Podwyżka cen ciepła w Piotrkowie. Co należy wiedzieć?

Piątek, 06 stycznia 202386
Noworoczny "prezent" w postaci olbrzymiej podwyżki cen ciepła bulwersuje piotrkowian. Zarządcy nieruchomości, spółdzielnie mieszkaniowe oraz indywidualni najemcy liczą procenty, porównują , zadają pytania… Wobec natłoku różnych, często sprzecznych informacji, coraz trudniej mieszkańcom zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi.
Podwyżka cen ciepła w Piotrkowie. Co należy wiedzieć?

 

 

Z czego wynika dzisiaj aktualna cena za ciepło w Piotrkowie?


Mało kto zdaje sobie sprawę, że cena za ciepło, która tak zaskoczyła piotrkowian, ma bardzo niewiele wspólnego z tzw. taryfą ciepła zatwierdzoną przez Urząd Regulacji Energetyki. Ona ma być stosowana dopiero od 15 kwietnia tego roku.
Obecna cena, czyli 130,68 zł/GJ (która wzbudza tyle kontrowersji) wynika wyłącznie z treści Ustawy z dnia 15 września 2022 r. (o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw). Wspomniana cena obejmuje rekompensatę, czyli dopłaty do cen ciepła z rządowych pieniędzy.
Gdyby nie przepisy wspomnianej Ustawy, cena ciepła w Piotrkowie wynosiłaby 208 zł/GJ. Jeśli te przepisy nie zostaną przedłużone, od 15 kwietnia za ciepło zapłacimy właśnie tyle.
Tak więc pytania o ceny ciepła w okresie obowiązywania Ustawy kierowane do piotrkowskiej elektrociepłowni są pytaniami pod niewłaściwym adresem.

 

 

Czy dalsza eksploatacja ciepłowni węglowych byłaby korzystniejsza pod względem obowiązującej w Piotrkowie ceny za ciepło?


W okresie obowiązywania wspomnianej ustawy (do 15 kwietnia) cena byłaby niższa. Co po tym okresie? Z pewnością istniejące ciepłownie węglowe nie mogłyby funkcjonować, ponieważ są przestarzałe i nie posiadają już stosownych certyfikatów.
Z końcem ubiegłego roku straciło ważność pozwolenie na eksploatację piotrkowskich ciepłowni na dotychczasowych warunkach technicznych. Chcąc nadal. palić węglem, należałoby wybudować nowe za kilkaset milionów złotych oraz wnosić dodatkowe opłaty za zwiększoną emisję CO2 i zanieczyszczenie środowiska. Roczne wydatki z tytułu amortyzacji (koszty budowy), dodatkowej emisji CO2 i zanieczyszczeń, transportu węgla, wywozu i zagospodarowania odpadów szacuje się na 25-40 milionów złotych. Rzecz jasna kwota ta zostałaby dopisana do rachunku za ciepło. Zatem chyba nie tędy droga.

 

 

Czy gdyby nie przejście z paliwa stałego (węgiel) na paliwo gazowe cena ciepła dzisiaj (do 15 kwietnia) byłaby niższa?


Wspomniana ustawa na ten temat wypowiada się jednoznacznie. Jeżeli ciepłownia byłaby opalana węglem to cena za ciepło (do 15 kwietnia) wynosiłaby 103,82 zł/ GJ, a nie 130,68 zł / GJ (cena obowiązująca w Piotrkowie). Jeżeli ciepłownia zasilana byłaby wyłącznie gazem to cena wynosiłaby 150,95 zł/GJ. Jeżeli ciepłownia zasilana jest zarówno gazem jak i węglem (czasowo), to cena za ciepło z rekompensatą jest proporcjonalna do procentowego udziału stosowanych paliw.
W naszym przypadku ustawowa cena 130,68 zł / GJ oznacza że dwie trzecie stosowanego paliwa to gaz.
Obecna sytuacja jest sytuacją przejściową. Zatem nie należy odnosić rozwiązań tymczasowych do wyciągania daleko idących wniosków. Można dodawać odejmować i sprawdzać procenty. I tak wyjdzie tyle ile zapisano w Ustawie.

 

 

 

Co będzie dalej?

 

Wobec tego, co się dzieje brakuje wystarczających danych do sformułowania wiarygodnych prognoz. Nie wiadomo przede wszystkim, czy okres obowiązywania Ustawy z 15 września 2022 r. (o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw) będzie przedłużony. Powodów do optymizmu nie jest jednak zbyt wiele. I chociaż takie czynniki, jak wojna w Ukrainie czy światowa inflacja obiektywnie istnieją, to nie trzeba być wytrawnym analitykiem by nie zauważyć, że to rządzący ponoszą główną odpowiedzialność za powstały bałagan. Dokąd będą zajmować się tęczowymi opaskami, czy gmeraniem w ordynacji wyborczej, a nie zajmą się prawdziwymi problemami polskiej gospodarki... będzie jeszcze gorzej.

 

 

 


Zainteresował temat?

5

13


Zobacz również

reklama

Komentarze (86)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

go?ć_gosc ~go?ć_gosc (Gość)07.01.2023 17:19

Brawo Krawczyński parles na gaz i dopiąłeś swego wasza bezmyślność nie zna granic ciekawe ile kredytu było na to wzięte a gdzie jakieś dofinansowanie gdzie postaraliście się trochę nie aby zadłużyć. miasto i obciążyć mieszkańców podwyżkami żeby spłacić jeszcze raz brawo

110


dzwon ze spiżu ~dzwon ze spiżu (Gość)07.01.2023 20:47

Dopóki Chojniak będzie prezydentem to tłuste koty ze spółek miejskich będą mieć się dobrze.

150


ŻwirekPodMuchomorek ~ŻwirekPodMuchomorek (Gość)07.01.2023 02:52

Cytuję:
nie trzeba być wytrawnym analitykiem by nie zauważyć, że to rządzący ponoszą główną odpowiedzialność za powstały bałagan. Dokąd będą zajmować się tęczowymi opaskami, czy gmeraniem w ordynacji wyborczej, a nie zajmą się prawdziwymi problemami polskiej gospodarki... będzie jeszcze gorzej.


Ależ zajmują się problemami polskiej gospodarki - stwarzając je. Podpisywali wszystkie zobowiązania "zielonej" polityki, a to jest główna przyczyna obecnych problemów. Wychodząc przed eurokołchoźniany szereg w kwestii sankcji na Rosję, też przysporzyli Polsce niepotrzebne straty. Ogólnie, cały eurokołchoz w imię tej chorej ideologii popełnia rytualne seppuku, bo mając ceny energii elektrycznej kilkukrotnie wyższe niż państwa azjatyckie czy nawet USA, zarzyna własną gospodarkę. Polska jest krajem uprzywilejowanym surowcowo, moglibyśmy być niezależni energetycznie, ale zamiast tego realizujemy niemiecką (oficjalnie: eurokołchozową) politykę energetyczną - w imię czego właściwie? Wypłynął niedawno temat agenturalnej działalności Morawieckiego dla enerdowskiej Stasi, no i jakoś media nie podchwyciły tego tematu. Dziwne, nieprawdaż? Ogólnie jakoś media nie zajmują się ISTOTNYMI sprawami, a tzw. dziennikarze nie potrafią (a może zwyczajnie nie chcą?!) zadawać politykom ISTOTNYCH pytań. Tak było w kwestii "pandemii", tak jest w kwestii wojny na Ukrainie, tak jest w kwestiach imigracji, i tak jest w kwestiach tej całej zakłamanej ideologii klimatyzmu. A o planach globalistów względem naszej wolności to już w ogóle się nie zająkną. Owszem, za obecną sytuację odpowiadają SPRZEDAJNI politycy, którzy są kukiełkami na sznurkach prawdziwych animatorów obecnej rzeczywistości. Śmiem jednak wysunąć tezę, że drugą grupą zawodową odpowiedzialną za obecną sytuację są właśnie DZIENNIKARZE nie tylko poprzez swoją bierność, ale często poprzez aktywne sianie jawnej propagandy, jaką rządzący karmią wyborcze masy. Gdyby dziennikarze starali się dociekać prawdy, i gdyby starali się uczciwie informować ludzi o bieżących wydarzeniach, to świadomość społeczna byłaby zupełnie inna, i żylibyśmy w innej, lepszej rzeczywistości.
A ten problem wzrostu cen ciepła w naszym mieście jest sumarycznym efektem decyzji zapadających na różnych szczeblach - od wytycznych globalistów, które wdraża Morawiecki, po lokalne układy i układziki na naszym lokalnym piotrkowskim podwórku.
Pozdrawiam myślących.

144


dotchła pani wózku ~dotchła pani wózku (Gość)07.01.2023 18:10

Skąd ten Krawczyński się wziął , czym zajmował się poprzednio, jakie ma wykształcenie, jakie ma zdolności menadżerskie na obecne czasy ,czy to na pewno odpowiedni człowiek na tym stanowisku, czy on powinien kierować i zarządzać tak strategiczną spółką jaką jest ciepłownia .Jak ktoś wie niech to upubliczni.

161


Interesant ~Interesant (Gość)07.01.2023 18:26

Piotrkowianie powinni wiedzieć, kogo utrzymują. Krawczyński, Rżanek i Stankowski to osoby, które od kilku lat winny być na emeryturze, nie mówiąc już o pseudokierownikach w miejskich spółkach. Chciałbym wiedzieć, ile Prezesi piotrkowskich Spółek, jak również Urząd Miasta Piotrkowa Trybunalskiego, zatrudniają osób na emeryturach i jakie mają wynagrodzenie. Piotrkowscy radni opozycyjni - do roboty, a nie tylko klepiecie po ramieniu prezydenta. Po coś Was wybraliśmy.

220


Gość z batem ~Gość z batem (Gość)07.01.2023 15:59

Ludzie złorzeczą władzy, a proszę obejrzeć wczorajsze zdjęcia z trzech króli modły z Chojniakiem ,Lorkiem ,Macierewiczem ,jak to leciało,, nic się nie stało Polacy nic się nie stało, nic się nie stało, Polacy nic się nie stało! Nie ma w języku ludzi kulturalnych dość obelrzywych słów trzeba by bluźnić!!!!

131


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)07.01.2023 17:19

A prezes prawie 20 tys. miesięcznie przytula i 70 tys.premii w tym roku to jak może być tanio ?

130


Lesio ~Lesio (Gość)07.01.2023 17:07

Chamstwu i dziadostwo stanowcze nie .

50


Aż im się odbije ~Aż im się odbije (Gość)07.01.2023 16:21

Rozliczymy tych złodziei niebawem.

120


goœć_dariusz ~goœć_dariusz (Gość)07.01.2023 14:47

Po podwyżce mam 550zł więcej do zapłaty miesięcznie, rocznie to jest 6600zł .Ogrzewanie prądem wyszło by taniej jak i podgrzanie ciepłej wody. Złodziejstwo i jeszcze raz złodziejstwo.Nikt nas nie pytał o modernizacji elektrociepłowni, za którą my mieszkańcy będziemy ją spłacać. Tak nie może być.Proponuję zakup taczek w wiadomym celu. Kto za?

190


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat