Nowoczesne sposoby oszczędzania na emeryturę

Czwartek, 10 sierpnia 20177
Perspektywa przyszłej emerytury nie napawa optymizmem. Ekonomiści przewidują, że w związku z trwającym kryzysem demograficznym za kilkadziesiąt lat liczba osób po 65. roku życia będzie znacznie wyższa niż liczba osób pracujących na ich utrzymanie w ramach repartycyjnego systemu emerytalnego. W związku z tym trzeba się liczyć z tym, że poziom życia na emeryturze może być w znacznej mierze uzależniony od środków, które uda nam się zgromadzić na własną rękę. Już dzisiaj zacznij odkładać pieniądze na przyszłość. Sprawdź, jak oszczędzać efektywnie!
Nowoczesne sposoby oszczędzania na emeryturę

Oszczędzanie czy inwestowanie? A może jedno i drugie?

Oszczędzanie to przechowywanie nadwyżek finansowych gwarantujące uzyskanie znanej z góry kwoty przychodu. Z kolei inwestowanie oznacza pomnażanie środków obarczone ryzykiem uzależnionym m.in. od rodzaju inwestycji. Przedstawiamy krótką charakterystykę najczęściej wybieranych sposobów oszczędzania pieniędzy na przyszłą emeryturę.

 

Lokaty bankowe i konta oszczędnościowe

To dwa najpopularniejsze instrumenty finansowe nieobarczone ryzykiem inwestycyjnym. Konto oszczędnościowe to rachunek bankowy umożliwiający przechowywanie oraz pomnażanie zgromadzonych na nim środków. Lokata to rodzaj umowy zawieranej z bankiem, w której, w zamian za „wypożyczenie” pieniędzy bankowi otrzymujemy odsetki. Lokaty są zazwyczaj wyżej oprocentowane niż konta oszczędnościowe, jednak wypłacenie środków przed końcem umowy wiąże się z ryzykiem utraty zgromadzonych odsetek. Lokaty różnią się czasem gromadzenia środków, rodzajem oraz wysokością oprocentowania.

 

Fundusze inwestycyjne

Inwestycja w fundusze to sposób na pomnażanie oszczędności także dla osób, które nie mają wiedzy umożliwiającej samodzielne inwestowanie. Środkami powierzonymi funduszowi zarządzają doświadczeni inwestorzy posiadający licencję wydaną przez KNF, czyli Komisję Nadzoru Finansowego. Najogólniej można powiedzieć, że fundusze dzielą się w na akcyjne, pieniężne, dłużne i mieszane. Inwestycja w fundusze wiąże się z  gotowością do podjęcia ryzyka utraty oszczędności, jednak w przeciwieństwie do lokat bankowych oraz kont oszczędnościowych może potencjalnie przynieść inwestorowi dużo większy zysk.

 

IKE lub IKZE

Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) oraz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) to formy dobrowolnego zabezpieczenia na prywatną emeryturę, stanowiące elementy III filaru systemu emerytalnego. Tego typu rozwiązania oferuje np. ESALIENS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (dawniej Legg Mason TFI). Oszczędności zebrane w ramach IKE lub IKZE są niezależne od środków zgromadzonych w ZUS-ie lub OFE. Warunkiem preferencyjnej wypłaty pieniędzy zgromadzonych w IKZE jest ukończenie 65. roku życia oraz dokonanie wpłat co najmniej w 5 latach kalendarzowych. Od wypłaconej sumy zostanie pobrany podatek dochodowy wynoszący 10% sumy wypłaty. Środki wpłacone na IKZE w danym roku można odliczyć od dochodu w swoim rozliczeniu PIT. Natomiast gromadzenie środków na IKE upoważnia do wypłaty środków w momencie ukończenia 60. roku życia lub nabycia praw do przejścia na emeryturę w wieku 55 lat oraz dokonywania wpłat również w co najmniej 5 latach. Ponadto w przypadku dziedziczenia środków z IKE lub IKZE, spadkobierca jest zwolniony z konieczności opłacenia podatku od spadków, darowizn i zysków.

 

Wybór najlepszego sposobu oszczędzania na emeryturę uzależniony jest m.in. od ilości środków, którymi dysponujemy, stopnia ryzyka, jakie jesteśmy w stanie ponieść oraz wysokości oczekiwanego zysku.

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

6


Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

meks ~meks (Gość)14.08.2017 12:59

Oszczędzanie na czarną chwilę jest kluczowym czynnik zapewnienia sobie bezpieczeństwa finansowego w przyszłości. Ja od jakiegoś czasu również prowadzę swój budżet domowy. Wg. mnie to bardzo ważna czynność, dzięki której mogłem w pewnym momencie zweryfikować czy stać mnie na odejście z korporacji i rozwijać dalej własną firmę. Uskuteczniłem również o tym wpis na moim blogu.
http://piaskownicameksa.pl/oszczedzanie-i-kontrola-wydatkow/
Zachęcam :)

00


Pierre Dolevas ~Pierre Dolevas (Gość)10.08.2017 23:16

Cytuję:
Perspektywa przyszłej emerytury nie napawa optymizmem. Ekonomiści przewidują, że w związku z trwającym kryzysem demograficznym za kilkadziesiąt lat liczba osób po 65. roku życia będzie znacznie wyższa niż liczba osób pracujących na ich utrzymanie w ramach repartycyjnego systemu emerytalnego.


Bo cały ten system jest oparty na błędnych założeniach. Mało tego, to właśnie system emerytalny jest POWODEM kryzysu demograficznego. Nie jedynym, co prawda, ale jednym z powodów.
Kolejna rzecz, jaka czyni go złym, jest jego PRZYMUSOWOŚĆ. System emerytalny jest przymusową GRĄ HAZARDOWĄ. W odróżnieniu od innych gier hazardowych, wysokość wygranej jest tutaj jedną wielką niewiadomą. Ale zagrać musisz!

Cytuję:
W związku z tym trzeba się liczyć z tym, że poziom życia na emeryturze może być w znacznej mierze uzależniony od środków, które uda nam się zgromadzić na własną rękę. Już dzisiaj zacznij odkładać pieniądze na przyszłość.


Pieniądze może zeżreć inflacja, może zostać wprowadzona wymiana pieniędzy (niekoniecznie na uczciwych zasadach! już to przerabialiśmy...), w końcu może nam zabrać je rząd powołując się np. na tzw. "sprawiedliwość społeczną" lub cokolwiek innego, nakładając podatki na zgromadzone oszczędności. Nasze zgromadzone środki mogą również zostać zamrożone lub zrabowane, aby "ratować bank". Przymiarka była na Cyprze, w Brukseli też pomysły takiego prawa się przewijają. Trudno snuć dalekosiężne plany w rzeczywistości, gdzie prawo zmienia się częściej, niż ja zmieniam skarpetki.
***
A tak poza tym, to brakuje informacji, że jest to artykuł sponsorowany. A bez tej informacji, to właściwie po co ten artykuł jest? Czemu ma on służyć? Chyba tylko po to, żeby popsuć nerwy myślącym ludziom.

60


gość ~gość (Gość)10.08.2017 22:48

Robiłem naście lat na belzackiej w papierni odłożyłem kupe siwych włosów.

10


F..k the PIS! ~F..k the PIS! (Gość)10.08.2017 22:02

Podziękujmy PISowi !

12


broda ~broda (Gość)10.08.2017 16:41

Nowoczesny to może być telewizor. Juz nikt nie wierzy w to wciskanie kitu.

130


mojaPannaFiliżanka ~mojaPannaFiliżanka (Gość)10.08.2017 13:15

emerytury?? lol, za ponad 30 lat w moim wypadku to świat będzie po III wojnie

70


Witek ~Witek (Gość)10.08.2017 12:07

Najlepiej do przysłowiowej skarpety już mieliśmy OFE złodzieje nas ograbili z kasy a teraz znowu media podpuszczają naiwnych by dali się nabrać na kolejna propozycję i za parę lat znowu każdego ograbią. Stop kolejnym wynalazkom typu OFE

131


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat