Advertisement

Do parku w... kaloszach?

Strefa FM Wtorek, 14 lutego 202371
Park Belzacki w Piotrkowie Trybunalskim niedawno doczekał się oficjalnego otwarcia. To miejsce przeszło gruntowną rewaloryzację, a od kilku tygodni mieszkańcy miasta i przybyli goście, mogą korzystać z jego uroków. Niektórzy uważają jednak, że są aspekty tej metamorfozy, wymagające poprawy. Zwracają uwagę na alejki, którymi po roztopach, czy opadach deszczu, trudno się poruszać.

Ładuję galerię...

Tę sprawę nagłośnił na antenie radia Strefa FM jeden ze słuchaczy, który wybrał się na spacer do Parku Belzackiego.

Byłem tam wczoraj i jest tragedia. Nie mówię o całej infrastrukturze tylko o ścieżkach. Przyszły roztopy i brodzi się w błocie. Tam nie da się chodzić. Trzeba by było otworzyć budkę z wypożyczalnią kaloszy, żeby dało się tam chodzić - mówił pan Mariusz.

 

Ten temat podjął także kolejny słuchacz, pan Henryk, który ironizował, że dystans dzielący park od Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta jest na tyle duży, że dyrekcji instytucji brakuje czasu, by skontrolować to, co się tam dzieje. Już chwilę później do sprawy odniósł się dyrektor Karol Szokalski.

To, jak ten park został zmodernizowany i jakie zostały użyte technologie, to nie są decyzje dyrektora ZDiUM-u, czy prezydenta miasta. Są one poparte odpowiednimi dokumentacjami technicznymi i zaopiniowane przez służby konserwatora zabytków, dyrektora ochrony środowiska i szereg uprawnionych do tego osób. Te ścieżki są wykonane zgodnie z technologią przewidzianą do takich obiektów, jak parki. W takich warunkach jak mamy teraz, niestety tak się te ścieżki zachowują. Służby prezydenta podjęły działania, zmierzające do tego, aby stan alejek nieco poprawić, ale nie należy się spodziewać że będą one asfaltowe czy z kostki brukowej, bo przepisy na to nie pozwalają - wyjaśniał szef piotrkowskiego ZDiUM-u.

 

 

O komentarz w sprawie poprosiliśmy również przedstawicieli Biura Prasowego Urzędu Miasta w Piotrkowie. Zdaniem urzędników z czasem sytuacja w parku ma się poprawić, a cały teren będzie jeszcze poddawany przeglądowi. Poniżej publikujemy pełną treść nadesłanego do redakcji komunikatu:

 

Alejki zostały wykonane w oparciu o dokumentację, zgodnie z projektem w sposób prawidłowy. Po opadach i roztopach, z uwagi na uwarunkowania terenowe /najniżej położone miejsce w parku/ materiał uległ czasowemu uplastycznieniu. Odbiór inwestycji odbył się 20 grudnia 2022 roku, czyli w sezonie zimowym. Między innymi dlatego, zgodnie ze zgłaszanymi uwagami, ustalono, iż w okresie wiosennym, najpóźniej do połowy kwietnia 2023 roku dokonany zostanie przegląd całego obiektu, ze szczególnym uwzględnieniem wykonanych alejek.

 

 

Warto przypomnieć, że cała dokumentacja projektowa, w tym również materiał użyty do wykonania alejek, podlegał zaakceptowaniu przez konserwatora zabytków i musiał nawiązywać do historycznych alejek w parku. Nie można było tutaj wykonać alejek z nawierzchni asfaltowej czy kostki betonowej. Materiał użyty do ułożenia alejek potrzebuje dobrych warunków atmosferycznych, aby - mówiąc krótko - mógł wyschnąć i stworzyć stabilną całość. Zważając na fakt, że inwestycja była kończona i odbierana w grudniu, czyli w okresie zimowym to śnieg, woda i roztopy do dziś sprawiają, że materiał użyty do wykonania alejek nie miał okazji nabrać ostatecznych właściwości, na co zwrócono uwagę w trakcie odbioru inwestycji.

 

 

Przypomnę, że podobną sytuację mieliśmy w parku ks. Poniatowskiego, gdzie również część alejek wykonanych jest z nawierzchni żwirkowo-glinkowej. Dopiero po całkowitym związaniu materiału można było swobodnie korzystać z alejek.

 

 

Zarówno park ks. J. Poniatowskiego, jak i Belzacki podlega ścisłej ochronie konserwatorskiej. Konserwator zabytków musiał akceptować dokumentację projektową, a także wszelkie zamiany jakie zachodziły w trakcie realizacji. Nie było tutaj mowy o żadnej uznaniowości, czy to inwestora, czy wykonawcy.

Remont parku Belzackiego budził wiele kontrowersji. Inwestycja opóźniła się o około 5 miesięcy. Władze miasta tłumaczyły to problemami wykonawcy z materiałami.

 Zgodnie z zapisami umowy pierwotnie miały zakończyć się w lipcu 2022 roku. Jednak ze względu na wybuch wojny na Ukrainie, która negatywnie wpłynęła na rynek i gospodarkę w naszym kraju, termin realizacji został wydłużony do grudnia. Wykonawca robót wskazywał na problemy z brakami materiałów i zachwiane łańcuchy dostaw, wydłużone okresy produkcyjne oraz zmniejszenia dostępności wielu z nich, zwłaszcza stali, cementu i kruszyw sprowadzanych dotychczas z Białorusi i Ukrainy – informował w grudniu ubiegłego roku wiceprezydent miasta Adam Karzewnik, dodając, że nie bez znaczenia były także ustalenia z konserwatorem zabytków, z którym należało prowadzić uzgodnienia nawet przy najdrobniejszej ingerencji w projekt inwestycji.

Park oddano do użytku pod koniec grudnia. Od samego początku mieszkańcy - choć w większości zmiany oceniają pozytywnie, to zgłaszali różne uwagi, np. niedziałający "kaczkomat", a teraz grząskie alejki.

 

Całkowity koszt zadania wyniósł 10.855.497,57 zł.

Pozyskaliśmy dofinansowanie z WFOŚiGW w Łodzi w wysokości 4,5 mln zł (dotacja 2.702.680 zł, pożyczka 1.801.795 zł - informuje kierownik Biura Prasowego Jarosław Bąkowicz.

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

10

4


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (71)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ptak ~Ptak (Gość)14.02.2023 17:58

A dlaczego nie działa kaczkomat?

40


Zniesmaczony ~Zniesmaczony (Gość)16.02.2023 21:14

"wykonanych jest z nawierzchni żwirkowo-glinkowe? chyba że samej glinki z odrobiną żwiru,w miejscach w których widać żwirek na wierzchu da się normalnie chodzić ale to niewielki procent całości w większości to sama glina, wykonawca oszczędzał na materiale.

10


maurycy ~maurycy (Gość)16.02.2023 11:46

Po raz kolejny piszę, że jak za coś weźmie się urzędas to jest to zrobione drogo, długo i byle jak.

30


go?ć_piotrkowianka ~go?ć_piotrkowianka (Gość)16.02.2023 06:53

Jak czytam tutaj, że miesza tu też swoimi palcami konserwator zabytków, to jestem przekonana, że Piotrkowianie nigdy nie doczekają się naprawy tych alejek, bo czeka je taka sama świetlana przyszłość, jak stara rudera"Europa". Dopóki się same nie rozlecą, to tak będzie.

40


go?ć_zenek ~go?ć_zenek (Gość)15.02.2023 11:08

Wyobrażacie sobie jak wjedzie tam sprzęt do odśnieżania alejek zimą. Nawierzchnia ta będzie wyglądała jak deptak w Alejach Kopernika od strony południowej między ul Krakowskie Przedmieście a Śląską mimo że tam są płyty chodnikowe.

60


gggggrrrrr ~gggggrrrrr (Gość)15.02.2023 09:10

Tu zrobili błoto, nie da się przejść. Na Szczekanicy ludzi sikają mieszkańcom pod oknami, ale nawet toy toya nie da się postawić. Grunt, że wszystko zgodnie z przepisami.

70


JarosławSingiel ~JarosławSingiel (Gość)15.02.2023 13:00

Zaraz afera kruszywo poszło na wjazd a tańsze marzące się z mułem na ścieżki i wszystko prawidłowo według projektu .

50


Remontom NIE ~Remontom NIE (Gość)15.02.2023 12:11

Przed remontem po alejkach dało się spacerować.
Przed remontem Ryneczku tak domów nie zalewało.
Przed remontem na Krzywdzie można było na obcasach chodzić.
Przed remontem na Słowackiego przed przejazdem nie było korków.
Nie róbcie nam już remontów...

160


Jack ~Jack (Gość)15.02.2023 09:43

Na sloneczko tez w kaloszkach zapraszam,rewelacja inwestycja.

60


.... ~.... (Gość)15.02.2023 09:10

Teraz beda odbijac pileczke kto zawinił

70


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat