Artykuły do tagu: dla

 Miejska Orkiestra Dęta świętowała swój jubileusz
Piotrkowska Miejska Orkiestra Dęta w minioną sobotę świętowała swój jubileusz. Okolicznościowy koncert odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury. 10. rocznica istnienia orkiestry była okazją do wręczenia kilkunastu jej członkom Medali za Zasługi dla Piotrkowa Trybunalskiego. Tego wieczoru nie zabrakło również podziękowań ze strony muzyków dla tych, którzy od lat wspierają działalność i współpracują z piotrkowską orkiestrą dętą.
Co powinniśmy wiedzieć o normach jakości powietrza?
W 2016 roku w Piotrkowie przez blisko trzy miesiące jakość powietrza przekraczała stany dopuszczane normą. Choć w mieście jest stacja pomiaru jakości powietrza niestety mierzy ona tylko stężenie pyłu zawieszonego PM 10, w Piotrkowie nie dokonuje się pomiaru pyłu PM 2,5. Dlatego też piotrkowski magistrat zdecydował się na montaż na terenie miasta dwudziestu detektorów jakości powietrza, dzięki którym pomiary stanu powietrza będą bardziej miarodajne.
Drzewa naszym sojusznikiem w walce ze smogiem
Czy rośliny mogą chronić nas przed smogiem? Okazuje się, że 100 dużych drzew jest w stanie usunąć 460 kg zanieczyszczeń z powietrza rocznie, w tym 136 kg pyłu zawieszonego PM 10 i PM 2,5. W Piotrkowie mamy ponad 100 ha zieleni przyulicznej oraz cztery parki o łącznej powierzchni ponad 15 ha. Ponadto w naszym mieście w ostatnich latach przybyło zielni, Piotrków pod względem ilości zieleni przypadającej na jednego mieszkańca wyprzedza takie miasta jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Łódź.
Szczekanica będzie mieć swoją radę osiedla
To już pewne – w Piotrkowie powstanie czternasta rada osiedla. Kilka dni temu nasi radni podjęli uchwałę o utworzeniu nowej jednostki pomocniczej miasta – osiedla Szczekanica.
Nie przechodźmy obojętnie obok bezdomnych!
Mrozy nie odpuszczają, zwracajmy więc uwagę na ludzi siedzących na przystankach czy ławkach. Informujmy strażników miejskich, gdy podejrzewamy, że w jakimś pustostanie mogą przebywać bezdomni. Kiedy zima szczególnie daje się we znaki, cierpią przede wszystkim osoby bez dachu nad głową.
Miasto Piotrków Trybunalski jako jedna z jednostek samorządu terytorialnego województwa łódzkiego uczestniczy w programach realizowanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej związanych z ochroną atmosfery i poprawą jakości powietrza. Między innymi w ramach zawartej z funduszem umowy w Piotrkowie zostanie wymienionych ponad 300 starych pieców. Miasto realizuje również jeden z programów z zakresu edukacji ekologicznej.
Ukazał się album
Album „Przyroda okolic osiedla Wierzeje” to pierwsza tego rodzaju publikacja wydana przez jedną z piotrkowskich rad osiedla, której celem jest ukazanie piękna przyrody tej dzielnicy Piotrkowa. Publikacja zawiera zdjęcia autorstwa mieszkańców osiedla, wykonane podczas warsztatów fotograficznych, jak i krótki rys historyczny tej części miasta. Wydanie albumu dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Jak na co dzień chronić się przed smogiem?
W okresie zimowym, zwłaszcza kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera stopni Celsjusza, w naszym kraju rozpoczyna się intensywny sezon grzewczy. Wzmożone i często nieprawidłowe, bezfiltrowe spalanie węgla, drewna, a nawet śmieci, brak wiatru, a nawet mgła przyczyniają się do powstawania smogu. Jak skutecznie chronić się na co dzień przed szkodliwym wpływem tego zjawiska na nasze zdrowie?
Dlaczego smog tak bardzo szkodzi dzieciom, osobom starszym i kobietom w ciąży?
Seniorzy, dzieci i kobiety w ciąży są wyjątkowo narażeni na szkodliwe działanie smogu. Wzrost ciśnienia tętniczego krwi, wystąpienie niedokrwiennego udaru mózgu, zawał mięśnia sercowego, obturacyjne zapalenie oskrzeli, astma czy uszkodzenie płodu to tylko niektóre ze szkód zdrowotnych, jakie w organizmie człowieka wywołują substancje toksyczne, które zawiera zanieczyszczone powietrze. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem jest przyrównywane do wypalenia od 5 do 6 papierosów dziennie.
Smog: To wpływa na nasze zdrowie
W Polsce oddychamy najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie. W związku z tym częściej chorujemy i wcześniej umieramy. Uważa się, że w województwie łódzkim przez zatrute powietrze żyjemy przeciętnie około 10 miesięcy krócej.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat