Advertisement

Park Belzacki jeszcze przed świętami

UM Piotrków Trybunalski Środa, 21 grudnia 202223
Zakończyła się rewaloryzacja parku Belzackego. Choć jej efekty zobaczymy dopiero wiosną, to sam park będzie dostępny dla piotrkowian jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.
Park Belzacki jeszcze przed świętami

We wtorek (20.12) odbył się odbiór techniczny wykonanych prac w parku Belzackim, które wystartowały w marcu 2021 roku. Zgodnie z zapisami umowy pierwotnie miały zakończyć się w lipcu 2022 roku. Jednak ze względu na wybuch wojny na Ukrainie, która negatywnie wpłynęła na rynek i gospodarkę w naszym kraju, termin realizacji został wydłużony do grudnia.

Wykonawca robót wskazywał na problemy z brakami materiałów i zachwiane łańcuchy dostaw, wydłużone okresy produkcyjne oraz zmniejszenia dostępności wielu z nich, zwłaszcza stali, cementu i kruszyw sprowadzanych dotychczas z Białorusi i Ukrainy – informuje wiceprezydent miasta Adam Karzewnik i dodaje, że nie bez znaczenia były także ustalenia z konserwatorem zabytków, z którym należało prowadzić uzgodnienia nawet przy najdrobniejszej ingerencji w projekt inwestycji.

 

A jak wygląda park po rewaloryzacji?

Zmieniło się tu niemal wszystko. Co prawda prace zakończyły się w grudniu, jednak pierwsze efekty inwestycji piotrkowianie będą mogli ocenić wiosną, kiedy ruszy wegetacja roślin i park powoli będzie się zielenił. A będzie co podziwiać - Posadziliśmy tutaj ponad 2,5 tys. krzewów, 7 tys. roślin bylinowych oraz 45 drzew. Na 800 metrach kwadratowych urządziliśmy łąkę kwietną – wylicza wiceprezydent. - Zajęliśmy się nie tylko zielenią. Stworzyliśmy tutaj miejsce zachęcające nie tylko do spacerów i odpoczynku pośród zieleni, ale również do aktywnego spędzania wolnego czasu - dodaje.

Na terenie parku znajduje się: plac zabaw, siłownia plenerowa, taras widokowy, pomost, altana, ozdobny portyk, trejaże, pergole oraz scena letnia oraz hotele dla owadów. W parku wytyczono nowy układ alejek, częściowo wykorzystujący obecne zagospodarowanie terenu, a częściowo nawiązujący do historycznego ich przebiegu. Zamontowano stylowe latarnie, ułożono kanalizację oraz zamontowano automatyczną toaletę podobną do tej, która stanęła na placu Niepodległości. Znalazło się również miejsce dla „kolorowej” fontanny, znajdującej się w stawie. Posiada ona zaprogramowane są cykle pokazowe, ale dzięki specjalnej konsoli również każdy spacerowicz będzie mógł sterować wyrzutem wody z dyszy.

 

Park dla odwiedzających udostępniony będzie jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Do tego czasu zostanie zdemontowane tymczasowe ogrodzenie placu budowy oraz włączone oświetlenie alejek parkowych. Nad bezpieczeństwem będzie czuwał monitoring. Ponadto na pomoście ustawiono też dwa automaty z ziarnem, czyli tzw. "kaczkomaty", które będą wypełnione pokarmem odpowiednim dla ptaków, zwłaszcza kaczek. 


Zainteresował temat?

6

3


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (23)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Jerzy ~Jerzy (Gość)27.12.2022 15:55

Jest po świętach, a park zamknięty! W którym roku będzie otwarcie?

10


ex piotrkowiak ~ex piotrkowiak (Gość)26.12.2022 21:00

Mam połowę takiego terenu, w ciągu kilku lat z ornego pola zrobiłem coś, co już przypomina park, nie miałem na to miliona, połowy miliona też nie. W ten park wpakowano 13 milionów, w coś co już było od 100 lat i należało tylko uporządkować. Przypominam, że co roku w parku były prowadzone prace porządkowe, konserwatorskie i odpowiednia pozycja w budżecie była przeznaczono i wydana. To dlaczego trochę większy remont musiał kosztować 13 MILIONÓW? Dlaczego coś co istnieje jest zaniedbywane do tego stopnie, że staje się ruiną mimo dbałości rzekomych gospodarzy miasta? Czym tu się chwalić?

30


wieśniak ~wieśniak (Gość)21.12.2022 13:51

to wielki białe coś na zdjęciu to co to jest?

72


Nastolatka w ciązy ~Nastolatka w ciązy (Gość)21.12.2022 17:18

Piotrkowska gawiedź nie czeka na park, lecz na największą atrakcję w mieście czyli otwarcie sezonu spływu kajakowego po Ryneczku. Jak myślicie kiedy to nastąpi ?

112


Komornik ~Komornik (Gość)22.12.2022 18:53

Według nieoficjalnych wiadomości opracowywany jest projekt uchwały odnośnie opłat za wejście do parku,więc mają być bilety wstępu,ale nie martwcie się z kartą mieszkańca będą zniżki.

61


żart jakiś ~żart jakiś (Gość)21.12.2022 11:53

Tu można było wybudować toaletę, a na Szczekanicy nie mogą postawić nawet Toy - Toya.

45


Jednak optymista ~Jednak optymista (Gość)21.12.2022 13:53

Polacy to dziwna nacja. Ledwo oczy rano otworzą i juz narzekają, wszystko im nie plasuje. Nawet piękny park, który powstał by mogli przyjemnie spędzać czas. Teraz rozumiem dlaczego młodzi nie chcą wracać do kraju, znam to z autopsji.

510


go?ć_roman ~go?ć_roman (Gość)22.12.2022 01:28

Tyle drewnianych elementów z egzotycznego drzewa? Was to chyba umysł juz opuścił. To po 2 latach będzie ruina. Plastikowe molo, drogą do nikąd za 15 mln, brak umiejętności pozyskiwania funduszy. Tu w mieście brakuję prawdziwego gospodarza.

111


Ekr ~Ekr (Gość)21.12.2022 21:45

Ciekawi mnie jak za parę lat będzie wyglądało nowe wyposażenie tego parku...

81


go?ć_gosc ~go?ć_gosc (Gość)21.12.2022 15:12

Kabaret jak Neonowka.Odbior jak wszystko przykryte sniegiem.A na wiosne wszystko sie rozsypie.

103


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat