Grabica ma budżet: najważniejsze inwestycje 2022 roku

ePiotrkowRegion Czwartek, 13 stycznia 202231053
Radni w Grabicy jednomyślnie uchwalili budżet gminy na 2022 rok. W planie wydatków znalazło się wiele ważnych inwestycji, zarówno w infrastrukturę drogową, jak i szeroko rozumianą ekologię.

Plan budżetu na 2022 rok zakłada dochody na poziomie blisko 39 milionów złotych i wydatki w wysokości blisko 43 mln złotych. Planowany deficyt ma zostać pokryty zaciągniętymi pożyczkami. 

 

W wydatkach bieżących władze gminy skupiły się na realizacji zadań oświatowych, prawidłowym funkcjonowaniu obiektów i urządzeń infrastruktury technicznej oraz zaspokojeniu bieżących potrzeb. Dla mieszkańców najważniejsze są inwestycje, które zaplanowano w budżecie. Wśród priorytetowych prac, które w najbliższych dwunastu miesiącach zostaną wykonane w gminie znalazły się: 

- budowa żłobka i przedszkola w Grabicy;

- termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej w Szydłowie;

- przebudowa drogi gminnej Lubanów-Papieże;

- przebudowa stadionu sportowego w Szydłowie;

- rozbudowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych;

- budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowościach: Żychlin-Brzoza-Kafar-Wola Bykowska;

- projekty budowy kanalizacji w miejscowościach: Olendry, Bąkowiec, Polesie, Majków Mały, Majków Średni, Majków-Folwark, Twardosławice;

- rozbudowa oczyszczalni ścieków w Grabicy;

- montaż instalacji fotowoltaicznych przy Oczyszczalni w Grabicy, przy Szkole Podstawowej w Boryszowie, Szydłowie oraz budynku Urzędu;

- budowa boiska sportowego w miejscowości Zaborów.

 

Dodatkowo blisko 750 tys. złotych przeznaczono na Fundusz Sołecki, dzięki czemu będzie można zrealizować zadania wskazane bezpośrednio przez mieszkańców. 

W budżecie zaplanowano również pieniądze na dofinansowania dla mieszkańców związane z ochroną środowiska. W formie dotacji pieniądze będzie można pozyskać na: wymianę źródeł ciepła, usuwanie i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest oraz przydomowe oczyszczalnie ścieków. 

 

W przyjętym budżecie władze zaplanowały również udzielenie pomocy finansowej w formie dotacji celowej dla Powiatu Piotrkowskiego na utworzenie Powiatowego Centrum Przesiadkowego (300 000,00 zł) oraz Województwa Łódzkiego na projekt rozbudowy drogi wojewódzkiej Nr 473 w zakresie budowy chodnika w miejscowościach Rusociny i Szydłów-Kolonia (200 000,00 zł).

 


Zainteresował temat?

2

3


Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

EP97300 ~EP97300 (Gość)14.01.2022 09:41

"- przebudowa drogi gminnej Lubanów-Papieże;
- budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowościach: Żychlin-Brzoza-Kafar-Wola Bykowska;"
I jeszcze Bielsko-Biała i Skarżysko-Kamienna.

20


Kazik ~Kazik (Gość)14.01.2022 06:56

To wszystko zbędne prócz dróg

21


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat