Pustostan grozi zawaleniem. Przechodnie lekceważą zagrożenie

Czwartek, 03 lutego 202229
Od wielu lat dwa budynki przy ul. Jagiellońskiej 4 i 6 straszą swoim wyglądem i nie tylko. Ich stan techniczny budzi poważne obawy wśród okolicznych mieszkańców, choć powody do niepokoju mogą mieć także kierowcy, ponieważ w przypadku zawalenia się ich ścian, gruz mógłby spaść na jezdnię. Po naszej interwencji służby zabezpieczyły to miejsce. Niestety przechodnie dość szybko zerwali taśmy straży pożarnej.

Ładuję galerię...

W zdecydowanie gorszym stanie jest obiekt przy ul. Jagiellońskiej 6. Postanowiliśmy zgłosić właściwym służbom, że przebywanie w okolicach budynku może grozić utratą zdrowia, a nawet życia. Po naszym telefonie na miejscu pojawili się strażacy z Komendy Miejskiej PSP w Piotrkowie Trybunalskim.

 Miejsce zabezpieczały dwa zastępy z naszej jednostki. Mówimy tu o kamienicach, których stan jest bardzo zły. Można powiedzieć kolokwialnie, że chylą się ku upadkowi. Nasi strażacy odgrodzili za pomocą taśmy chodnik, na który spadały elementy konstrukcyjne tych budynków czy części elewacji - wyjaśnia mł. bryg Wojciech Pawlikowski, oficer prasowy piotrkowskich strażaków.

 
Oględziny zrujnowanych pustostanów przeprowadzili także strażnicy miejscy. Okazuje się, że to nie pierwsza ich interwencja dotycząca opłakanego wyglądu obiektów. Niestety ich stan prawny sprawia, że doprowadzenie obiektów do porządku może być wręcz niemożliwe.

 Już w przeszłości apelowaliśmy do właścicieli kamienic o interwencję, tak by nie zagrażały one przechodniom i nie tylko. Jest ich jednak na tyle wielu, że dotarcie do wszystkich jest trudne. Często chodzi o osoby spoza Piotrkowa. Poprzednio udało się nakłonić dysponentów do działania i między innymi zabezpieczono okna. Tym razem zauważyliśmy, że zwłaszcza ściany pustostanu przy ul. Jagiellońskiej 6 są w bardzo niepokojącym stanie. Obawiamy się, że fragmenty muru mogą się obsuwać. Na pewno po raz kolejny wyślemy więc pisma do właścicieli, by ci znów zainteresowali się sprawą. Myślę, że przyniesie to efekt, a jeśli nie, będziemy podejmować kolejne kroki - zapewnia Jacek Hofman, komendant Straży Miejskiej w Piotrkowie Trybunalskim.

 
Strażnicy sprawę zobowiązali się przekazać do nadzoru budowlanego. Inspektorzy potwierdzają, że na dotarcie do wszystkich właścicieli nie ma szans, choćby ze względu na to, że niektórzy zmarli.

 Poza tym stan prawny w tym przypadku jest nieuregulowany. Mamy do czynienia z samoistnymi posiadaczami. My wcześniej wydawaliśmy pod ich adresem decyzje o wyłączeniu obiektów z użytkowania i wykonanie tam zabezpieczeń. Wcześniejsze zabezpieczenia przez lata również niszczały, a wpływ na to miała choćby pogoda. My wyślemy monit do ZDiUM-u z prośbą o dodatkowe wyizolowanie tego terenu - mówi Waldemar Gumienny, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Piotrkowa Trybunalskiego.

 
Z zebranych przez nas informacji wynika, że większość właścicieli opisywanych kamienic nie poczuwa się do obowiązku zadbania o nie. Jeśli jednak sytuacja będzie się w dalszym ciągu utrzymywać i nie ulegnie poprawie, istnieje prawna możliwość, by starać się o to, by nieruchomości przeszły w posiadanie miasta.

 
Podobnie jak dysponentów nie interesuje stan budynków, tak wygląda na to, że niektórzy piesi nie dbają o swoje bezpieczeństwo. Na jednym z budynków pojawiła się tablica informująca o tym, że przebywanie w tym miejscu jest zabronione. Z kolei część taśmy odgradzającej chodnik przy posesjach została już zerwana, a o dostrzeżenie osób spacerujących tędy nietrudno.

POLECAMY


Zainteresował temat?

7

0


Komentarze (29)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Marcin 12345 ~Marcin 12345 (Gość)04.02.2022 11:17

Takie piękne zabytki

41


xD ~xD (Gość)04.02.2022 07:49

Piotrków w ruinie!

80


Wanda ~Wanda (Gość)03.02.2022 17:22

Piotrków filmowy czeka na operatorów? Nie ma się czym chwalić i czekać na oklaski. Wstyd po prostu.

100


Zruinowanemiasto ~Zruinowanemiasto (Gość)03.02.2022 17:00

Czyżby? To co z innymi budynkami: pl. Kościuszki tzw. restauracja Europa, dawne kino Czary ul. Dąbrowskiego, willa Wanda na przeciw kina, kamienica ród Dąbrowskiego i GrotaRoweckiego kiedyś Concordia i pogotowie ratunkowe, ul. Próchnika Metalplast, huty, sigmatex, .... Takich obiektów jest troszkę. I od kilkudziesięciu lat NIC się nie dzieje. Ot rządy kolejnych prezydentów i rad miasta. Kiwanie brudnym i krzywym w dziurawej skarpetce. Tyle może władza. Jak chce to obywatela uwali, lecz jak są moce i siły, to wadza niewiele chce i może.

150


:( ~:( (Gość)03.02.2022 16:32

Proponuję policzyć ile pustych budynków stoi w kwadracie tiry kolejowe/Piłsudskiego/ale.3go Mają/pl.Kościuszki/W.Polskiego/tory kolejowe.
Od jakiś 6-8 lat totalna zapaść:(

110


obs. ~obs. (Gość)03.02.2022 15:42

Jako żywo to "posiadłość" jak na Próchnika. Tylko ,że tam się nie zawali ,tam się spali. Paliło się tam zresztą dwukrotnie ,ale jako ,że straż blisko i jest sprawna / w tym wypadku aż za bardzo/ stoi sobie ....Trzeba przyznać ,,że dawniej ,grubo przed wojną ,może nawet pierwszą budowało się solidnie. Nawet brak dachu ,okien i drzwi nie przeszkadza .Pozostała konstrukcja trzyma się krzepko. Przetrwa pewnie kadencję dzisiejszych władz. Jak się nie spali. Nie wtajemniczonych informuję ,że jest budynek drewniany.

110


Hmmm ~Hmmm (Gość)03.02.2022 15:20

Przydałoby się prawo, które daje możliwość przejmowania przez miasto zaniedbanych budynków (wraz z gruntami). W tym momencie mamy kilka takich straszydeł w mieście: Jagiellońska, Próchnika (pseudo targowisko), Toruńska (dawna Europa), W.Polskiego (ruina niedaleko dawnego Aresztu). Oczywiście z możliwością natychmiastowego wyburzenia... bo to co robi teraz "konserwator zabytków" to przechodzi ludzkie pojęcie... ps. zastanawiam się czy do tego szlachetnego grona nie dołączyć też Mediateki...

110


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat