Gdzie brakuje progów zwalniających?

Strefa FM Wtorek, 29 sierpnia 201747
Jerozolimska, Jeziorna, Witosa, Kostromska od Wojska Polskiego do Łódzkiej, Kościelna, Rzemieślnicza. Na wszystkich wymienionych ulicach, zdaniem słuchaczy Strefy FM, powinno się zamontować progi zwalniające.
fot. Wikimedia Commonsfot. Wikimedia Commons

Jeden ze słuchaczy audycji "Magiel" zasugerował także, by umieścić tego typu obiekty na Al. Sikorskiego, przed każdym przejściem dla pieszych! Co na to Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta w Piotrkowie? Spytaliśmy o to Ryszarda Żaka, kierownika działu utrzymania obiektów drogowych i inżynierii ruchu.  - Warunki umieszczania progów na drogach regulują przepisy i według nich pewne rodzaje progów można umieszczać na danych kategoriach i klasach dróg. Al. Sikorskiego jest drogą klasy G i ustawodawca zabrania montażu takich progów - mówił Żak w programie "O tym się mówi" na antenie Strefy FM. 

Progi zwalniające można stosować w obszarze zabudowanym na drogach następujących klas technicznych: lokalna (L), dojazdowa (D), a także w wyjątkowych przypadkach – zbiorcza (Z).

 

 

 

(...) 

 

 

Niedopuszczalne jest stosowanie progów zwalniających:
– na drogach krajowych i wojewódzkich,
– na miejskich drogach ekspresowych, ulicach głównych ruchu przyspieszonego (GP), ulicach głównych (G),
– na ulicach i drogach wyjazdowych pojazdów straży pożarnej, stacji pogotowia ratunkowego itp.,
– na ulicach i drogach, w przypadku kursowania autobusowej komunikacji pasażerskiej, z wyjątkiem progów
wyspowych,
– na jezdniach innych niż bitumiczne, jeżeli nie można zastosować oznakowania poziomego P-25,
– na łukach dróg i w innych przypadkach, gdy ich obecność może powodować zagrożenie bezpieczeństwa ruchu
drogowego.

 

 

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach

Na terenie Piotrkowa znajduje się około pięćdziesięciu progów zwalniających, a każdego roku do zarządu wpływa kilkanaście wniosków o zainstalowanie takich obiektów.  Gdzie jeszcze, Waszym zdaniem, powinno się zamontować progi? Zachęcamy do dyskusji.

 

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

5

1


Komentarze (47)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

patrze wam na ręce ~patrze wam na ręce (Gość)03.09.2017 08:42

Panie Żak,masz pan tydzień od dnia dzisiejszego na rozmontowanie tego pachoła na łuku drogi Rolnicza/Spacerowa,w przeciwnym wypadku idzie zawiadomienie do Prokuratury!!!!!!!

20


JA ~JA (Gość)02.09.2017 23:20

Proponuję na granicy Piotrkowa i Bujen, w Bujnach nowa droga a w Piotrkowie koleiny że można silnik urwać więc proponuję na na wysokości granicznej zamontować co by nie doszło do tragedii!!!!

11


gość ~gość (Gość)30.08.2017 14:04

Na Jeziornej w okolicy placu zabaw. Pomimo nie najlepszej nawierzchni jezdni w tym miejscu to i tak znajdują się odważni jadąc około 100 km/h

11


Piotrkowianin Piotrkowianinranga30.08.2017 09:29

Cytuję:
Niedopuszczalne jest stosowanie progów zwalniających: – na drogach krajowych i wojewódzkich,

Serio? A czy ww. Żak pamięta próg zwalniający zamontowany jesienią 2006 na ul. Rakowskiej przed skrzyżowaniem z ul. Miast Partnerskich od strony szpitala? Ul. Rakowska była wówczas częścią DW716. W dodatku był to próg listwowy, a zgodnie z przepisami na ulicach, na których kursuje regularna komunikacja autobusowa można montować jedynie progi płytowe. Ci "fahofcy" tłumaczyli się potem, że chcieli zwrócić uwagę kierowców na znak STOP i zmienioną organizację ruchu po oddaniu do ruchu ul. Miast Partnerskich. Szkoda, że zrobili top z naruszeniem obowiązujących przepisów, podobnie jak inny kretynizm - kamień "pszczoła" przy skrzyżowaniu ul. Wierzejskiej i Wyzwolenia. Będzie afera, jak się ktoś o niego zabije. Po kilku miesiącach ww. próg został usunięty. Czas na głaz.

Komentarz był edytowany przez autora: 30.08.2017 09:43

60


gość ~gość (Gość)30.08.2017 05:07

Na Topolowej .Moze te auta ciezarowe by troche zwolnily zwlaszcza z firmy Juko!!!!

22


gość ~gość (Gość)30.08.2017 03:03

Powinno się założyć na placu zamkowym wjazd od Wojska Polskiego zrobili tam plac zabaw dla dzieci obok zaraz jest parking zza którego często wyskakują dzieci wracajace z placu i często jak to dzieci nie zwracają uwagi na auta tamtędy przejezdzajace które często na tym krótkim odcinku popisuja się swoimi szybkimi pojazdami nie zauważając oczywiście maluchów

13


ithjrt ~ithjrt (Gość)30.08.2017 02:19

na mickiewicza jezdza jak wariaty od wojska polskiego do rolniczej ile fabryka dala debile ...

21


adagor ~adagor (Gość)29.08.2017 17:15

Zamiast tego wprowadzić obowiązkowe OC dla kolaży,obowiązkowe kaski,kamizelki i oświetlenie !!!

60


gość ~gość (Gość)29.08.2017 22:31

Na łbie se zamontujta dziurawe drogi i jeszcze progi potrzebne jak świni łyżwy.

80


gość ~gość (Gość)29.08.2017 22:25

Na szkolnej przed komisariatem

20


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat