Pracownicy Ministerstwa Zdrowia na bieżąco informują o nowych przypadkach wykrycia koronawirusa. Badania z pozytywnym wynikiem dotyczą także kilkunastu osób z województwa łódzkiego. W niedzielę - do godziny 19.30 - poinformowano o czterech nowych zarażonych z Łodzi. W sumie na terenie Łódzkiego odnotowano już 19 przypadków, 13 w samej Łodzi, a pozostałe w powiatach: tomaszowskim, pabianickim, zgierskim, poddębickim oraz łódzkim wschodnim.
Wojska Obrony Terytorialnej zmieniają model funkcjonowania formacji ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy. Powód to oczywiście chęć pomocy w powstrzymaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Łódzcy Terytorialsi będą wspierać służby specjalistyczne, odciążać cywilną służbę zdrowia, wspierać opiekę osób starszych oraz edukować otoczenie.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o drugim przypadku zakażenia koronawirusem w województwie łódzkim.
W sierpniu 2020 roku powinny ruszyć prace związane z pogłębianiem rzeki Pilicy przy jej wlocie do Zalewu Sulejowskiego. Taką informację przekazano podczas konferencji prasowej z udziałem marszałka województwa łódzkiego Grzegorza Schreibera, wiceministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorza Witkowskiego i prezesa spółki Wody Polskie Przemysława Dacy. Pogłębienie Pilicy to jednak tylko jeden z elementów tzw. nawadniania Łódzkiego. Pozostałe to budowa sześciu zbiorników retencyjnych na terenie województwa, a także modernizacja zapory i jazu na Jeziorsku. – Żeby zmienić złą sytuację województwa łódzkiego zaopatrzenia w wodę, konieczne są działania – mówił w czwartek 5 marca marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.
Od 2 marca do osób, które ostatnio przebywały w szpitalu mogą zadzwonić ankieterzy na zlecenie NFZ. Zadając kilka pytań sprawdzą, czy pacjenci są zadowoleni z warunków leczenia i pobytu w placówce.
61 osób na terenie województwa łódzkiego przebywa pod nadzorem epidemiologicznym służb sanitarnych w związku z koronawirusem. Jak zapewniają służby wojewody, na razie nie ma jednak żadnych powodów do obaw.
W czwartek rano rozpoczęła się policyjna akcja "Prędkość". Na drogach w całej Polsce pojawią się m.in. policjanci z grup SPEED, którzy używają najnowszych pojazdów z wideorejestratorami oraz ręcznych mierników prędkości z wizualizacją.
Nadinspektor Andrzej Łapiński nie jest już komendantem wojewódzkim policji w Łodzi. Były szef łódzkich policjantów dalszą służbę będzie pełnić w garnizonie pomorskim.
W tej chwili w Polsce nie ma potwierdzonego przypadku zarażenia koronawirusem. Kilkadziesiąt osób przebywa obecnie w szpitalach na obserwacji, bo istnieje zagrożenie, że mogą być zarażone - w tym kilkanaście poddano kwarantannie. O sytuację w naszym województwie zapytaliśmy Tobiasza Bocheńskiego, wojewodę łódzkiego, który w poniedziałek uczestniczył w specjalnej naradzie z premierem.
Niemal 650 tys. cudzoziemców opłaca składki na ubezpieczenia społeczne w Polsce, jednak największą grupę ubezpieczonych obcokrajowców w kraju stanowią obywatele Ukrainy.