Jakie są skutki oddychania zanieczyszczonym powietrzem? Jak smog wpływa na nasze zdrowie i jakie czyni szkody w naszym organizmie? Zanieczyszczenie powietrza jest drugim po paleniu tytoniu czynnikiem warunkującym występowanie chorób układu oddechowego, takich jak astma, rak płuc, czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP).
Nawet 5 tysięcy złotych grzywny może zapłacić osoba, która zostanie złapana na spalaniu w domowym piecu śmieci. Kontrolę czym palimy w naszych piecach czy kotłach grzewczych ma prawo przeprowadzić Straż Miejska. Na co dzień stan jakości powietrza w naszym mieście jest sprowadzany przez piotrkowską delegaturę Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 48 tysięcy Polaków przedwcześnie zmarło z powodu zanieczyszczeń powietrza. Kolejne samorządy, w tym Piotrków Trybunalski, podejmują konkretne i nakierowane na zniwelowanie problemu smogu działania.
Od października bieżącego roku Miasto Piotrków Trybunalski realizuje program „Edukacja ekologiczna dla poprawy jakości powietrza w Piotrkowie Trybunalskim”. Projekt ten jest dofinansowany jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wilgoć to poważny problem, który, jeśli nie jest rozwiązany, może doprowadzić do przykrych konsekwencji. Będą nimi grzyby, pleśń, a także podwyższone koszty związane z ogrzewaniem, czy nieprzyjemny zapach. By poradzić sobie z wilgocią, wystarczy tak naprawdę zaopatrzyć się w osuszacz powietrza. Jednak nie jest to takie proste, biorąc pod uwagę to, ile tego typu urządzeń jest obecnie dostępnych w sprzedaży. Zanim więc dokonasz zakupu, musisz dokładnie wiedzieć, z czym jest problem i jak funkcjonuje osuszacz.
Tomaszowską 25. Brygadą Kawalerii Powietrznej będzie dowodził płk Adam Marczak. Zastąpił na tym stanowisku gen. Stanisława Kaczyńskiego.
14 czerwca w Łódzkim Domu Kultury podsumowano projekt ekologiczno-artystyczny dla dzieci z województwa łódzkiego „Lokomotywą po wiedzę”, w którym wzięło udział kilkaset dzieci z 32 instytucji kultury regionu łódzkiego. Podczas blisko 3 miesięcy dzieci uczestniczyły w 160 warsztatach zorganizowanych w: Łódzkim Domu Kultury, Politechnice Łódzkiej, Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz w regionalnych ośrodkach kultury.
Projekt „Lokomotywą po wiedzę” Łódzkiego Domu Kultury powoli zbliża się do końca. W poniedziałek, 22 maja, rozpoczął się ostatni, intensywny tydzień zajęć warsztatowych. Uczestnicy projektu poznali łódzką Akademię Sztuk Pięknych „od kuchni” i odwiedzili ŁDK, gdzie wzięli udział w warsztatach tworzenia scenografii.
Poznawanie Łodzi i warsztaty artystyczno-ekologiczne przeznaczone dla ponad 600 dzieci i młodzieży w wieku 7-14 lat z 32 gmin województwa łódzkiego to najważniejsze założenia „Lokomotywą po wiedzę – projektu ekologiczno-artystycznego dla dzieci
z województwa łódzkiego”, którego organizatorem jest Łódzki Dom Kultury.
Kowal, Koń i Mucha to bohaterowie spektaklu dla dzieci „Opowieści z imbryka”, którego premiera odbyła się w niedzielę, 19 lutego, w Miejskim Ośrodku Kultury w Piotrkowie. Twórcą scenicznej bajki jest „Grupa otwarta”, czyli nowy teatralny projekt, tworzony przez grono znanych piotrkowskich artystów. Premierowe przedstawienie obejrzało kilkuset najmłodszych piotrkowian.