Celem projektu jest poprawa jakości i różnorodności biologicznej wód zlewni Pilicy ze szczególnym uwzględnieniem Zalewu Sulejowskiego. Oczekiwane rezultaty zaplanowanego na 10 lat projektu to m.in. zmniejszenie o 25% zakwitów sinic w Zbiorniku Sulejów oraz wzrost o 20% usług ekosystemowych (np. turystycznych) w zlewni Pilicy. W ramach projektu powstanie System Wspierania Decyzji (SWD), czyli efektywne narzędzie do zarządzania jakością wody w Zalewie Sulejowskim. System przyczyni się do zmniejszania intensywności zakwitów sinic i zapewni trwałe bezpieczeństwo powodziowe miastu Sulejów. Projekt pozwoli też podjąć walkę z nieefektywnym zarzadzaniem gospodarką ściekową na obszarach wiejskich. Rolnicy otrzymają wsparcie we wdrażaniu nowych rozwiązań ekologicznych w celu ograniczenia zanieczyszczania środowiska i zwiększania retencji wód w zlewni rolniczych.
Efektywne zarzadzanie ilościowe i jakościowe zasobami wodnymi w zlewni Pilicy jest obecnie kluczowe dla adaptacji do zmian klimatycznych i rozwoju gospodarczego regionu. Analizy wykonane w ramach projektu LIFE+ EKOROB wykazały, że źródłami zanieczyszczeń związkami biogenicznymi są działalność rolnicza i niedostateczna gospodarka ściekowa.
Powstanie Systemu Wspierania Decyzji (SWD) przyczyni się między innymi do zapewnienia trwałego bezpieczeństwa powodziowego miasta Sulejów. Podejmowanie decyzji o przepływie wody przez zaporę zbiornika będzie się odbywało w oparciu o prognozę danych jakościowych i ilościowych chodzących ze zlewni. SWD po zakończeniu projektu będzie wykorzystywany przez pracowników Nadzoru Wodnego w Smardzewicach do eksploatacji zbiornika.
Zbudowany kilkadziesiąt lat temu Zbiornik Sulejowski nie posiada tzw. przepławki dla ryb. Doprowadziło to do znaczących zmian w zróżnicowaniu ich występowania w całej Pilicy i rzekach dopływowych – zarówno w górnej, jak i dolnej części zlewni. W ramach projektu zostanie opracowana dokumentacja projektowa oraz pozyskane zostaną stosowne decyzje i pozwolenia, które pomogą w uregulowaniu tej kwestii.
Pracownicy opisywanego projektu będą uczestniczyli w pracach grup roboczych, co pozwoli na dzielenie się doświadczeniami zdobytymi w trakcie prac przy projekcie z przedstawicielami innych jednostek organizacyjnych z dorzecza Wisły, a potencjalnie także z dorzecza Odry.