Nowa siedziba, nowe plany

Region Piątek, 17 marca 20234
Działają już ponad dwie dekady. Początki były skromne, ale teraz doczekali się własnej siedziby z prawdziwego zdarzenia. Mają plany i wiele pomysłów do realizacji. Moszczenickie koło Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów przejęło dawne pomieszczenia Gminnej Biblioteki Publicznej, która przeniosła się już do budynku przy ul. Piotrkowskiej 13.

Ładuję galerię...

Zarząd koła tworzą trzy energiczne kobiety: Teresa Korytkowska – przewodnicząca, Anna Ossowska – skarbnik, Marianna Rybak - sekretarz, które nie boją się pracy i potrafią skupić wokół siebie wielu ludzi dobrej woli.

 

PZERiI Koło w Moszczenicy działa już ponad 21 lat. Od 2010 roku skład zarządu jest taki sam: przewodniczącą jest Teresa Korytkowska, skarbnikiem Anna Ossowska, natomiast funkcje sekretarza pełni Marianna Rybak.

 

- Początki były skromne – wspomina Teresa Korytkowska. Pomieszczenie było przy GOKiS było niewielkie i brakowało wyposażenia. Panie pukały do każdych drzwi. Pomagali wszyscy. Urząd gminy, starostwo, prywatni przedsiębiorcy a także ksiądz proboszcz.

- Napisałyśmy pismo m.in. do Centrum IKEA o wsparcie. Otrzymaliśmy 2 stoły, 7 krzeseł, talerze, sztućce, garnki oraz szklanki. Od proboszcza Parafii w Moszczenicy nasze koło dostało kuchenkę gazową i zmywarkę. Butlę z gazem do kuchenki dostałyśmy od prywatniej firmy – dodaje Anna Ossowska.

Koło skupiało coraz większe grono, dlatego panie walczyły o kolejne meble. Szukały wszędzie. Tym po raz kolejny pomocny okazał się Gminny Ośrodek Kultury. Stare stoły wycofane już z użytku przez GOKiS zostały odremontowane dzięki pracy panów: Adam Olczyka, Mirosława Kopańskiego,Władysława Wudarczyka. Dzięki pomocy Piotra Wojtysiaka, wówczas wicestarosty do siedziby PZERiI trafiło 25 krzeseł.

 

Z każdym rokiem rosła liczba członków i sympatyków koła, dlatego we wrześniu 2020 r. zarząd PZERiI Koło w Moszczenicy wystosował pismo do wójta Marcelego Piekarka o przyznanie im pomieszczenia po bibliotece.

 

- Już wtedy – wspólnie z dyrektorem Włodzimierzem Kaźmierczakiem, postanowiliśmy, że przychylimy się do tej prośby. Koło prężnie działa, dlatego wiedzieliśmy, że to miejsce zostanie dobrze zagospodarowane i wykorzystane - mówi wójt Marceli Piekarek.

Gdy tylko cały księgozbiór trafił na nowe miejsce można było pomyśleć o przekazaniu pomieszczeń. Przenosiny rozpoczęły się w listopadzie ubiegłego roku. Gmina pomogła również zagospodarować nową kuchnie. Do klubu trafiła część mebli i wyposażenia z kuchni po dawnym gimnazjum.

Przenosinami i urządzaniem nowej siedziby zajęli się Jan Rogowski, Bogdan Świątek, Andrzej Pełka oraz panie z zarządu: Anna Ossowska,Teresa Korytkowska i Marianna Rybak. Uroczyste otwarcie odbyło się pod koniec stycznia. - Inauguracja zgromadziła ponad 40 członków i sympatyków klubu oraz zaproszonych gości. Na nasze zaproszenie odpowiedzieli m.in. wicestarosta Dariusz Magacz, wójt gminy Marceli Piekarek, przewodnicząca Rady Gminy Małgorzata Domańska, dyrektor GOKiS Włodzimierz Kaźmierczak, proboszcz tutejszej parafii ks. Władysław Paś oraz wikariusz ks. Jakub Konwaluk. Naszą nową siedzibę podczas Zabawy Ostatkowej odwiedziły też władze Oddziału Okręgowego w Piotrkowie Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział - przewodnicząca Regina Stefańska oraz sekretarz Marianna Grabowska – opowiada Teresa Korytkowska.

Panie nie ukrywają, że mają wiele planów aktywizacji seniorów. Zorganizowały m.in. zakończenie karnawału, na którym bawiło się blisko 50 osób. Oprócz rozrywki chcą również edukować. - Jako koło chcielibyśmy w przyszłości nawiązać współpracę z organizacjami lub instytucjami, które mogłoby zorganizować dla naszych seniorów darmowe pokazy lub prelekcje dotyczące np. zdrowego żywienia, kosmetologii, ćwiczeń relaksacyjnych, obsługi komputera czy bezpieczeństwa w sieci. Mamy nadzieję, że uda nam się nawiązać owocną współpracę, dlatego już dziś zachęcamy do kontaktu – zaprasza Anna Ossowska.

Moszczenickie koło Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów ma swoją siedzibę przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu im. Jana Justyny w Moszczenicy. Adres: ul. 100-lecia Odzyskania Niepodległości 2.

POLECAMY


Zainteresował temat?

3

0


Komentarze (4)

Szanowni czytelnicy, na czas trwania ciszy wyborczej wyłączyliśmy możliwość publikacji komentarzy, możliwość ta powróci po jej zakończeniu. I pamiętaj - 21 kwietnia widzimy się na wyborach! – Redakcja ePiotrkow.pl

Komentowanie zostało wyłączone.
go?ć_piotrkowianka ~go?ć_piotrkowianka (Gość)19.03.2023 06:50

13 lat pracy na tych samych stołkach świadczy o tym, że te panie z powołania pełnią te funkcje.

11


Moszczenicanin ~Moszczenicanin (Gość)18.03.2023 20:15

Brawo !

10


Grz ~Grz (Gość)17.03.2023 16:44

Super!

40


goœć_senior ~goœć_senior (Gość)17.03.2023 15:17

Niestety, nie zatrzymamy upływu czasu, ale, na szczęście, możemy zatrzymać wspomnienia z młodości.

40


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat