artykuł sponsorowany

Jak napisać podsumowanie zawodowe w CV?

Poniedziałek, 21 listopada 2022
Oferty pracy często przyciągają wiele osób zainteresowanych objęciem oferowanego stanowiska. Z perspektywy działu HR stosy CV do przejrzenia to spore wyzwanie. Może się bowiem okazać, że doskonale dopasowana do stanowiska osoba, która świetnie odnalazłaby się w pracy, przepadnie w procesie rekrutacji tylko dlatego, że jej CV nie przykuło uwagi. W tym kontekście nie może dziwić, że sztuka napisania dobrego curriculum vitae bywa tak szeroko omawiana. Niniejszy artykuł skupia się na pozornie drobnym elemencie, który — gdy jest dobrze napisany — przyciąga zainteresowanie osób rekrutujących. Jak więc stworzyć ciekawe podsumowanie zawodowe?
Jak napisać podsumowanie zawodowe w CV?

Co to jest podsumowanie zawodowe?

 

Podsumowanie zawodowe to element, który coraz częściej pojawia się w CV. Nie każdy ma jednak świadomość, jak je stworzyć, ani że w ogóle istnieje taka możliwość. Krótki, liczący kilka zdań opis osoby kandydującej na stanowisko, stanowi intrygujący wstęp do życiorysu i pozwala działowi HR błyskawicznie stworzyć sobie korzystny obraz danej osoby. Zawarcie podsumowania zawodowego na początku CV to świetna okazja, żeby już na starcie zyskać przewagę nad innymi kandydującymi, przedstawiając się jako osoba konkretna, ambitna i skupiona na realizacji celów, które sobie stawia.

 

Co powinno zawierać podsumowanie zawodowe?

 

Żeby podsumowanie zawodowe odpowiednio spełniało swoją funkcję, musi być zwięzłe i zawierać informacje najistotniejsze z punktu widzenia przyszłych pracodawców. Jest to przede wszystkim specjalizacja osoby kandydującej, jej najważniejsze umiejętności, osiągnięcia oraz plany związane z przyszłością zawodową. Takie podsumowanie umieszcza się na samej górze CV, gdzie z pewnością nie umknie uwadze osób prowadzących rekrutację.

 

Tworząc podsumowanie zawodowe warto zadać sobie kilka pytań i odpowiedzieć na każde jednym zdaniem:

  • Kim jestem i jakie mam doświadczenie zawodowe związane ze stanowiskiem, na które aplikuję?

  • Co jest moją największą zaletą, osiągnięciem lub najważniejszą umiejętnością?

  • Jakie plany zawodowe planuję zrealizować w przyszłości?

  • Dlaczego interesuje mnie stanowisko akurat w tej firmie?

  • Co firma może zyskać, zatrudniając mnie?

 

Oczywiście nie każde dobre podsumowanie zawodowe musi ściśle trzymać się tego schematu. Opcji jest wiele, warto więc zastanowić się nad tym, co chce się przekazać osobom rekrutującym i jak im przedstawić. Nie warto jednak popadać przy tym w przesadę. Do kwestii, które raczej powinno się pominąć w podsumowaniu zawodowym, należą:

  • długie, skomplikowane i nadmiernie kwieciste zdania,

  • umiejętności i cechy powszechne u kandydatów/kandydatek (takie jak znajomość pakietu Office),

  • mało precyzyjne, ogólne sformułowania,

  • nieprzekonujące określenia wartościujące (typu: „najlepszy:a kandydat:ka na to stanowisko”),

  • informacje niezwiązane w żaden sposób z ofertą pracy,

  • cytaty i motta życiowe.

 

Czego osoby rekrutujące szukają w podsumowaniu zawodowym?

 

Osoby rekrutujące są nieraz zarzucane dziesiątkami podań o pracę, z których tylko część spełnia warunki wymagane na dane stanowisko. Z tego względu w wielu przypadkach na przejrzenie CV mogą poświęcić tylko krótką chwilę. Dobrze napisane podsumowanie zawodowe to szansa, by zwięźle i przekonująco przedstawić się rekrutującym, zwiększając tym samym prawdopodobieństwo zatrudnienia na docelowym stanowisku.

 

Liczące zaledwie kilka zdań podsumowanie zawodowe ma stworzyć obraz osoby kandydującej jako pewnej siebie, ale nie aroganckiej, a także świadomej swoich mocnych stron i mającej jasno określony cel zawodowy związany z aplikacją na daną posadę. Uwagę zawsze przyciągnie informacja o pracy na zbliżonym stanowisku, wsparcie się liczbami (zwłaszcza latami doświadczenia), umiejętności interpersonalne i największe atuty.

 

Jak napisać podsumowanie zawodowe?

 

Przede wszystkim trzeba zacząć od paru słów o sobie, swoim doświadczeniu zawodowym czy wykształceniu, jeżeli to ostatnie jest związane z ofertą pracy albo gdy nie zdobyło się jeszcze wartego wzmianki doświadczenia. Warto zainspirować się poniższymi przykładami:

  • Jestem zawodowym kierowcą z 10-letnim doświadczeniem, obsługującym głównie trasy międzynarodowe”,

  • Jestem absolwentką Politechniki Gdańskiej na kierunku Inżynieria środowiska i odbyłam staż zawodowy w XYZ”,

  • Jestem magistrem farmacji z 4-letnim doświadczeniem zawodowym”.

 

Kolejną kwestią, którą powinno obejmować podsumowanie zawodowe w CV, jest określenie największych osiągnięć i kluczowych umiejętności, istotnych z punktu widzenia firmy. Można to ująć np. tak:

  • Specjalizuję się w prowadzeniu negocjacji z kontrahentami. Pracując w XYZ, zwiększyłam dochody działu sprzedaży o 14%”,

  • Zapewniam kompleksową obsługę klientów w zakresie księgowości i administracji”,

  • Jako nauczycielka zostałam trzykrotnie wyróżniona za osiągnięcia w pracy dydaktycznej”.

 

Podsumowanie zawodowe powinno również obejmować informacje o stanowisku, które osoba kandydująca chciałaby objąć, i planach związanych z tą pracą. Warto w tym miejscu pokazać, że cele zawodowe są zbieżne z interesem firmy. Można to ująć np. w takiej formie:

  • Jako specjalistka ds. marketingu chcę rozwijać się w zakresie mediów społecznościowych i content marketingu”,

  • Interesuje mnie stanowisko w międzynarodowej firmie, co pozwoli mi kontynuować rozwój i wykorzystać znajomość języka hiszpańskiego”,

  • Stanowisko pedagoga pomoże mi kontynuować rozwój w kierunku wsparcia dzieci niedosłyszących”.

 

Jak widać, podsumowanie zawodowe to element, którego nie warto pomijać w CV. Przedstawienie najważniejszych informacji o sobie w zwięzły sposób już na początku życiorysu jest świetnym sposobem, by korzystnie przedstawić się osobom prowadzącym rekrutację. Wskazując swoje największe atuty i doświadczenie związane z ofertą pracy, można wyróżnić się na tle innych i znacznie zwiększyć szanse na objęcie interesującego stanowiska. Wystarczy przy tym pamiętać o kilku dobrych praktykach, które pomogą stworzyć idealne podsumowanie zawodowe w CV.

 

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


reklama

Materiał KWW Z SERCEM DLA PIOTRKOWA

reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat