Park to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Moszczenicy. Zajmuje ponad 13 ha. Jest jednym z najpiękniejszych parków w powiecie piotrkowskim. Swoją wyjątkowość zawdzięcza nie tylko właścicielom, ale projektantowi. Autorem założenia parkowego w stylu naturalistycznym był prawdopodobnie Karol Sparman, późniejszy kierownik Ogrodu Botanicznego w Warszawie.
Jak twierdzą znawcy, obecny kształt park zawdzięcza rodzinie Enderów. Nie ma dokumentów opisujących moment powstania, ale wiek drzewostanu, styl założenia i możliwości finansowe właścicieli wskazują, że powstał w drugiej połowie XIX wieku, kiedy majątek Moszczenica należał do Karola Endera.
Jest to typowy park krajobrazowy. Wiek najstarszych drzew można określić w przybliżeniu 120 - 170 lat. Można tu zobaczyć sosny, iglicznię, modrzew japoński, klon srebrny i dąb szypułkowy. Posadzone na obrzeżach parku graby tworzą piękne alejki. Późniejsze nasadzenie od strony ciągów komunikacyjnych zatarły oryginalny wygląd parku. Dekady zaniedbań spowodowały, że miejsce to straciło dawną świetność. – Niestety nie jest tu bezpiecznie i brakuje infrastruktury do wypoczynku – mówi Urszula, mieszkanka Moszczenicy. – A szkoda, bo to miejsce ma swój urok i potencjał.
Tego samego zdania są obecne władze gminy, które od lat walczyły o możliwość zagospodarowania terenu (park wpisany jest do rejestru zabytków) oraz o środki na sfinansowanie projektu.
- Z wielu przeprowadzonych rozmów wynikało, że mieszkańcy, oglądając stare zdjęcia, tęsknią za takim miejscem wypoczynku i chcą przywrócenia jego świetności. Park to jedno z najpiękniejszych miejsc w naszej gminie. Gorącym orędownikiem tego pomysłu był śp. Jan Kaźmierczak, nazywany kronikarzem naszej gminy. Decyzje nie zależały od nas. Teren jest objęty nadzorem konserwatora, więc prowadzenie inwestycji jest o wiele bardziej skomplikowane – opowiada wójt Marceli Piekarek.
Gmina długo walczyła o środki zewnętrzne na rewaloryzację parku. W ubiegłym roku nie udało się uzyskać dofinansowania, jednak w tegorocznej edycji konkursu dostrzeżono o ogromny potencjał i niezwykłe w skali województwa walory przyrodniczo-historyczne moszczenickiego parku.
- Gmina Moszczenica została laureatem konkursu „Przyrodnicze perły województwa łódzkiego - program rewaloryzacji zabytkowych parków” ogłoszonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Otrzymamy 1 mln 425 tys. 851 zł dofinansowania – mówi wójt gminy. – Zależało nam na nawiązaniu do historycznego wyglądu obiektu i położyliśmy na to szczególny nacisk podczas przygotowywania koncepcji. Obecnie jesteśmy na etapie ostatnich uzgodnień i z początkiem roku ruszamy z pracami rewaloryzacyjnymi.
W ramach prac przewidziano odtworzenie alejek i remont parkowego stawu. Zostaną wycięte suche i uszkodzone drzewa i krzewy, a na ich miejsce pojawią się nowe nasadzenia. Odnowieniu ulegną trawniki. Główne aleje parkowe zostaną oświetlone i wyposażone w system monitoringu wizyjnego. Na szlakach komunikacyjnych pojawią się nowe ławki, kosze na śmieci i tablice edukacyjne. Na stawie zostanie zamontowany drewniany most dla spacerowiczów oraz urządzenie natleniające wodę. Obiekt odzyska swój historyczny charakter. Wszystkie pracę będą prowadzone w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków.
- W projekt zaangażowanych było wiele osób. Od mieszkańców i urzędników po ekspertów z Wojewódzkiego Funduszu, którzy odpowiadali na wszystkie pytania i służyli pomocą w trakcie przygotowywania wniosku, za co chciałbym im podziękować – mówi sekretarz gminy Krzysztof Jędrzejczyk.
Jak przekonuje Agata Biesaga, zastępca wójta Moszczenicy park będzie też spełniać funkcję dydaktyczną. - Zamontujemy tablice edukacyjne opisujące rosnące w parku drzewa i rośliny oraz historyczne poświęcone mieszkańcom i dziejom naszej miejscowości. W ten sposób wiedzę zdobędą nie tylko uczniowie, ale i wszyscy odwiedzający park.
Najważniejsze będzie przewrócenie tego miejsca mieszkańcom jako bezpiecznego miejsca odpoczynku. - Mamy nadzieję, że całe rodziny będą korzystać z parku jako miejsca wypoczynku i rekreacji – podkreśla wójt. - Pomysłów na ożywienie tego miejsca mamy wiele. W przyszłości chcielibyśmy zorganizować w parku np. majówki z okazji święta Konstytucji 3 maja albo gry terenowe o różnej tematyce, np. związane z historią miejscowości, nawiązujące do historycznych właścicieli dóbr moszczenickich rodziny Małachowskich, w szczególności do marszałka Sejmu Wielkiego Stanisława Małachowskiego, jednego z współtwórców Konstytucji 3 maja.
Prace ruszą w przyszłym roku. Odnowiony park będziemy mogli podziwiać w 2020 roku.