Odrestaurowali, ale nie w całości... Co dalej z murami obronnymi na placu Niepodległości?

Tydzień Trybunalski Niedziela, 09 stycznia 202234
Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia prezydent Piotrkowa poinformował na Facebooku o zakończeniu rewitalizacji murów miejskich przy placu Niepodległości. Inwestycja z jednej strony udana, ale z drugiej w oczy rzuca się od razu to, że prace nie objęły całej długości murów.
fot.: K. Rudzki fot.: K. Rudzki

 

Problemy własnościowe

 

Rewitalizacja murów obronnych to inwestycja, która była niejako uzupełnieniem zakończonej niedawno przebudowy placu Niepodległości. W ramach modernizacji skweru zabytkowe mury zostały pięknie wyeksponowane, zainstalowano także specjalne oświetlenie, które wieczorową porą miały nadać temu miejscu wyjątkowy charakter. Konieczna była jeszcze tylko rewitalizacja murów, i ta w tym roku się zadziała. Prace objęły m. in. czyszczenie powierzchni kamienno-ceglanej, renowację spoin i wypełnienie ubytków. Wyremontowano także schody granitowe łączące plac z ul. Łazienną-Mokrą.

 

Efekty wykonanych robót są rzeczywiście imponujące, ale wielu mieszkańców nie rozumie dlaczego remontem objęto fragment murów. Spora część jest nietknięta i pozostała bardzo zniszczona. Dlaczego tak się stało?

 

Wszystkiemu winne są kwestie własnościowe. Okazuje się, że mury obronne w tym miejscu nie w całości należą do miasta.  Fragment nie objęty remontem to część należąca do oo. Jezuitów, a Urząd Miasta nie może remontować obiektu, który nie jest jego własnością. 

 

 

Miasto ma „związane ręce”

 

„Pozostał jeszcze do wyremontowania fragment na terenie klasztoru oo. Jezuitów. - Mamy nadzieję, że prace nad nim również niebawem się rozpoczną” - tak na swoim profilu facebookowym sytuację skomentował prezydent Krzysztof Chojniak. Nie wiadomo jednak, czy prezydent rozmawiał w tej sprawie z superiorem oo. Jezuitów i ile takich rozmów się odbyło. Dopytywaliśmy o to w Urzędzie Miasta, ale nie uzyskaliśmy odpowiedzi. Marcin Merk z Biura Prasowego piotrkowskiego magistratu poinformował natomiast, że miasto nie rozważało możliwości przejęcia pozostałego fragmentu muru.

Udostępniliśmy księżom Jezuitom opracowaną opinię konserwatorską, która służyła do opracowania projektu budowlanego. Informowaliśmy o istnieniu możliwości pozyskania dofinansowania na remont konserwatorski murów obronnych. O pozwolenie na budowę, jak i o dofinansowanie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na remont obiektu zabytkowego może występować tylko właściciel obiektu lub terenu – wyjaśnia Marcin Merk.

 

Co roku miasto przeznacza środki na remont zabytkowych obiektów sakralnych. Magistrackie dotacje otrzymuje wówczas większość zabytkowych piotrkowskich kościołów, w tym także Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej. Niestety, jak podkreśla Marcin Merk tymi pieniędzmi nie można sfinansować remontu pozostałego fragmentu muru obronnego.

 

 

Jezuici chcą, ale brakuje im pieniędzy

 

Oo. Jezuici chcieliby wykonać remont pozostałego fragmentu, ale nie mają na to wystarczających pieniędzy. - Jeśli chodzi o naszą część murów, to nie jesteśmy w stanie tego remontu wykonać z własnych środków – mówi wprost o. Adam Sołdek, Superior oo. Jezuitów i dodaje, że już raz klasztor próbował uzyskać zewnętrzne środki na ten remont, ale niestety nieskutecznie. - Okazuje się, że chyba wszystkie możliwe do uzyskania dotacje wymagają posiadania gotowego projektu, którego koszt też nie jest mały. Jeśli udało by się uzyskać dofinansowanie na opracowanie planów, na pewno będziemy ubiegać się o dotacje na remont murów – zapowiada o. Adam Sołdek.

 

Superior przyznaje jednak, że wykonanie remontu może nie być proste, a bez pozyskania zewnętrznych środków nawet niewykonalne.

Prawdę mówiąc, musimy przeżyć zimę i zobaczyć, ile funduszy zostanie nam po opłaceniu rachunków gazu. Jeśli wiosną okaże się, że możemy sobie na to pozwolić, sfinansujemy projekt z własnych środków – podsumowuje o. Adam Sołdek.

