W Polsce oddychamy najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie. W związku z tym częściej chorujemy i wcześniej umieramy. Uważa się, że w województwie łódzkim przez zatrute powietrze żyjemy przeciętnie około 10 miesięcy krócej.
Jakie są skutki oddychania zanieczyszczonym powietrzem? Jak smog wpływa na nasze zdrowie i jakie czyni szkody w naszym organizmie? Zanieczyszczenie powietrza jest drugim po paleniu tytoniu czynnikiem warunkującym występowanie chorób układu oddechowego, takich jak astma, rak płuc, czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP).
Nawet 5 tysięcy złotych grzywny może zapłacić osoba, która zostanie złapana na spalaniu w domowym piecu śmieci. Kontrolę czym palimy w naszych piecach czy kotłach grzewczych ma prawo przeprowadzić Straż Miejska. Na co dzień stan jakości powietrza w naszym mieście jest sprowadzany przez piotrkowską delegaturę Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Trwają konsultacje w sprawie utworzenia Rady Osiedla "Szczekanica". Byłaby to 14. jednostka pomocnicza w Piotrkowie, a zarazem ostatnia. Nowopowstała rada obejmowałaby rejon takich ulic jak: Wojska Polskiego (końcówka), Twardosławicka, Gęsia, Kasztelańska i część Łódzkiej czy Sadowa. Mieszkańcy odpowiedni formularz powinni dostarczyć do Urzędu Miasta do 15 grudnia.
Około 100 kg karmy dla zwierzaków zebrano podczas kolejnej akcji, zorganizowanej przez czlonków Stowarzyszenia Czas na Piotrkowskie. Zbiórka odbyła się w środę w piotrkowskim Centrum Handlowego ECHO. Tymczasem w piotrkowskim Schronisku dla bezdomnych zwierząt trwa zbiórka w ramach akcji Wigilia dla zwierząt.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 48 tysięcy Polaków przedwcześnie zmarło z powodu zanieczyszczeń powietrza. Kolejne samorządy, w tym Piotrków Trybunalski, podejmują konkretne i nakierowane na zniwelowanie problemu smogu działania.
Od października bieżącego roku Miasto Piotrków Trybunalski realizuje program „Edukacja ekologiczna dla poprawy jakości powietrza w Piotrkowie Trybunalskim”. Projekt ten jest dofinansowany jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Zadebiutował w 1967 roku w tygodniu harcerskim „Na przełaj”. Andrzej Grabowski – pisarz, poeta, kawaler Orderu Uśmiechu w młodości związany z Piotrkowem obchodzi w tym roku 50-lecie debiutu.
W sobotę 14 października odbędzie się Rodzinny Rajd Rowerowy organizowany przez piotrkowską Radę Osiedla „Wyzwolenia”. Zbiórka o 10:00.
Będą konsultacje społeczne w sprawie (formalnego) utworzenia w Piotrkowie osiedla Szczekanica. Urzędnicy chcą zebrać od piotrkowian propozycje, uwagi i opinie na ten temat. Na czym konkretnie ma to polegać?