Wspólnie zadbają o Zalew Sulejowski

ePiotrkowRegion Piątek, 22 października 2021337620
W Sulejowie przedstawiciele kilku samorządów gminnych oraz instytucji podpisali porozumienie dotyczące ochrony Zalewu Sulejowskiego i cennych przyrodniczo obszarów wokół niego. W ramach współpracy sygnatariusze planują realizować wspólne projekty i razem pozyskiwać na nie fundusze. Po podpisaniu listu intencyjnego odbyło się seminarium dotyczące przygotowywania i realizacji partnerskich projektów infrastrukturalnych z zakresu ochrony środowiska i rozwoju zrównoważonej turystyki.

Ładuję galerię...

 

Porozumienie na rzecz „Ochrony wód Zalewu Sulejowskiego, rzeki Pilicy oraz terenów cennych przyrodniczo poprzez zrównoważony rozwój gospodarki turystycznej, gospodarki wodno-kanalizacyjnej, ochrony powietrza oraz przywracanie bioróżnorodności wraz z przeciwdziałaniem zagrożeniom środowiskowym” zostało podpisane na terenie historycznego Opactwa Cystersów w Sulejowie.

 

Dokument podpisali przedstawiciele dziewięciu podmiotów, wśród których znalazły się m.in. Wody Polskie, Lasy Państwowe, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, a także samorządy czterech gmin: Sulejowa, Aleksandrowa, Ręczna oraz Mniszkowa.

 

- Jesteśmy wszyscy skazani na współpracę. Bez niej ochrona nie tylko Zalewu Sulejowskiego, ale także lasów i całego terenu wokół, jest po prostu niemożliwa – mówił burmistrz Sulejowa Wojciech Ostrowski. - Każdy z nas ma swoje zadania i cele związane z rozwojem i troską o ten obszar, ale w wielu przypadkach się one zazębiają, a nawet pokrywają. W takich sytuacjach będziemy mogli wspólnie wystąpić o pieniądze rządowe lub unijne – dodał.

 

Jako przykład takiego obszaru możliwej współpracy, burmistrz Sulejowa wymienił tworzenie tras i ścieżek rowerowych czy kajakowych przez kilka samorządów. Jego zdaniem tego typu projekty Sulejów mógłby realizować wspólnie z gminami Aleksandrów, Ręczno, a także Mniszków. 

 

Potrzebę wspólnego rozwijania turystyki kajakowej w przemyślany i usystematyzowany sposób dostrzega również wójt Ręczna Piotr Łysoń, który zwraca uwagę także na inną sprawę. - Jeśli chcemy zadbać o Zalew Sulejowski, trzeba zacząć u źródeł, czyli także u nas. Dobrym przykładem są tu nieczystości, które wpuszczone u nas do rzeki, z nurtem trafią to także do Sulejowa. Dlatego uważam, że wspólnie powinniśmy realizować program budowy przydomowych oczyszczalni ścieków w naszych gminach oraz zadbać o retencję wody – mówił włodarz Ręczna.

 

Na wspólne tworzenie infrastruktury turystycznej wzdłuż rzeki Czarnej oraz Pilicy ma nadzieję także wójt Aleksandrowa Paweł Mamrot. Podkreślił on także konieczność realizowania wspólnych działań, mających na celu promocję tego obszaru, jako dobre miejsce do zwiedzenia i do życia, a dzięki temu przyciągnięcie turystów czy przyszłych mieszkańców.

 

Z rosnącej popularności turystycznej Zalewu Sulejowskiego oraz jego rejonu cieszy się dr Piotr Wypych, zastępca dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Jednocześnie zaznacza, że dzięki dokumentowi będzie można zadbać, aby dalszy rozwój turystyczny tego obszaru był zrównoważony.

 

- Chcemy czuwać, aby chłonność środowiska na Zalewie i w jego rejonie nie była przekraczana. Niestety teraz jest „wolna amerykanka” i w wyniku ruchu turystycznego w dolinie Pilicy, ten wskaźnik jest obecnie nawet sześciokrotnie przekraczany. Teraz będziemy musieli trochę nad tym zapanować – wyjaśnia dr Piotr Wypych.

 

Duży ruch turystyczny w rejonie Zalewu Sulejowskim to także rosnące zanieczyszczenie tego obszaru. Sygnatariusze porozumienia, właśnie walkę z nadmiarem śmieci oraz powstawaniem dzikich wysypisk, także postawili sobie za jedno z najważniejszych zadań na najbliższe lata.


Zainteresował temat?

6

5


Komentarze (20)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Monsignore ~Monsignore (Gość)25.10.2021 01:05

Dobrze byłoby, gdyby to całe Towarzystwo zajęło się projektem budowy chlewni w Kole i pomogło pani sołtys Koła w jej boju przeciwko tym smrodom, jakie mogą zatruć tą miejscowość okrążoną dookoła lasami. A Koło przecież jest na terenie parku krajobrazowego.

41


Woda dla Uszczyna i ~Woda dla Uszczyna i (Gość)24.10.2021 12:32

Pomysł dla Pana Burmistrza - może wybudujmy akwedukt od zalewu do Uszczyna i Poniatowa! Będą od razu dwie atrakcje, woda dla mieszkańców i atrakcja turystyczna dla odwiedzających naszą Gminę, przy okazji można by wybudować na konstrukcji np, rolercoster a w powrotną drogę kanalizację i wszystko za jednym zamachem! Jestem pewien, że Wody Polskie, Fundusz Ochrony środowiska, Lasy Państwowe, Wojewoda, Marszałek, Vice Marszałek i Starosta a może ktoś jeszcze, dorzucą się po trochu. Żeby przy takim fajnym projekcie zrobić sobie fotę i wrócić na szkło swoją klatę przed wyborami? Dobry pomysł?

43


Tgtt ~Tgtt (Gość)22.10.2021 09:52

Niech zamarza grodzic się przy wodzie bo nie ma dojścia budują barki już nawet na wodzie

21


Fassy ~Fassy (Gość)22.10.2021 20:43

Wspólny lans tylko. Całe pisowskie samorządowe lansowanie sulejowskie

51


Gosc z nad Luciarzy ~Gosc z nad Luciarzy (Gość)22.10.2021 08:55


W ogólnym zarysie temat chwytliwy i ładnie brzmiący.ale spojrzeć z bliska juz tak różowo nie jest. Przykład. Grupa zapaleńców wyremontowana kładę na rzece Luciąża ze swoich środków w czynie społecznym tzw."Niewidzialna reka" a Wody Polskie uniemożliwiły z niej korzystanie. I tak się popiera ozdobne inicjatywy bo racja urzędnika musi być na wierzchu.
Kładka po remoncie jest solidnie wykonana i jest bezpieczna. No ale nie było tam notabli z nozyczki i kropidla doprzeciecia wstęgi i wspólnej fotografii

72


goœć_ziutek ~goœć_ziutek (Gość)22.10.2021 17:36

Jak już się PiS za co bierze, to najpierw ukradną wodę...

21


Piotr.Covianin Piotr.Covianinranga22.10.2021 15:16

Pamięta ktoś może ile to już było takich projektów, ile milinów złotych zostało zmarnotrawione na tego typu inicjatywy ?
ps. Panie Burmistrzu Sulejowa co ze ścieżką rowerową z Piotrkowa przez Koło do zalewu ?

100


Kazik ~Kazik (Gość)22.10.2021 11:08

Prędzej kaktus na dłoni wyrośnie niż oni coś zrobią i jak zwykle lansują się w mediach z byle okazji.
Ja sie pytam Burmistrza Sulejowa i Wolborza gdzie te parkingi nad wodą są co mieliście budować? Wycieczka do Skandynawii za pieniądze podatnika w pierwszej kadencji a efektów jak nie było tak nie ma i nie będzie takie są nieudolne samorządy i pora powrócić do centralizacji zarządzania bo w lokalnych samorządach lokalne układy i dbają o własne kieszenie a nie dobro lokalnych społeczności. Jedynie szkodzić to potrafią na każdym kroku

110


realnie ~realnie (Gość)22.10.2021 10:02

Po czynach ich poznamy, a nie po podpisywaniu kolejnych papierków. Pamiętamy program Pilica i jak się skończył, a było to 20 lat temu. Więc spokojnie nie podniecajmy się. Obiadek był czy nie ? Na koszt podatnika ?
https://www.lodzkie.pl/poryby/program-pilica

121


gromosław ~gromosław (Gość)22.10.2021 10:18

Bajdurzenie, nic więcej. A efekty będą równie wspaniałe jak szlaki nad rzeką Pilicą, na które kilka lat temu poszło prawie 10 milionów złotych?

121


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat