W Piotrkowie do tegorocznych matur przystąpiło 1233 uczniów, z których 860 zdało i otrzymało już świadectwo dojrzałości, czyli zdawalność wyniosła 69,7%. W powiecie piotrkowskim do egzaminu przystąpiło 95 abiturientów, z których zaledwie 35, czyli 36,8% ogółu zdało wszystkie egzaminy.
Dało to naszemu miastu 14. zdawalność ze wszystkich 24 powiatów województwa łódzkiego. Powiat piotrkowski zajął w tym rankingu przedostatnie miejsce, wyprzedzając tylko ziemię skierniewicką (35% zdawalności).
Najlepiej w województwie łódzkim wypadły powiaty wieluński (82%) oraz łęczycki(79%) i pobliska ziemia opoczyńska(79%). W klasyfikacji 5. miejsce zajął powiat tomaszowski (77%), 13. powiat radomszczański (70%), 19. bełchatowski (67%).
W samym Piotrkowie spośród obowiązkowych przedmiotów najlepiej wypadły języki obce na poziomie podstawowym – zdawalność angielskiego i niemieckiego wyniosła 91%, nieco gorzej poszło naszym abiturientom z językiem polskim, który zdało 86% uczniów. Najsłabiej wypadła oczywiście matematyka na poziomie podstawowym – pozytywnym wynikiem może się pochwalić w tym przypadku 77% zdających.
Tradycyjnie powody do zadowolenia mają I LO, II LO i III LO z Piotrkowa, które mogą się pochwalić zdawalnością znacznie powyżej średniej krajowej, która w przypadku I i II LO sięgnęła blisko 100%.
Najwyższy odsetek uczniów zdał maturę w III Liceum Ogólnokształcącym im. J. Słowackiego, gdzie spośród 154 uczniów, nie powiodło się tylko jednemu, a zdawalność wyniosła 99,3%.
- Był to bardzo trudny rok, więc jesteśmy z tych wyników zadowoleni. Przekraczają one średnią wojewódzką oraz krajową. Na przykład z języka angielskiego średnia wyniosła 90%, a w kraju 81%, z języka polskiego 64%, a w łódzkim OKE 58%. Wyniki wszystkich przedmiotów są zresztą satysfakcjonujące, zwłaszcza, że tak realnie tegoroczni maturzyści chodzili do szkoły tylko przez 1,5 roku – mówi wicedyrektor III LO, Agnieszka Starzyńska.
Jednocześnie wicedyrektor placówki podkreśliła, że pechowy absolwent uzyskał 29% na egzaminie z matematyki i do zdania zabrakło mu zaledwie 1 punktu.
Tylko nieco niższą zdawalnością może się pochwalić I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego, w którym spośród 180 uczniów, egzaminu z języka polskiego nie zdała dwójka. Dało to odsetek osób, które zdały na poziomie 98,8%.
- Już mogę powiedzieć, że wyniki wszystkich egzaminów są powyżej średniej wojewódzkiej. W sposób szczególny mogę wyróżnić wyniki zdających geografię, biologię i wiedzę o społeczeństwie. W przypadku geografii mamy do czynienia z niesamowitym współczynnikiem i wypadła ona niemal o 100% lepiej niż średnia – podkreśla z dumą Henryk Michalski, dyrektor I LO.
Trzecią zdawalnością matur w Piotrkowie może się pochwalić II Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej – Curie. W tym przypadku spośród 159 abiturientów, matury nie zdało 15 – 7 nie zdało egzaminu z języka polskiego, a 8 z matematyki. Zdawalność wyniosła ostatecznie 90,5%.
- Trochę zaskoczył nas ten wynik z języka polskiego i trzeba podkreślić, że były to wyniki progowe i uczniom brakło punktu czy dwóch do zdania, a co ciekawe część z nich bardzo dobrze sobie poradziła z maturą z polskiego na poziomie rozszerzonym. Jednocześnie patrząc na całość matur w naszej szkole to wyniki są lepsze niż rok temu i sporo osób zbliżyło się do wyników 100-procentowych. Nie policzyliśmy jeszcze średniej, ale wygląda na to, że jest wyższa od krajowej i trzeba podkreślić, że udało się to pomimo edukacji zdalnej, dzięki ciężkiej pracy uczniów i nauczycieli – mówi dyrektor II LO, Beata Kiereś.
Sporo uczniów i nauczycieli podkreślało problemy z tegoroczną maturą z języka polskiego, która została po raz pierwszy przeprowadzona na dwóch arkuszach – co mogło sprawić pewną trudność. Jednocześnie większości uczniów, którzy jej nie zdali, zabrakło niewiele i możemy spodziewać się fali wniosków o wgląd do arkuszy egzaminacyjnych.
Jeśli to nie przyniesie skutków to warto podkreślić, że abiturienci z I, II i III LO nie zdali najwyżej jednego przedmiotu i będą mieli okazję do poprawienia egzaminu jeszcze w te wakacje. Życzymy im powodzenia i gratulujemy tym, którzy w dłoni już dzierżą świadectwo dojrzałości.