 

Wykonanie remontu zabytkowych murów to rzeczywiście niemałe pieniądze. Urząd za rewitalizację swojej część zapłacił niemal pół miliona złotych, a pozyskane dofinansowanie w wysokości 72 tys. stanowiło tylko niewielki procent całej kwoty. Chęci wykonania pozostałego fragmentu są. Kiedy rewitalizacja mogłaby się rozpocząć? Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć, ale wiele wskazuje na to, że nieprędko.

 


Zainteresował temat?

7

1


Zobacz również

Komentarze (34)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

go?ć_dddd ~go?ć_dddd (Gość)09.01.2022 15:08

Wywlaszczyc skoro nie umieją się zająć zabytkiem ziemię daj wszystko daj A od siebie nic co robi konserwator zabytków

88


goœć_gosc ~goœć_gosc (Gość)10.01.2022 20:32

Czy może prosić o więcej zdjęć lub pełną panoramę murów obronnych oraz zaznaczenie odcinka który został odnowiony ??
Póki co widzę jakiś plamiasty mur, tak jakby komuś coś nie do końca wyszło tak jak trzeba
Rozumiem, że strona kościelna na swoje budynki to miała pieniążki, żeby odnowić, ale na mury tu już nie bardzo ?? Może niech wezmą kredyt i zobaczą jak przeciętny obywatel musi sobie radzić ??

32


Wandzia ~Wandzia (Gość)10.01.2022 11:54

Europa- związane ręce. Willa Wanda- związane ręce. Mury- związane ręce. Co to za gospodarz, który na własnym podwórku nie może zrobić porządku??

131


Ot co ~Ot co (Gość)10.01.2022 19:21

No i jak to wygląda? Jak atrapa. Jeśli mury są stare, to nie mogą wyglądać jk nowe, bo szmira jest.
Dobrze, że został kawałek oryginału.

51


śmieszek ~śmieszek (Gość)09.01.2022 10:11

No i jak teraz Szwedzi albo inni najeźdźcy uderzą na Piotrków to już jest słaba strona w murach ...obronnych. Tylko kto by chciał na Piotrków najeżdżać.

195


Garść sarkazmu ~Garść sarkazmu (Gość)10.01.2022 08:51

~śmieszek (Gość) No ale Szwedzi to nas już najechali... drogimi meblami kiepskiej jakości. Mają rozbity obóz tuż przy granicy miasta. Niemcy najechali czerwoną literką "K" i niebiesko-żółtym logo z "L", Portugalczycy przysłali nam owada. Nie brakuje też Francuzów z A... i C... Nawet Anglik umoczył swoje paluszki w udziałach w jednym z centrów handlowych. Z polskich rzeczy zostały nam już tylko opłaty za śmieci, rachunki i dziury w drogach. Aaaa, przepraszam... jest jeszcze właściciel polskiej sieci D, z majątkiem 18 mln zł... a pracownicy w marketach ledwo się wyrabiają z pracą. Smutne, ale prawdziwe.

91


Kukizowiec ~Kukizowiec (Gość)10.01.2022 10:41

Bareizm w czystej postaci. Miasto finansuje prace renowacyjne w zabytkowych kościołach, ale nie może dać takiego dofinansowania na remont fragmentu murów, który jest własnością kościoła, więc stanowi jego część. Z drugiej strony zakonnicy - właściciele zabytkowego kościoła nie potrafią pozyskać środków zewnętrznych. Trochę to dziwne jeśli pomyśleć, że kasę na renowację fresków i ołtarzy jakoś pozyskali. No i pytanie - jak konserwator wydawał pozwolenie na budowę nowej plebanii, to dlaczego nie uzależnił do tego od wyremontowania murów w ciągu jakiegoś czasu? Zwłaszcza, że jak budowali sobie dom to rozebrali kawałek górnej części i odtworzyli współczesną zupełnie niepasującą cegłą. Gdzie byli wtedy pracownicy muzeum w Piotrkowie?

101


... ~... (Gość)10.01.2022 09:15

Kto będzie winny jak zabytkowa część murów, która nie została naprawiona się zawali? Piotrków nie ma oszałamiającej liczby zabytków i trzeba znaleźć rozwiązanie, aby naprawić resztę murów.

100


goœć_gosc ~goœć_gosc (Gość)09.01.2022 10:33

Ludzie co tam kosztowało pół bańki ?? Ile z tego zarobili pracownicy wykonujący pracę , a ile właściciel firmy ?? Mógłby ktoś skonfrontować ceny rynkowe i ceny z przetargów ?
W Łodzi jest mnóstwo budynków prywatnych z odnowioną elewacją ceglaną i tam nikt nie płaci takich stawek...

152


Moher ~Moher (Gość)10.01.2022 08:45

Mury ładnie wyglądają a kamienica przy Łazienek Mokrej straszy bo tak ładnie wyglada

51


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat