Sulejów: Urzędniczy ping-pong

Tydzień Trybunalski Sobota, 13 kwietnia 201355
Kilkudziesięciu mieszkańców Sulejowa przyszło na posiedzenie Komisji Rolnej, Ładu i Porządku Publicznego Rady Miejskiej w Sulejowie. Najważniejszym jej punktem była bowiem sprawa niebezpiecznych odpadów, które na terenie byłego Zakładu Przemysłu Wapienniczego w Sulejowie zamierza zbierać prywatny przedsiębiorca.
Sulejów: Urzędniczy ping-pong

- My tutaj pana nie chcemy. Proszę zbierać sobie niebezpiecznie odpady w okolicach Kielc. Tam nie brakuje wyrobisk - mówił Mirosław Ratajski, jeden z zebranych. - Apeluję do prokuratury, aby przyjrzała się tej sprawie. Chodzi mi przede wszystkich o to, w jaki sposób ten pan dostał możliwość takiej działalności na terenie parku krajobrazowego. Przecież jest to dla mnie niepojęte - dodał.

- Ten koszmar wrócił po kilku miesiącach. Tak naprawdę trwa już to od ponad roku. My walczymy o to, aby pokazać, za pośrednictwem mediów, całej Polsce, co tutaj się dzieje. Inwestor może nas zapewniać o tym, że będzie robił wszystko zgodnie z procedurami. A co będzie, jeśli dojdzie do skażenia Pilicy? Kto za to wtedy odpowie? Dlatego tutaj jesteśmy i nie wykluczamy protestów - stwierdził mieszkaniec Sulejowa, Mateusz Szczepocki.

Na zarzuty mieszkańców odpowiadał inwestor - Robert Pach z firmy Dex Trans.
- My nie chcemy tego składować, ale chcemy tylko zbierać odpady. Jest to przecież zasadnicza różnica. Mieszkańcy nie chcą tego zrozumieć. Stać ich tylko na protesty. Jest to moja działka i mogę na niej robić sobie to, co chcę. Nie ma żadnego zagrożenia dla środowiska, gdyż moja firma zamierza zbierać te odpady zgodnie z wszystkimi procedurami i normami - w taki sposób przedsiębiorca próbował przekonać zebranych. Najwyraźniej nie wytrzymał jednak presji, gdyż w pewnym momencie wstał i opuścił salę przed końcem spotkania.

Temat wraca, gdyż w styczniu bieżącego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uchylił orzeczenie Samorządowego Kolegium Odwoławczego o nieważności decyzji Starostwa Powiatowego w Piotrkowie dotyczącej zezwolenia na prowadzenie zbierania odpadów. W tej sprawie głos zabrała Agata Wojtania - członek zarządu powiatu piotrkowskiego.

- Uważam panie burmistrzu, że mieszkańcom należy powiedzieć całą prawdę o tym, jak wygląda procedura od momentu wydania zezwolenia przez Starostwo do momentu faktycznego składowania odpadów. Starosta wydał zezwolenie, ale ta decyzja nie uprawnia do niczego. O tym mówią przepisy prawa. My określiliśmy warunki w ten sposób, aby zagrożenia nie było. Teraz piłeczka jest po stronie Sulejowa - mówiła Wojtania.

- Tak naprawdę nie możemy zablokować tej inwestycji, gdyż nie jesteśmy stroną w postępowaniu - przyznał zastępca burmistrza miasta i gminy Sulejów Jan Andrzejczyk.
- My jako urzędnicy też jesteśmy mieszkańcami Sulejowa i też zdajemy sobie sprawę z niebezpieczeństwa. Burmistrza oraz Radę wybiera przecież społeczność. Mamy trochę związane ręce, gdyż jako funkcjonariusze publiczni musimy działać zgodnie z literą prawa. Kto mógł zablokować tę inwestycję? Uważam, że urzędnicy Starostwa w Piotrkowie. Można było przecież zrobić konsultacje społeczne. Tymczasem próbuje się teraz całą odpowiedzialność przenieść na nas. A jeśli my nie wydamy decyzji środowiskowej, to do kogo przyjdzie inwestor z żądaniem zwrotu poniesionych kosztów? Do nas, czy do Starostwa? To wszystko jest trochę niepoważne - powiedział Andrzejczyk.

Mieszkańcy są zdesperowani - nie wykluczają protestów pod siedzibą Starostwa, a jeśli zajdzie konieczność, także na drodze dojazdowej do dawnych Wapienników.
- To spotkanie nie wniosło nic nowego. Przypominało to urzędniczy ping-pong. Starostwo próbowało obarczyć winą za całą sytuację sulejowskich urzędników, a ci odbijali piłeczkę. Problem niestety zostaje - ocenił spotkanie Mateusz Szczepocki.

 POLECAMY


Zainteresował temat?

6

0


Komentarze (55)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

blues ~blues (Gość)15.04.2013 00:10

"starzecmedrzec" napisał(a):


Bo wywoził piach legalnie,przecież władze o tym wiedziały.I teraz też wszystko robi "legalnie",dlatego opuścił z klasą widowisko,na które został zaproszony.No cóż,zawiedziony faktem,że urząd nie przekonał mieszkańców,jak było planowane,obraził się i wyszedł i miał rację.Nie będzie z plebsem rozmawiał,jak już i tak wszystko ma "załatwione". W jaki sposób ,można się łatwo domyślić.Typowe dla UM w naszym Sulejowie.To my jesteśmy intruzami,nie jakiś biznesmen.Nie zdziwię się,jak burmistrz i zastępca zaczną się reklamować,ile miejsc pracy przybędzie dzięki nim i owemu inwestorowi.Prawdziwy cyrk.Ping-pong=UM w Sulejowie.Trafiony zatopiony.Tylko,że z tonącego statku wychodzi ostatni kapitan.A u nas, nie dość,że kapitan wyszedł pierwszy,to tylko po to,żeby pooglądać topielców.Żałosna maskarada.

00


hmm ~hmm (Gość)14.04.2013 23:48

"dario" napisał(a):


Dobrze odpowiedział ~r.A poza tym co tu ma wiek do rzeczy.Teraz młodzi też pracują w UM i co,już na wstępie mają charakterek wypaczony i tańczą jak mu "starzy wyjadacze" zagrają.Zastępca burmistrza jest w podeszłym wieku?Chyba Ci chodzi o nowych ludzi w urzędzie,a nie młodych.Tych tam akurat nie brakuje i pochodzą z tej samej "rodzinki" jednej czy drugiej,albo kolesie betonu.Druga sprawa jest taka,że do wyborów to oni zdążą zniszczyć i gminę i społeczność.Jeśli nie wyjadą na taczkach teraz,to w następnych wyborach znajdą się naiwni,którzy za cukierka albo flaszkę zagłosują na swoich oszustów.Taka jest mentalność wyborców w gminie Sulejów.Przepraszam,jeśli ktoś poczuł się urażony,ponieważ na pewno są wyjątki,ale to tylko wyjątki.Reszta idzie jak barany na rzeź,a betony zacierają łapy i panoszą się coraz bezczelniej.Smutna współczesna historia Sulejowa,którym rządzi prawo mafijne.Przed poprzednimi wyborami nikt nic nie wiedział co się dzieje w urzędzie???Wszyscy wszystko wiedzieli,efekt znamy i zbieramy gorzkie plony swojej naiwności.Trzeba teraz działać,a nie czekać do wyborów.Taczka i segregowanie śmieci u "pana",który się już wypiął na ludzi,na urząd też,to najwłaściwsze potraktowanie tej kliki.Jak Kuba Bogu,tak Bóg Kubie.

00


nas to obchodzi ~nas to obchodzi (Gość)14.04.2013 22:05

Do ~kogo to obchodzi
Zostanie to zgłoszone do prokuratury i nie tylko to i nie tylko do prokuratury.Wreszcie są ujawniane publicznie fakty,jakie od lat mają miejsce w UM i jemu podległym jednostkom,w Sulejowie.Brawo za cywilną odwagę ujawnienia wygrania konkursu przez brata dyrektor MOPS.Wszyscy wiemy,że za "panowania" Stanisława Baryły UM i podległe mu jednostki to jedna rodzina,w negatywnym tego słowa znaczeniu.To wreszcie prawdziwy obrazek UM w Sulejowie.Dotąd było milczenie i oto efekty,idą na całość."w zgodzie z literą prawa"-śmiech z ludzi.

00


xyz ~xyz (Gość)14.04.2013 20:26

Proponuję - mimo wszystko - uzbroić się w cierpliwość i poczekać na stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego, w którym przecież jest sprawa, bo SKO wniosło kasację od wyroku WSA w Łodzi.

00


login ~login (Gość)14.04.2013 20:20

"pat" napisał(a):
do login to dlaczego odpowiadala wojtania tez zarzad

sprawdziłem Pani Wojtania jest Etatowym Członkiem Zarządu czyli urzędnikiem:)a społeczni członkowie zarządu nie - ot cała różnica

00


r ~r (Gość)14.04.2013 20:11

"dario" napisał(a):

poniewaz sie trzymaja koryta jak świnki jak widac mozna nic nie robic a kase brac

00


dario ~dario (Gość)14.04.2013 17:18

dlaczego nie dadzą szansy młodym tylko wkoło jeden cyrk nikt juz biletu nie kupi na to przedstawienie w następnych wyborach

00


starzecmedrzec ~starzecmedrzec (Gość)14.04.2013 13:24

A dlaczego nikt nie napisał że Pan Robert Pach nielegalnie wywoził piach z działki należącej do skarbu państwa wart ok. 20 milionów zł? Jak można takiemu zaufać?

00


społecznik ~społecznik (Gość)14.04.2013 12:10

Proponuje przed napisaniem jakiegokolwiek postu zapoznać się z Ustawą o Samorządzie Gminnymi, Ustawą o Samorządzie Powiatowym oraz Kodeksem Postępowania Administracyjnego a dopiero potem wypisywać głupoty. Nie samorządowcy ustanowili system prawny w RP.

00


uważny ~uważny (Gość)14.04.2013 12:00

[cytat="login"]~login (Gość[/cytat/
polecam:
http://www.strefabiznesu.nowiny24.pl/artykul/bywaja-przestepcy-%E2%80%9Ew-bialych-kolnierzykach%E2%80%9D

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat