Wszyscy to odczujemy. Co dalej z kompleksem energetycznym Bełchatów?

Region Sobota, 21 grudnia 202492
Bełchatów na przestrzeni dziesięcioleci dał nam energię elektryczną i zatrudnienie. W zamian odebrał zdrowie, zniszczył klimat i rolnictwo. Za pięć lat wydobycie węgla zostanie ograniczone z 34,8 mln ton (2020 r.) do 8,4 mln ton (2030 r.). To koniec Bełchatowa jaki znamy.
Wszyscy to odczujemy. Co dalej z kompleksem energetycznym Bełchatów?

 

Odkrycie złóż węgla brunatnego w 1960 r. zaowocowało w 1975 r. decyzją o budowie Zagłębia Górniczo-Energetycznego „Bełchatów”, w ramach koncepcji wzrostu gospodarczego Polski, którego siłą napędową była rozbudowa przemysłu energetycznego.
W 1980 r. zaczęła się eksploatacja węgla, a w 1981 r. uruchomiono pierwszy blok energetyczny. Docelową zainstalowaną moc 4320 MW Elektrownia „Bełchatów” osiągnęła w 1988 r. W tym samym roku Kopalnia Węgla Brunatnego „Bełchatów” osiągnęła projektowaną zdolność wydobywczą 38,5 mln ton węgla brunatnego rocznie...

 

Ale nie ma nic darmo. W rejonie odkrywek Bełchatów i Szczerców powstał lej depresyjny o zasięgu 482 km2, stanowiący główne zagrożenie dla wód podziemnych. W efekcie wystąpiły trudności w zaopatrzeniu w wodę, przesuszenie obszaru, degradacja gleby…
Ale najgorsze są chyba wynikające z zachwiania stosunków wodnych zmiany klimatu i występujące w związku z nimi ekstremalne zjawiska pogodowe (coraz wyższe temperatury powietrza, silne nasłonecznienie, deficyt opadów).

 

Scenariusze klimatyczne dla Polski pokazują, że najpowszechniejszymi zjawiskami pogodowymi w najbliższym dziesięcioleciu będą fale upałów z tendencją do wydłużania czasu ich występowania. Z prognozy różnicy liczby dni suchych w roku (między okresem 2008–2018 i 2021–2050) wynika, że w Łódzkiem, głównie z powodu działalności Bełchatowa, wartość ta wzrośnie o około 16-19 dni.

Ale na tym nie koniec. Susza będąca skutkiem leja depresyjnego powoduje intensyfikację zjawisk meteorologicznych takich jak blokada opadów z chmur deszczowych oraz liczne zjawiska inwersji . Zimą inwersja powoduje występowanie gigantycznego smogu, co plasuje miasta naszego regionu w czołówce  najbardziej zanieczyszczonych miast Europy!

 

Przewidywane zamknięcie bełchatowskiej odkrywki nie odwróci szybko wyrządzonych szkód środowisku naturalnemu. Na efekty będziemy musieli długo czekać. Kto wie, może dłużej niż pół wieku?

W wyniku ograniczania wydobycia węgla, za kilka lat mieszkańcy Bełchatowa i regionu (także Piotrkowa i Radomska) będą zagrożeni bezrobociem, problemami demograficznymi i ubóstwem.

Dostępne opracowania przewidują, że ograniczanie wydobycia węgla obniży zatrudnienie w roku 2030 w KWB i ELB o 40,4%; z 7530 do 4485 osób zatrudnionych bezpośrednio przy wydobyciu węgla i produkcji energii elektrycznej. Do liczby bezpośrednio zatrudnionych doliczyć należy pracowników w spółkach zależnych od PGE, które łącznie zatrudniają około 5 i pół tysiąca osób. Jeżeli dodatkowo uwzględnimy zatrudnienie we wszystkich firmach powiązanych z Zagłębiem Bełchatowskim (kolejnych kilka tysięcy), to wizja poważnego bezrobocia, w naszym regionie, staje się złowroga i bardzo realna.

 

Czy tak musi się stać?

Niestety,  rozpoczęta już transformacja energetyczna (zagłębie węglowe w okolicach Konina już jest zamykane) i prognozy specjalistów nie pozostawiają złudzeń.

Na razie o nadchodzącym problemie nie mówi się głośno lub mówi się mało. Temat jest politycznie niewygodny - co oczywiste.

Jednak nie można powiedzieć, że w sprawie nie dzieje się nic.  Województwo łódzkie zaliczono do jednego z sześciu regionów węglowych w Polsce, dla których przewidziano opracowanie terytorialnych planów sprawiedliwej transformacji.

Jako najbardziej dotknięte negatywnymi skutkami transformacji w Łódzkiem wskazano 35 gmin, które zajmują powierzchnię 3 667 km², co stanowi 20,1% obszaru województwa.

 

By złagodzić skutki nadchodzącej katastrofy, w dniu 14 kwietnia 2022 r. Zarząd Województwa Łódzkiego, uchwałą nr 317/23 przyjął Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji Województwa oraz Prognozę Oddziaływania na Środowisko jako integralną jego część.

Czy to wystarczy, byśmy czuli się bezpieczni?

Raczej nie.

 

Bełchatów dał nam prąd i pracę. Zabrał zdrowie i zniszczył środowisko naturalne. Teraz, kiedy upadnie, zagraża nam po raz kolejny.

 

TERYTORIALNY PLAN SPRAWIEDLIWEJ TRANSFORMACJI WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO
Obejmuje gminy i miasta:
Wola Krzysztoporska, Dobryszyce, Gomunice, Kamieńsk, Lgota Wielka, Ładzice, Radomsko, Czarnożyły, Konopnica,
Osjaków, Ostrówek, Wieluń, Wierzchlas, Widawa, Złoczew i miasta: Piotrków Trybunalski, Radomsko, Bełchatów.

 


Zainteresował temat?

8

9


Zobacz również

reklama

Komentarze (92)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Wierna rzeka ~Wierna rzeka (Gość)21.12.2024 22:00

Strach się bać, trzeba wiać.

81


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat