Advertisement

Wolbórz numerem 1

ePiotrkowRegion Piątek, 19 listopada 202120830
Ranking polskich miast i gmin, w których żyje się najlepiej opublikował serwis informacyjny Polskiej Agencji Prasowej. Wśród gmin powiatu piotrkowskiego najwyższe miejsce zajmuje Wolbórz.
fot.: UM Wolbórz fot.: UM Wolbórz

Serwis Samorządowy PAP ogłosił wyniki swojego rankingu „Gmina Dobra do Życia”. Twórcy podkreślają, że celem jego stworzenia jest między innymi chęć wyróżnienia najlepszych do życia miejsc.

To że stworzyliśmy ten ranking, jest efektem sukcesu naszej wcześniejszej inicjatywy – konkursu Innowacyjny Samorząd, na który co roku napływa do nas kilkaset niezwykle ciekawych projektów od samorządów z całego kraju. Dlatego doszliśmy do wniosku, że warto spojrzeć szerzej, wziąć pod lupę jakość życia w polskich gminach i nagrodzić te, gdzie jest ona najwyższa. Cieszę się, że nasz ranking powstaje we współpracy z Polską Akademią Nauk, ponieważ to gwarantuje uwzględnienie w nim wszystkich najważniejszych aspektów życia w gminach – powiedział Łukasz Świerżewski, wiceprezes Polskiej Agencji Prasowej.

Zestawienie obejmujące wszystkie 2477 polskich gmin oparto na 48 parametrach składających się na sumaryczny Wskaźnik Jakości Życia. Uwzględniono m.in. wydatki inwestycyjne gmin, ich atrakcyjność migracyjno-osadnicza, jakość oświaty na ich terenie, ale także dostęp do opieki zdrowotnej, rekreacji czy zieleni. Wzięto pod uwagę także infrastrukturę kulturalną i dostęp do Internetu. Do stworzenia rankingu posłużyły również mniej oczywiste wskaźniki, takie jak usłonecznienie czy klimatyczny bilans wodny.

 

W kategorii gmin wiejskich i miejsko-wiejskich z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców wygrał Kleszczów. Wolbórz w powiecie piotrkowskim znalazł się na 1 miejscu.

Staramy się by mieszkańcom żyło się w naszej gminie dobrze, a temu służą m.in. inwestycje infrastrukturalne, które realizujemy. Budujemy i remontujemy drogi, kanalizację i wodociągi. Na bardzo wysokim poziomie, zarówno jeśli chodzi o warunki lokalowe jak i edukację, mamy nasze szkoły i przedszkola. Miejsc do rekreacji także sporo w naszej gminie. Nie zapominamy o wydarzeniach kulturalnych, większych organizowanych przez Wolborskie Centrum Kultury i mniejszych, których współtwórcami są nasze prężnie działające organizacje pozarządowe i Koła Gospodyń Wiejskich. To wszystko brali pod uwagę autorzy rankingu - podsumował Andrzej Jaros burmistrz Wolborza.


Zainteresował temat?

1

3


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat