To była żywa lekcja historii

Strefa FM Wtorek, 02 maja 20234
Piknik historyczny na placu Pofranciszkańskim zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie. To wydarzenie towarzyszące obchodom 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Ładuję galerię...

Plenerowe wydarzenie przyciągnęło pasjonatów historii, ale także rodziny z dziećmi. Dla uczestników organizatorzy przygotowali prezentację umundurowania i ówczesnej mody oraz film z rekonstrukcją Powstania Styczniowego. Były także quizy z nagrodami, atrakcje dla dzieci, zagadki edukacyjne oraz historyczny konkurs plastyczny.

Realizujemy projekt w ramach programu "Niepodległa". Zaprosiliśmy grupę rekonstrukcyjną, która opowiada nam o powstaniu styczniowym. Przy okazji mamy majówkę z biblioteką, więc jest stoisko edukacyjne oraz animacje dla dzieci. Chcemy uczyć przez zabawę i doświadczenie, właśnie za pomocą takich wydarzeń, które przyciągają całe rodziny - mówi Agnieszka Kitowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piotrkowie.

Jak na żywą lekcję historii przystało, nie zabrakło również pokazu zabytkowej broni. Wydarzenie poprowadziła Grupa Rekonstrukcyjno-filmowa Bemowo.

Powstanie styczniowe nie jest tematem łatwym, gdzie wiele aspektów zostało zapomnianych, a wiele innych jest jeszcze badanych. Młodzież musi mieć świadomość tego czynu zbrojnego, który zakończył się tragicznie. Było to powstanie nieprzemyślane, które przyniosło wiele zmian w polskim społeczeństwie. Mimo klęski militarnej, spowodowało odbicie społeczne, które zaczęło pracować w duchu pozytywistycznym, a później na tych opowieściach powstaniowych wychowali się kolejni działacze niepodległościowi, np. Józef Piłsudski - mówi dr Michał Górny, dyrektor Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (4)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Joh ~Joh (Gość)03.05.2023 13:13

Brakowało tylko z piernika chaty bo cukrowa wata była. Tragedia.

20


Gfgh ~Gfgh (Gość)03.05.2023 07:34

Byłem żenada max wata cukrowa tatuaże warkoczyki i gość coś gadał na scenie nikt go nie słuchał taka organizacja zresztą jak zawsze. Co te dzieci wyniosły z tego nic

40


Ferd ~Ferd (Gość)03.05.2023 07:30

Na okoliczność kolejnej rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej Powstanie Styczniowe. Pomysł fantastyczny.

20


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat