Wysokość emerytury może być uzależniona od tego, kiedy złożony zostanie wniosek. Wpływ na taką sytuację ma tzw. schemat waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie w ZUS. Będzie on niekorzystny dla osób, które wnioski emerytalne złożą w czerwcu, przez co warto zastanowić się czy nie lepiej poczekać z tym do lipca.
Wielu osobom emerytura kojarzy się z końcem jakiejkolwiek aktywności. Nie wszyscy jednak wiedzą, że wcale nie musi tak być! Zobacz jak prowadzić satysfakcjonujące życie nawet na emeryturze!
Od 1 marca świadczenia wypłacane prze ZUS wzrosną o prawie 3%. Zakład Ubezpieczeń Społecznych waloryzację przeprowadza z urzędu, nie trzeba o jej przeprowadzenie składać wniosku. Każdy świadczeniobiorca po przeprowadzeniu waloryzacji, otrzyma stosowną decyzję z informacją o nowej wysokości świadczenia.
- Już 17 osób zmarło z powodu ustawy dezubekizacyjnej, gdy ludzie dostają decyzję z Zakładu Emerytalno-Rentowego MSW po prostu tracą przytomność i często już jej nie odzyskują, to wina polityków Prawa i Sprawiedliwości - twierdzi Andrzej Rozenek, działacz Sojuszu Lewicy Demokratycznej, który spotkał się wczoraj z piotrkowianami. W spotkaniu, które odbyło się w Domu Nauczyciela wziął udział również m.in. były szef Wojskowych Służb Informacyjnych Marek Dukaczewski.
W województwie łódzkim przez tydzień złożono ponad 5,5 tys. wniosków o emeryturę od obniżonego wieku emerytalnego.
ZUS rozpoczął w piątek przyjmowanie wniosków o emeryturę od obniżonego wieku emerytalnego i choć ustawa obniżająca wiek emerytalny, do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, wchodzi w życie 1 października br., Zakład Ubezpieczeń Społecznych już od dziś rozpoczął przyjmowanie wniosków emerytalnych. W Piotrkowie w ciągu dnia 130 osób złożyło taki wniosek.
Od 1 października 2017 r. wchodzą w życie przepisy obniżające wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Z obniżenia wieku emerytalnego w ostatnim kwartale tego roku skorzystać może dodatkowo 331 tys. osób w kraju. W woj. łódzkim do ZUS może dodatkowo wpłynąć ok. 23 tysięcy wniosków o emeryturę. ZUS wnioski zacznie przyjmować już 1 września.
Perspektywa przyszłej emerytury nie napawa optymizmem. Ekonomiści przewidują, że w związku z trwającym kryzysem demograficznym za kilkadziesiąt lat liczba osób po 65. roku życia będzie znacznie wyższa niż liczba osób pracujących na ich utrzymanie w ramach repartycyjnego systemu emerytalnego. W związku z tym trzeba się liczyć z tym, że poziom życia na emeryturze może być w znacznej mierze uzależniony od środków, które uda nam się zgromadzić na własną rękę. Już dzisiaj zacznij odkładać pieniądze na przyszłość. Sprawdź, jak oszczędzać efektywnie!
Osoby, które mają przyznane prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, do czasu osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego lub na stałe i noszą się z zamiarem przejścia na emeryturę w związku z obniżeniem wieku emerytalnego, powinny najpierw skorzystać z porad doradcy emerytalnego. U doradcy powinny sprawdzić, czy wysokość emerytury nie będzie niższa od obecnie pobieranego świadczenia. To ważne, bo w tym przypadku nie działa zasada korzyści i jeśli wnioskowana emerytura będzie niższa od renty, to w takiej wysokości będzie wypłacana.
Blisko 60 tysięcy klientów obsłużyli w ciągu pierwszych pięciu dni doradcy emerytalni w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. W województwie łódzkim z usług doradcy skorzystało 3780 klientów. Doradcy wykonali 2830 obliczeń na kalkulatorze emerytalnym.