Niedziela Palmowa obchodzona jest na pamiątkę przyjazdu Jezusa do Jerozolimy i wypada zawsze na tydzień przed Wielkanocą. W kulturze chrześcijańskiej ma ogromne znaczenie. Tradycyjne palmy poświecą też piotrkowianie.
W Niedzielę Palmową (29 marca) w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Moszczenicy będzie można podziwiać przepięknie udekorowane i zastawione tradycyjnymi wielkanocnymi potrawami stoły. O godzinie 14.00 rozpocznie się Przegląd Stołów i Palm Wielkanocnych.
W okresie poprzedzającym Święta Wielkanocne galeria Focus Mall zaprasza na poszukiwanie wielkanocnych inspiracji wśród ofert specjalnych, które z myślą o klientach przygotowały: sklepy, cukiernia i kawiarnie. Od 27 marca do 3 kwietnia w godzinach pracy galerii, odbędzie się także Jarmark Wielkanocny.
Jak się robi jaja po europejsku? Jak wiesz, to zrób!
Ośrodek Edukacji Artystycznej MOK zaprasza 28 i 29 marca od godz. 10.00 w Rynek Trybunalski na Kiermasz Wielkanocny, podczas którego będzie można kupić ozdoby świąteczne.
Był grill, krupniok z warzywami, podchmielone banany i dobra zabawa. Przede wszystkim jednak był finał Wiosennej Loterii. Na imprezę pod nazwą „Wiosenne smaki” zaprosiła dziś swoich klientów galeria Focus Mall w Piotrkowie.
Lany poniedziałek, zwany także śmigus-dyngus to jedna z ciekawszych tradycji, związana z Poniedziałkiem Wielkanocnym.
Zgodnie z wielkanocną tradycją, piotrkowianie tuż po poświęceniu pokarmów, udają się na zwiedzanie Grobów Pańskich. Jakie są te wystawione w tym roku w piotrkowskich kościołach?
- Gdy będą takie sytuacje, że będzie jechało więcej osób niż przewidziano w samochodzie będziemy zatrzymywać prawa jazdy i dawać to do dyspozycji sądu. I sąd będzie decydował – powiedział na antenie Radia Strefy FM podinsp. Artur Szczegielniak, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie. Policja zapowiada ostre konsekwencje po ostatnim tragicznym wypadku, w którym zginęło 7 młodych ludzi.
Zwyczaje wielkanocne w różnych częściach świata mają wiele cech wspólnych, ale są takie tradycje, które mogą wywołać konsternację u obcokrajowca. Ślązacy w Szwecji nie odważą się pielęgnować obchodów Śmigusa-Dyngusa, ale za to skandynawskie dzieci chętnie złożą im wizytę w przebraniu czarownic.