Sulejów: Czysty Zalew, atrakcyjna gmina

Tydzień Trybunalski Czwartek, 22 września 201116
Dobiegają końca prace związane z realizacją pierwszego etapu unijnego projektu „Ochrona wód Zalewu Sulejowskiego, modernizacja Oczyszczalni Ścieków, rozbudowa kanalizacji ścieków miasta Sulejowa”. O tym czy wszystko przebiega zgodnie z planem i o drugim etapie projektu rozmawiamy z burmistrzem Sulejowa - Stanisławem Baryłą.
Sulejów: Czysty Zalew, atrakcyjna gmina

Potrzeby modernizacji sulejowskiej oczyszczalni ścieków chyba nikt nie negował. Wiadomo było, że ze względu na przestarzałą technologię stanowi spore zagrożenie dla środowiska naturalnego. Poza tym Zalew Sulejowski również „cierpiał” ze względu na ścieki, którego do niego trafiały. Był to zatem ostatni moment, aby taką inwestycję zrealizować…


To był rzeczywiście ostatni dzwonek, żeby zadanie rozpocząć. Najważniejsze było to, że oczyszczalnia ścieków w Sulejowie nie była modernizowana od lat, ponieważ w Programie PILICA była uwzględniania jako przepompowania ścieków. I dlatego została pozostawiona sama sobie.


Jednak ostatecznie wszystko złożyło się dobrze, Urząd Marszałkowski przygotował bowiem program, z którego skorzystaliśmy m.in. dzięki takim ludziom jak przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego Marek Mazur. Otrzymaliśmy 19 mln na modernizację oczyszczalni i dokończenie kanalizowania miasta Sulejowa. Dziś ta inwestycja jest realizowana. Na ukończeniu jest przebudowa oczyszczalni ścieków, we wrześniu będziemy chcieli zrobić próbę rozruchową. Jeśli chodzi o kanalizację to mamy małe opóźnienie ze względu na warunki atmosferyczne (intensywne opady i to zarówno w ubiegłym jak i w tym roku). Podklasztorze, gdzie budowana jest kanalizacja to teren grząski, musieliśmy cały czas wypompowywać wodę. To wszystko utrudnia nam, ale na szczęście pogoda się poprawiła   i mam nadzieję, że firma, która wykonuje to zadanie nieco przyśpieszy.


Na szczęście gros prac jest już wykonanych, wydawało się, że największym problemem będzie przejście przez rzekę, ale dziś mamy to już za sobą. Liczę, że w tym roku cały projekt zostanie zrealizowany.

 

Na jeden etap gmina otrzymała pieniądze, a co z drugim etapem czyli skanalizowania pozostałych miejscowości gminy Sulejów?

 

Otrzymaliśmy duże dofinansowanie na realizację pierwszego etapu, dlatego to zadanie udało nam się dość szybko zrealizować. Trochę martwimy się o drugi etap, gdyby bowiem w tej następnej transzy środków unijnych na lata 2014-2020 nie było programu kanalizowania musielibyśmy wykonać to zadanie z własnego budżetu. Ale podejmiemy to ryzyko i miejscowości: Włodzimierzów, Przygłów, Łęczno, Krzewiny będziemy próbować skanalizować.

Samorządy wzięły się ostro do pracy: Wolbórz, Mniszków, Tomaszów z olbrzymim projektem, oczywiście Piotrków no i Sulejów modernizują oczyszczalnie, budują kanalizację. Wygląda więc na to, że wreszcie Zalew Sulejowski będzie czystszy.  To już nie są tylko „papierowe” założenia programu PILICA.


Dzisiaj wszystkie samorządy i w Dolinie Pilicy i przy Zalewie podjęły ten trud i wzięły się ostro do pracy. To co robimy jest dla lepszej przyszłości mieszkańców, ale i dla samego zalewu. Zbiornik jest przepiękny, ale to co się w nim pojawia przy wysokich temperaturach nie zachęca turystów do wypoczynku nad nim. A przecież zalew powinien dawać nam dochody z turystyki. Mamy jednak nadzieję, że dzięki środkom unijnym i staraniom tym gmin przyczyni się to do polepszenia jakości wody w Zalewie.

 

Czy mieszkańcy chętnie przyłączają się do kanalizacji? W wielu gminach był bowiem z tym problem?


Mieliśmy trochę obaw ze względu na to, że nasi mieszkańcy do końca nie wierzyli, że taka inwestycja zostanie zrealizowana. Szczególnie po nieudanym programie PILICA, gdy we wszystkich miejscowościach robiono spotkania, były plany i nadzieję. Gdy rozpoczęliśmy inwestycję okazało się, że jest jednak bardzo duże zainteresowanie. Ludzie dopytują się, kiedy kanalizacja powstanie. Niektórzy na Podklasztorzu już się chcą podłączać. Również w takich miejscowościach jak Włodzimierzów, Przygłów, Barkowice czy Barkowice Mokre jest również duże zainteresowanie.  Wierzę, że wszyscy mieszkańcy będą podłączeni do kanalizacji.


Wielokrotnie pisaliśmy, że gmina Sulejów zyskuje nowych mieszkańców szczególnie tych, którzy niedawno mieszkali w Piotrkowie. Zapewne po realizacji tej inwestycji: pierwszego i drugiego etapu wzrośnie jeszcze atrakcyjność gminy.


Sulejów jako gmina już jest atrakcyjna dla budownictwa jednorodzinnego. Rocznie wydajemy ok. 500 decyzji o warunkach zabudowy! Jest to jak na naszą gminę bardzo dużo, ale myślę, że to zainteresowanie będzie jeszcze większe po skanalizowaniu wielu miejscowości.

 

Rozmawiała: Aleksandra Stańczyk

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (16)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pytajnik ~Pytajnik (Gość)23.09.2011 10:10

Jak się tego czyta to odnosi się wrażenie, że gdyby nie Pan Mazur to ja nie wiem jakby region funkcjonował?? A tak na marginesie to o przyznaniu środków z RPO WŁ decyduje zarząd województwa a nie Pan Mazur, który sprawuje funkcję przewodniczącego Sejmiku Województwa (funkcja reprezentacyjna). Myślę że projekty kanalizacyjne realizowane w gminach powiatu piotrkowskiego to zasługa pracowników Urzędów Gmin,bo to dzięki ich zaanagazowaniu wnioski otrzymały wystarczajacą liczbę punktów aby dostać dofinansowanie.

00


baba ~baba (Gość)22.09.2011 23:02

Pani Aniu. Jak tak dalej pójdzie to na te projekty co to niby załatwiał Pan Mazur ściągną ekstra kontrole. Bo jak to jest że w tym okręgu wyborczym załatwiał a inni co to może byli lepsi z innych okręgów to nie dostali. Te projekty to chyba trzeba było wygrać w jakichś konkursach a nie załatwiać u Pana Mazura? Coś się nie zgadza.

00


Sulejowianka ~Sulejowianka (Gość)22.09.2011 22:25

Zalew Sulejowski powinien być chlubą mieszkańców jego okolicy, niestety Sulejów i jego władze nie mają się czym chwalić. Brak miejsca do wypoczynku z "naszej" strony, brak odpowiedniej infrastruktury, więc i o turystach i ich pieniądzach możemy zapomnieć. A tym samym nie będzie nowych miejsc pracy. Aż się łza w oku kręci na wspomnienie tego co się kiedyś działo na nadpilicznych i nadzalewowych terenach.

00


okoń ~okoń (Gość)22.09.2011 22:12

Mazur musi wiedzieć że incydentalnymi lekcjami nie zmieni złych nawyków żywieniowych dzieci jeśli w sklepikach szkolnych nadal będą chipsy i cola a na stołówkach nie będzie zdrowych dań za darmo dla biednych dzieci

00


okoń ~okoń (Gość)22.09.2011 21:01

To kolejny spot wyborczy burmistrza i Mazura. O oczyszczalni bowiem pisano już wiele razy. Burmistrz nawet z budżetu UE na lata 2014-2020 zrobił budżet 2014-2016

00


Anna Mizgalska-Dąbrowska ~Anna Mizgalska-Dąbrowska (Gość)22.09.2011 11:54

Ogromnie mnie cieszy pozytywny finał mozołu ostatnich 3 lat pracy w Sejmiku w komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska. Tylko tak dalej a Zalew Sulejowski będzie znowu naszą chlubą, dla turystów świetną baza wypoczynkową a dla okolicznych mieszkańców zródłem utrzymania.

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat