Łódzki Dom Kultury zorganizował w Centrum idei "Ku Demokracji" spotkanie dotyczące rozwoju kultury i współpracy międzysektorowej w województwie łódzkim. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele instytucji kultury, organizacji seniorskich oraz organizacji pozarządowych z powiatu piotrkowskiego. Celem spotkania było zachęcenie instytucji z województwa do włączenia się we wspólną realizację projektów.
"Knebel. Cenzura w PRL-u" to tytuł książki Błażeja Torańskiego, dziennikarza, b. rzecznika prezydenta Piotrkowa. We wtorek w Centrum Idei ku Demokracji odbyło się spotkanie podczas którego autor publikacji opowiadał o cenzurze, która jak się okazuje nadal jest obecna w naszym życiu.
Wizytą w Filharmonii Łódzkiej zakończyła się pierwsza edycja projektu Łódzkiego Domu Kultury pn. „Łódzkie pełne kultury”, którego celem było przybliżenie uczniom i nauczycielom z regionu bogatej oferty łódzkich instytucji kulturalnych. W projekcie, który trwał przez siedem miesięcy wzięło udział blisko 400 dzieci i 150 nauczycieli z całego województwa. Odbyło się łącznie 15 warsztatów edukacyjnych.
Blisko 200 osób wzięło udział w zorganizowanym przez Łódzki Dom Kultury w Centrum Idei Ku Demokracji w Piotrkowie Trybunalskim Forum „Przystanek 60+”. Wydarzenie to część projektu pod nazwą Wojewódzki Przegląd Twórczości Dojrzałej „Przystanek 60+”. Celem spotkań organizowanych przez ŁDK jest integracja środowiska i organizacji seniorskich działających w regionie.
W najbliższą niedzielę, 12 listopada, o godzinie 18.00 w Centrum Idei ku Demokracji odbędzie się spektakl słowno-muzyczny pt. "Twórczość Feliksa Nowowiejskiego - jej patriotyczne przesłanie dla następnych pokoleń". W trakcie koncertu zostaną wykonane pieśni patriotyczne Feliksa Nowowiejskiego, poezja, słowo wiążące, a punktem kulminacyjnym spektaklu będzie nauka pieśni ROTA i wspólne jej wykonanie. W koncercie wystąpią profesjonalni muzycy.
W ramach 40. Łódzkich Spotkań Teatralnych w sobotę, 28 października, w Centrum Idei ku Demokracji w Piotrkowie odbyła się premiera spektaklu zatytułowanego „O wierności w rzeczach małych” w wykonaniu Teatru A z Gliwic. Twórcy sztuki przygotowali ją specjalnie z myślą o trwających obchodach 800-lecia Piotrkowa, a inspiracji do jej treści szukali w dziejach trybunalskiego grodu. Łódzkie Spotkania Teatralne po raz trzeci gościły w progach Centrum Idei ku Demokracji.
W ramach projektu "Łódzkie pełne Kultury" uczniowie dwóch piotrkowskich szkół podstawowych nr 11 i 13 w minionym tygodniu wzięli udział w warsztatach perkusyjnych. Warsztaty poprowadził Tomasz Wrocławski, kierownik sekcji perkusji Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej i perkusista zespołu Alla Vienna. Na zajęcia w Piotrkowie przyjechała pokaźna kolekcja instrumentów, wśród których znalazły się między innymi gran cassa, największy bęben w Polsce oraz kotły, dzwony rurowe, ksylofon, werbel, tam tam, kajon, talerze czy dzwonki.
Tym razem w ramach cyklu „Podwieczorek z gwiazdą”, organizowanego przez Centrum Idei Ku Demokracji, z piotrkowską publicznością spotkał się Cezary Żak. Aktor, któremu sympatię widzów i ogromną popularność przyniosły rola Karola Krawczyka w sitcomie „Miodowe lata” oraz podwójna kreacja wójta i księdza w serialu „Ranczo”, w Piotrkowie gościł w czwartek, 5 października. Na spotkaniu nie zabrakło anegdot z planów filmowych, opowieści o początkach artystycznej kariery Cezarego Żaka, żartów i pytań od publiczności.
"Piękno przyrody pędzlem malowane" to tytuł XXVI Pleneru Malarskiego Nauczycieli, którego efekty można od 1 października podziwiać w Centrum idei "Ku Demokracji".
"10 ważnych słów" to koncert poświęcony ludziom Solidarności, który w sobotni wieczór odbył się w Centrum Idei ku Demokracji. Na piotrkowskiej scenie wystąpili Jan Krzos i akompaniująca mu na fortepianie Tatiana Dranchuk, a słowo historyczne wygłosiła łódzka aktorka, Masza Bogucka.