Temperatury biją rekordy. W nocy z piątku na sobotę zanotowano w Polsce minus 34 st. C. W tak ekstremalnych warunkach o tragedię nie trudno.
- Policjanci każdego roku w sposób szczególny kontrolują miejsca, w których przebywają bezdomni. Informują ich o możliwości skorzystania z pomocy specjalistycznych ośrodków, które wszystkim potrzebującym oferują nocleg i ciepły posiłek – informuje rzecznik prasowy Komendy w Piotrkowie.
Chłodna i mroźna aura jest szczególnie niebezpieczna dla bezdomnych. Noc spędzona w ujemnej temperaturze na ławce może skończyć się tragicznie. Policjanci apelują: - Jeśli spotkasz bezdomnego potrzebującego pomocy, nie przechodź obojętnie. W mroźne noce o tragedię nietrudno – apelują policjanci. - Jednym z najbardziej szkodliwych mitów jest ten, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol. Wypicie napoju wysokoprocentowego rozgrzewa jedynie na chwilę, w rzeczywistości organizm zacznie wychładzać się jeszcze szybciej. Dużym niebezpieczeństwem jest wychodzenie na zewnątrz pod wpływem alkoholu. Wystarczy chwila nieuwagi, śliska, nierówna nawierzchnia i można się potknąć, wywrócić i nie mieć siły się podnieść.
Dlatego też nie należy przechodzić obojętnie obok takich osób podczas silnych mrozów. Tu także wystarczy wykręcić numer alarmowy i poinformować policjantów o takim przypadku. Obowiązuje zasada, że do schroniska są przyjmowane wyłącznie osoby trzeźwe. Bywa jednak, że powstrzymanie się od alkoholu stanowi dla bezdomnych problem i wielu z nich decyduje się na tułaczkę.
Nie bądźmy obojętni na los osób potrzebujących pomocy. Zwróćmy uwagę na osoby bezdomne, samotne, bezradne czy nietrzeźwe. Nie przechodźmy obok takich osób obojętnie. Pamiętajmy, jeden telefon może uratować czyjeś życie.
Zimową porą na wychłodzenie organizmu są także szczególnie narażone osoby starsze. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie, nie wstydźmy się sprawdzić i spytać czy potrzebuje naszej pomocy. Pamiętajmy, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna.
Jeżeli zauważysz osobę potrzebującą pomocy i wsparcia, zadzwoń:
112 - Centrum Powiadamiania Ratunkowego
997 – Policja
998 – Straż Pożarna
986 – Straż Miejska
999 – Pogotowie Ratunkowe
987 - bezpłatna infolinia Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego