Plenerowe wydarzenie przyciągnęło pasjonatów historii, ale także rodziny z dziećmi. Dla uczestników organizatorzy przygotowali prezentację umundurowania i ówczesnej mody oraz film z rekonstrukcją Powstania Styczniowego. Były także quizy z nagrodami, atrakcje dla dzieci, zagadki edukacyjne oraz historyczny konkurs plastyczny.
Realizujemy projekt w ramach programu "Niepodległa". Zaprosiliśmy grupę rekonstrukcyjną, która opowiada nam o powstaniu styczniowym. Przy okazji mamy majówkę z biblioteką, więc jest stoisko edukacyjne oraz animacje dla dzieci. Chcemy uczyć przez zabawę i doświadczenie, właśnie za pomocą takich wydarzeń, które przyciągają całe rodziny - mówi Agnieszka Kitowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piotrkowie.
Jak na żywą lekcję historii przystało, nie zabrakło również pokazu zabytkowej broni. Wydarzenie poprowadziła Grupa Rekonstrukcyjno-filmowa Bemowo.
Powstanie styczniowe nie jest tematem łatwym, gdzie wiele aspektów zostało zapomnianych, a wiele innych jest jeszcze badanych. Młodzież musi mieć świadomość tego czynu zbrojnego, który zakończył się tragicznie. Było to powstanie nieprzemyślane, które przyniosło wiele zmian w polskim społeczeństwie. Mimo klęski militarnej, spowodowało odbicie społeczne, które zaczęło pracować w duchu pozytywistycznym, a później na tych opowieściach powstaniowych wychowali się kolejni działacze niepodległościowi, np. Józef Piłsudski - mówi dr Michał Górny, dyrektor Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.