Advertisement

Większa stawka za śmieci? Wszystko wyjaśni rozstrzygnięcie przetargu

UM Piotrków Trybunalski Piątek, 28 sierpnia 2020638040
Czy mieszkańcy Piotrkowa zapłacą więcej za śmieci? Nie wykluczone, że tak. Urząd Miasta ogłosił przetarg na wywóz i zagospodarowanie odpadów komunalnych.
fot. epiotrkow.pl fot. epiotrkow.pl

Na wniosek mieszkańców zwiększona zostanie częstotliwość odbioru śmieci. W zabudowie wielorodzinnej odpady wielkogabarytowe będą odbierane raz na miesiąc (do tej pory było raz na dwa miesiące), natomiast odpady segregowane tj. papier, szkło i tworzywa sztuczne w okresie kwiecień-wrzesień będą odbierane dwa razu w tygodniu (było raz w tygodniu).

 

Oferty w ogłoszonym przetargu można składać do 8 września. Nowa umowa będzie obowiązywać przez rok, od 1 stycznia 2021 roku. Dopiero po rozstrzygnięciu przetargu będzie można dokładnie oszacować stawkę, jaką mieszkańcy zapłacą za śmieci w przyszłym roku. - Wzrost częstotliwości odbioru śmieci na pewno przełoży się na wysokość wynagrodzenia, jaką miasto będzie musiało zapłacić firmom realizującym usługę odbioru odpadów. Z kolei to wpłynie na wysokość stawki, którą zapłacimy od 1 stycznia. Przykłady innych samorządów, które w niedawnym okresie rozstrzygały przetargi na odbiór odpadów, pokazują, że ceny gwałtownie rosną. W całym województwie łódzkim, a także w okolicy samego Piotrkowa Trybunalskiego, już dziś normą za śmieci segregowane są stawki oscylujące w granicy 30 zł od osoby, a za niesegregowane, jak w Koluszkach, wynoszą 96 zł za osobę - mówi Jarosław Bąkowicz, kierownik Zespołu Prasowego Urzędu Miasta.

 

Co ważne, Urząd Miasta nie ma żadnego wpływu na kształtowanie się opłat za śmieci. - Jesteśmy cenobiorcą. Rada Miasta uchwala ceny, ale jej rola sprowadza się do zatwierdzenia stawek, które są wynikiem przetargu. Nie możemy do tzw. systemu śmieciowego dokładać ani na nim zarabiać. Zgodnie z przepisami system musi się bilansować – dodaje Bąkowicz.

 

Obecne stawki w Piotrkowie to 20 zł za śmieci segregowane i 40 zł za śmieci niesegregowane.


Zainteresował temat?

1

5


Advertisement
Advertisement

Komentarze (40)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Największa durnota, ~Największa durnota, (Gość)31.08.2021 18:17

to zmuszanie ludzi do segregowania śmieci. A wystarczyłoby do********ć producentom takie stawki za opakowania jednorazowe, że zaczną nawet kiełbasę sprzedawać w słoikach. A jak ktoś chce płacić 3 razy więcej i kupować w plastiku, to niech ma do tego prawo, a kasa z tego na usuwanie odpadów. Proste?

10


emeryt ~emeryt (Gość)29.08.2020 23:56

Mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego czas skończyć z tym dyktatem urzędniczym. Proponuję abyśmy wszyscy mieszkańcy zaprotestowali przeciwko często wprowadzanym drastycznym podwyżkom za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Nie dajmy się cały czas terroryzować. Wyjdźmy któregoś dnia na ulice i wykażmy swój sprzeciw. W jedności siła. Nie możemy się godzić na ciągły dyktat cenowy.

70


jest źle ~jest źle (Gość)28.08.2020 17:24

Rozwija się mafia śmieciowo-urzednicza. Podwyżki nie spotykane w dziejach Polski. Średnio wynoszą od 300 do 500%. Takie podwyżki może robić ten, który chce z dnia na dzień się dorobić.. Podobnie było swego czasu we Włoszech, gdzie przestępcy mafijni wygryźli przyzwoite firmy śmieciowe, przy udziale przekupnych lokalnych samorządowców a następnie narzucili ceny kilkadziesiąt razy większe, motywując to rożnymi wyssanymi z brudnego palca bzdetami (podobnie jak u nas). Najgorzej było w Neapolu. Podobnie zaczyna się w Polsce, gdzie z dnia na dzień stosuje się horrendalne podwyżki niczym nie uzasadnione. Społeczeństwo musi dać zdecydowany odpór takim ludziom czyli pseudo radnym stosując bojkot, demonstracje i ostracyzm na każdym kroku wobec nich.

161


sceptyk ~sceptyk (Gość)29.08.2020 22:30

Coroczna farsa czyli tzw. przetarg na na wywóz i zagospodarowanie odpadów komunalnych.
Tak jak do tej pory miasto zostało podzielone na trzy sektory, z których odbierane będą odpady.
I jak zawsze dla każdego z nich zgłosi się tylko jeden oferent. Z tym że nieświęta, ta co zawsze trójca, wymieni się sektorami.
Ale jest postęp. Do niedawna pan prezydent niedwuznacznie sugerował, że miasto wręcz dopłaca do odbioru odpadów.

30


wkurzony ~wkurzony (Gość)30.08.2020 00:13

Poprzednia podwyżka była na tzw. "ładne oczy" z firmą odbierającą odpady, a teraz ma być dopiero przetarg. Czy tą sprawą nie powinny zainteresować się odpowiednie instytucje kontrolne, np. UOKiK?

50


gość ~gość (Gość)29.08.2020 16:35

Na kilometr śmierdzi korupcją

60


gość ~gość (Gość)29.08.2020 08:55

Zmowa cenowa odbiorców śmieci. Jeśli miasto jest takie Ok wobec mieszkańców to niech dopłacają do śmieci mieszkańców. Dziwi mnie to ze UOKiK nie weźmie się za zbadanie tych spraw.

60


Mam pytanie: ~Mam pytanie: (Gość)29.08.2020 11:32

Po co organizować przetarg skoro i tak w trakcie umowy firmy podnoszą wysokość opłat a Urząd w podskokach realizuje takie postulaty?

70


ggość ~ggość (Gość)29.08.2020 13:38

Nie kontrolowana patologia śmieciowa

20


gość ~gość (Gość)28.08.2020 16:02

Dlaczego niby mam płacić za mieszkańców bloków? Mi odbierają segregowane raz na 2 tygodnie a nie raz na tydzień, a po zmianach jeszcze częściej.

70


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat