Trzydzieści osiem gier terenowych powstaje właśnie w województwie łódzkim, a aż szesnaście z nich prowadzi po powiecie piotrkowskim, ukazując graczom skarby naszego regionu. Na bezpłatne i zawsze dostępne gry krajoznawczo-edukacyjne „Questy – Wyprawy Odkrywców” zaprasza Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Bud-UJ Razem i Fundacja Mapa Pasji.
W związku z ustaleniem nowych granic okręgów wyborczych w wyborach Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego miasto utworzyło dla mieszkańców e-punkt informacyjny (mapa geodezyjna), dzięki któremu piotrkowianie w sposób przejrzysty mogą dowiedzieć się m.in. w której siedzibie obwodowej komisji wyborczej oddadzą swój głos 7 kwietnia.
Na stronach rządowych udostępniono mapę z lokalizacjami punktów szczepień przeciw COVID-19 w całym kraju. Lista ma być na bieżąco aktualizowana. Obecnie trwają szczepienia osób z grupy 0, wskazanej w Narodowym Programie Szczepień.
Piotrkowski szpital wprowadził udogodnienie dla pacjentów. Samodzielny Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika stworzył interaktywną mapę, na której można sprawdzić lokalizację oddziałów.
Włodarze dużych miast (powyżej 100 tysięcy mieszkańców) muszą stworzyć tzw. mapy hałasu, na których znajdą się tereny narażone na hałas oraz obszary ciszy i spokoju. Przekroczenie dozwolonych poziomów spowoduje konsekwencje finansowe. Tymczasem my sprawdziliśmy czy w Piotrkowie Trybunalskim również będzie tworzony taki dokument.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje już półtora roku. Pozwala obywatelom anonimowo zgłaszać sytuacje, kiedy dochodzi do zagrożenia bezpieczeństwa. O tym, jak to rozwiązanie sprawdza się w praktyce, rozmawialiśmy z podinsp. Krzysztofem Mikułowskim, pełniącym obowiązki komendanta piotrkowskiej policji.
Ponad 3600 zgłoszeń wpłynęło do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie Piotrkowa i powiatu piotrkowskiego. Na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Matejki w Łodzi rozpoczęła się konferencja, podsumowująca pierwszy rok funkcjonowania KMZB i promująca zarówno mapę, jak i program "Dzielnicowy bliżej nas".
Minął rok od uruchomienia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Przyszedł czas pierwszych podsumowań - strony internetowe komend wojewódzkich, powiatowych i miejskich pełne są rozmaitych wyliczeń czy statystyk. Nie inaczej sytuacja ma się w Piotrkowie. Dotarliśmy do danych, opublikowanych przez piotrkowską jednostkę.
W rejonie Podzamcza najczęściej dochodzi do picia alkoholu w miejscach niedozwolonych, natomiast przy ulicy Grota Roweckiego wielu kierowców parkuje w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Takie wnioski można wyciągnąć, przyglądając się Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa w Piotrkowie. W naszym regionie uruchomiono ją w połowie września, od tego czasu policjanci potwierdzili co najmniej kilkadziesiąt niebezpiecznych miejsc zgłoszonych przez mieszkańców.
Każdy mieszkaniec regionu może sam zadbać o bezpieczeństwo - zareagować na zagrożenia i podzielić się spostrzeżeniami, a także sprawdzić, czy w danej okolicy jest bezpiecznie. Wystarczy odwiedzić Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Pierwsi mieszkańcy gminy Wola Krzysztoporska już skorzystali z tego prawa.