Projekt realizowany jest w ramach unijnego programu „Europa dla Obywateli”, na który miasto pozyskało dofinansowanie - 5000 euro. Czas wypełniają warsztaty i panele dyskusyjne.
- Szukamy sposobów na budowanie tożsamości lokalnej, europejskiej i krajowej, poczucia przynależności do małej ojczyzny. Stawiamy pytania, co można robić wspólnie lub we własnych społecznościach w związku z ideą tożsamości - mówi Agnieszka Chrząszcz z radomszczańskiego urzędu miasta.
W budowaniu poczucia wspólnoty pomóc miał marsz nordic walking, który we wtorkowe południe przeszedł ulicami miasta. Oprócz zagranicznych gości wzięły w nim udział również dzieci z Publicznego Przedszkola nr 2.
- Z naszego przedszkola w marszu biorą udział najstarsze dzieci 5 i 6 letnie. Maszerują też nauczyciele i rodzice, ale idziemy bez kijków, bo dla takich małych dzieci mogą być one niebezpieczne – mówi Jolanta Ślęzak dyrektor PP nr 2.
Inne kultury dzieciom nie są obce.
- Nasze dzieciaki są już troszeczkę zorientowane, bo niedawno skończyliśmy projekt Comenius. Wiedzą, co to znaczy inna kultura. Takie spotkania są fajne i dla dzieci i dla placówki. Można się pokazać, zaistnieć i poczuć to, że należymy do konkretnej grupy - mówi Jolanta Ślęzak.
Jest to dla dzieci z tego przedszkola o tyle łatwiejsze, że uczą się bezpłatnie języka angielskiego.
(jd)