Już w 2015 roku powołano Komisję Statutowo-Regulaminową, której zadaniem było przedstawienie Radzie Miasta korekty w sprawie granic piotrkowskich osiedli po to, by objęły one swoim zasięgiem teren całego miasta.
Na terenie Piotrkowa odbywały się konsultacje w sprawie zmiany granic osiedli: Przyszłość, Leśna, Wyzwolenia, Starówka, Piastowskie, Krakowskie Przedmieście-Sulejowska, Wronia, Południe, Belzacka, Słowackiego Północ, Łódzka-Wysoka-Sadowa, Armii Krajowej oraz w sprawie zmiany nazwy osiedla Starówka.
Po konsultacjach i zmianach statutów poszczególnych osiedli, pozostał teren nieobjęty działalnością żadnej rady osiedla, mowa o obszarze ograniczonym ulicami:
- od południa: ul. Polna (północna strona) od Armii Krajowej, ul. Twardosławicka (północna strona) do granic miasta,
- od północy: ul. Trybunalska od odcinku od Łódzkiej do granic miasta,
- od wschodu: Al. Armii Krajowej (zachodnia strona) od Polnej do Wojska Polskiego, ul. Wojska Polskiego (południowa strona) od Armii Krajowej do Sadowej, ul. Sadowa (zachodnia strona), ul. Łódzka (zachodnia strona) do ul. Trybunalskiej,
- od zachodu: granice miasta.
Komisja wystąpiła więc z wnioskiem do przewodniczącego Rady Miasta o utworzenie (drogą uchwały RM) na tym terenie czternastej rady osiedla. Konsultacje społeczne w tej sprawie trwały od 27 listopada do 15 grudnia 2017 roku, wzięło w nich udział jedynie 29 osób z 4446 mieszkańców posiadających czynne prawo wyborcze do RM. Wszyscy biorący udział w spotkaniach byli za utworzeniem osiedla Szczekanica.
Projekt uchwały w tej sprawie został przegłosowany przez naszych radnych 28 lutego.