Advertisement

Książka na weekend - Masterton powraca w reedycji

ePiotrkow Sobota, 04 grudnia 202119570
Nie tylko w muzyce mówimy o klasyce gatunku, a wielu autorów uznawanych jest za kultowych. W świecie książki taką postacią niewątpliwie jest Graham Masterton, brytyjski powieściopisarz i mistrz thrillerów. Na rynku ukazało się niedawno wznowienie jego powieści „Dom kości”. Ale mamy też rodzimych autorów, równie utalentowanych, o czym przekonacie się spoglądając na drugą z propozycji. A do tego zestawu proponujemy chyba pierwszą w Polsce książkę, która jest poradnikiem wychowania dziecka w świeckiej rodzinie.
fot. K. Żołądek fot. K. Żołądek

Zgodnie z zapowiedzią na początek proponujemy książkę Grahama Mastertona „Dom kości” w tłumaczeniu Pawła Wieczorka, która ukazała się niedawno nakładem wydawnictwa Replika. To wznowienie powieści, która swoją premierę miała w 1999 roku. I zawiera wstęp autora, napisany specjalnie do proponowanego dziś wydania. Można powiedzieć jednym słowem, że to klasyk, a nazwisko autora mówi samo za siebie. Ale jeśli ktoś nie czytał, to dodam, że na kartach powieści poznamy Johna. To młody chłopak marzący o tym, by zostać gwiazdą rocka. Aby zrealizować swoje marzenie, musi jednak na nie zarobić i w tym celu zatrudnia się w agencji nieruchomości pana Vane’a w Streatham. Właściciel jest nieco dziwny i tajemniczy. Do tego posiada listę domów, których sprzedażą nie pozwala się zajmować nikomu innemu. John odkrywa, że ludzie odwiedzający te domy znikają w tajemniczych okolicznościach. A w jednym z domów ekipa budowlana odnalazła dziesiątki szkieletów...

 

fot. K. Żołądek

 

Graham Masterton to jeden z najpopularniejszych brytyjskich powieściopisarzy. Napisał przeszło sto książek, głównie thrillerów, horrorów, ale też poradników seksuologicznych. Na całym świecie sprzedano ponad 20 milionów egzemplarzy jego książek. Znajdziecie je w każdej szanującej się bibliotece, a wznowionej powieści „Dom Kości” możecie też szukać w księgarniach.

 

O tej książce można też posłuchać:

 


 


fot. K. Żołądek

 


Druga propozycja to książka o usuniętym ze służby gliniarzu. A konkretnie to kryminał Beaty i Eugeniusza Dębskich „Dwudziesta trzecia”, który ukazał się nakładem wydawnictwa Agora. Akcja tej powieści rozgrywa się we Wrocławiu, gdzie jeszcze do niedawna Tomasz Winkler był przykładnym policjantem, ale został usunięty ze służby za przestępstwo, którego nie popełnił. Teraz można go wynająć. Winkler bierze sprawy, z jakimi lepiej nie iść na policję. I tak do byłego policjanta trafia zdesperowany biznesmen, który twierdzi, że wie kto zabił jego żonę. Mimo, że człowiek ten wydaje się czysty…

 

Eugeniusz Dębski ma już na swoim koncie przeszło 100 opowiadań i ponad 20 powieści, które doczekały się przekładów na rosyjski, czeski, węgierski i niemiecki. Z kolei Beata Dębska jest absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, gdzie oboje mieszkają i na co dzień prowadzi biuro doradztwa podatkowego. Na szczęście czasem poświęca cyferki, by w duecie z Eugeniuszem tworzyć pełne intryg fabuły. Bo „Dwudziesta trzecia” jest pierwszą książką państwa Dębskich z Tomaszem Winklerem w roli głównej. Kolejne zatytułowane są „Zimny trop” i „Szwedzki kryminał”.

 

O książce można też było posłuchać w jednej z audycji w cyklu „Książka na weekend”:

 


 


fot. K. Żołądek

 


Trzecia propozycja to książka „Poza wiarą. Jak wychować wrażliwe, etyczne dzieci w świeckiej rodzinie” pod redakcją Dale’a McGowana, która w Polsce ukazała się nakładem wydawnictwa Czarna Owca w przekładzie Zbigniewa Kościuka. „Poza wiarą” to poradnik oferujący wsparcie w wychowaniu niezależnie myślących, wrażliwych i otwartych dzieci. Eseje wielu świeckich specjalistów pokazują między innymi, jak obchodzić święta w humanistycznej rodzinie, czy jak nauczyć dziecko pokory i empatii. Kolejne radzą jak pomóc dziecku w poszukiwaniu sensu życia czy w żałobie po stracie bliskiej osoby. To książka adresowana nie tylko do rodziców, ale też do nauczycieli i wychowawców z otwartym umysłem.

 


Dale McGowan to wielokrotnie nagradzany doktor sztuk muzycznych, nauczyciel, pisarz, redaktor i mówca. Jest autorem ośmiu książek i trzech podcastów dotyczących ateizmu, wychowania dzieci w rodzinie wolnej od religii, w tym – wydanej w 2012 roku nakładem wydawnictwa Czarna Owca – książki zatytułowanej „Jak wychować wolnomyśliciela. Praktyczny poradnik wychowania poza wiarą”. I choć można się w wielu kwestiach nie zgadzać z autorem, którego porady kłócą się z chrześcijańskimi tradycjami zakorzenionymi w wielu polskich domach, to mimo wszystko warto poznać metody wychowawcze, które można zastosować także w wielu katolickich rodzinach.

 


Życzymy udanej i miłej lektury. Książki znajdziecie w księgarniach.

 


Zainteresował temat?

0

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat