Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące liczby mieszkańców kraju w poszczególnych województwach, powiatach, miastach i gminach. Zobaczmy ile osób mieszka w miejscowościach naszego regionu.
Malejąca liczba mieszkańców Piotrkowa to jeden z większych problemów, z jakim muszą mierzyć się władze miasta. Gdyby wrócili ci, którzy wyjechali kilka lat temu do pracy np. w Wielkiej Brytanii, sytuacja na pewno by się poprawiła. Tylko jak ich do powrotu zachęcić?
W ubiegłym roku urodziło się więcej wolborzan niż zmarło, taka sytuacja nie miała tam miejsca od wielu lat.
I to nie tylko zamelduj się, ale i poślij swoje dziecko do szkoły na terenie gminy Wola Krzysztoporska - zachęca wójt tej gminy. To również od takich decyzji zależą finanse gminy, a w konsekwencji także to, czy w Woli Krzysztoporskiej powstanie nowy plac zabaw, ulica, kanalizacja.
Według różnych szacunków w ostatnich 10 - 12 latach liczba mieszkańców Piotrkowa spadła nawet o 9 tysięcy. Samorząd próbuje zachęcić do pozostania w mieście.
Województwo łódzkie wyludnia się - biją na alarm demografowie. W naszym regionie nie dość, że jest coraz mniej mieszkańców, to do tego jest coraz więcej osób starszych.
Trudno oprzeć się wrażeniu, że na ulicach Piotrkowa Trybunalskiego z biegiem lat robi się coraz bardziej pusto. Oficjalnie na koniec 2014 roku było nas dokładnie 75 608, jednak ile osób naprawdę tutaj mieszka?
Spośród wszystkich gmin powiatu piotrkowskiego największy przyrost ludności odnotowano (w ciągu 4 ostatnich lat) w Woli Krzysztoporskiej.
Liczba urodzeń na terenie Piotrkowa utrzymuje się na stałym poziomie. Urząd Stanu Cywilnego w 2014 roku odnotował o 10 urodzeń więcej niż w roku 2013.
Badania demograficzne nie pozostawiają złudzeń - województwo łódzkie jest jednym z najszybciej wyludniających się regionów w naszym kraju.