Kamera zmierzy temperaturę i sprawdzi zasłonięcie ust i nosa. Takie rozwiązanie wpowadził piotrkowski magistrat.
Piotrkowska Filia Uniwersytetu Jana Kochanowskiego wraz z Piotrkowską Orkiestrą Kameralną i Orkiestrą Państwowej Szkoły Muzycznej zapraszają na wyjątkowy koncert karnawałowy.
Widowiskowy rozbłysk meteoru można było obejrzeć w nocy z 4 na 5 stycznia na polskim niebie. Bolid, czyli większy i jaśniejszy - niż Wenus - meteor spalił się, wpadając w ziemską atmosferę, jednak zanim to nastąpiło został uchwycony m.in. przez kamerę, znajdującą się na kominie tomaszowskiego Wistomu.
Ewa Izydorczyk-Grzelak otrzyma 44. Złotą Wieżę Trybunalską. O przyznaniu tej wyjątkowej nagrody zdecydowała kapituła, a organizatorem plebiscytu jest Towarzystwo Przyjaciół Miasta Piotrkowa Trybunalskiego.
W niedzielę odbył się ostatni koncert w ramach jubileuszowej, 50 edycji Dni Muzyki Kameralnej. Zwieńczył je recital gitarowo-fortepianowy pt.: „Muzyczne echa Hiszpanii i Włoch na 88 klawiszy i 6 strun” w wykonaniu Lapo Vannucci i Luca Torrigiani. Ta najstarsza, cykliczna impreza muzyczna w regionie, zakładała nie tylko popularyzację muzyki, ale także służyć miała promowaniu młodych muzyków.
Dni Muzyki Kameralnej w Piotrkowie rozpoczęte. Cykl wiosennych koncertów zaczął się od występu Natalii Pasiecznik (fortepian) i Olgi Pasiecznik (sopran). Utytułowany duet wykonał utwory pieśni kurpiowskie Karola Szymanowskiego, utwory Mauricea Ravela, a także ludowe pieśni ukraińskie Mykoły Łysenko oraz pieśni zakarpackie Dezyderego Zadory.
Już w najbliższą niedzielę, 24 marca, w salach piotrkowskiego Muzeum odbędzie się koncert inaugurujący tegoroczną edycję Dni Muzyki Kameralnej. Przed publicznością wystąpią Natalia i Olga Pasiecznik. Początek wydarzenia godzina 17.00, wstęp wolny.
Kwartet saksofonowy, kwartet smyczkowy, Piotrkowska Orkiestra Kameralna oraz orkiestra smyczkowa Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia - wszystkich można było posłuchać podczas czwartego koncertu karnawałowego, który odbył się w czwartek w piotrkowskiej Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
„Dziadek do orzechów”, „Rapsodia węgierska”, „Marsz Radeckiego” czy motyw przewodni z filmu „Śniadanie u Tiffany’ego” będzie można usłyszeć w wykonaniu Piotrkowskiej Orkiestry Kameralnej podczas karnawałowego koncertu, jaki wraz z muzykami przygotowuje piotrkowska Filia Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Te i inne utwory zabrzmią w auli uczelni w czwartek 7 lutego.
Koncert zespołu Kapela Polonica zainaugurował XLIX Dni Muzyki Kameralnej. Dla piotrkowskiej publiczności, która 11 marca zebrała się w sali koncertowej Muzeum w Piotrkowie wystąpili Barbara Rogala (sopran), Emilia Kinecka (flet podłużny), Ewa Rzetecka-Niewiadomska (klawesyn) oraz Piotr Młynarczyk (viola da gamba).