Wizytą w Filharmonii Łódzkiej zakończyła się pierwsza edycja projektu Łódzkiego Domu Kultury pn. „Łódzkie pełne kultury”, którego celem było przybliżenie uczniom i nauczycielom z regionu bogatej oferty łódzkich instytucji kulturalnych. Przez przeszło 7 miesięcy blisko 400 dzieci oraz 150 nauczycieli i animatorów wzięło udział w 15 typach warsztatów edukacyjnych, prowadzonych przez muzyków i animatorów Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina w Łodzi oraz edukatorów Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi i Muzeum Sztuki w Łodzi.
Zajęcia organizowane w ramach przedsięwzięcia odbywały się w placówkach regionalnych partnerów projektu tzn.: Miejskim Centrum Kultury w Bełchatowie, Kutnowskim Domu Kultury, Miejskim Domu Kultury w Radomsku, Miejskim Domu Kultury w Opocznie, Zespole Placówek Wychowania Pozaszkolnego w Sieradzu, Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach, Miejskim Ośrodku Kultury w Tuszynie, Miejskim Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, Miejskim Domu Kultury w Zduńskiej Woli oraz Centrum Idei „Ku Demokracji” w Piotrkowie Trybunalskim.
Podczas zajęć muzycznych uczniowie poznawali m.in. przysmaki muzyki chińskiej, tajniki gry na wiolonczeli czy wzięli udział w warsztatach perkusyjnych. W Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym dzieci miały okazję posłuchać opowieści o historii ubioru, pieniądza, a także o ginących zawodach, takich jak: bednarz, rymarz czy kołodziej. Natomiast edukatorzy Muzeum Sztuki w Łodzi przygotowali dla dzieci cykl warsztatów „Widzimisię”, oparty na „Teorii widzenia” Władysława Strzemińskiego. Dla nauczycieli i animatorów kultury zorganizowano warsztaty dotyczące elementów muzykoterapii i arteterapii, które można wykorzystać na lekcjach. – Łódzki Dom Kultury stawia na edukację, która według nas jest najważniejszą gałęzią działalności instytucji kultury. Projekt „Łódzkie pełne kultury” to właśnie propozycja alternatywnej formy edukacji – mówi Jacek Sokalski, dyrektor Łódzkiego Domu Kultury.
Na zakończenie projektu uczestnicy przyjechali do Filharmonii Łódzkiej. – Poprzez nasze działania chcieliśmy zachęcić dzieci do odwiedzania takich miejsc jak filharmonia. Pokazujemy inne formy spędzania wolnego czasu z dala od telefonów i komputerów. Zwieńczeniem wszystkich działań warsztatowych było uczestnictwo w koncercie finałowym – podkreśla Natalia Korzeniowska, koordynatorka projektu „Łódzkie pełne kultury”.
Projekt jest realizowany w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat honorowy nad projektem sprawował Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień.
Foto: B. Sobieszek