"Powietrzne karetki" przy piotrkowskim szpitalu

Tydzień Trybunalski Sobota, 24 kwietnia 202112
Nigdy nie wiadomo, kiedy będzie trzeba przyjąć osobę ranną czy wymagającą natychmiastowej hospitalizacji. Dlatego też lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przy piotrkowskim Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim musi być na to przygotowane każdego dnia i przez całą dobę. Jak funkcjonuje to miejsce oraz jak wiele lądowań odnotowuje się tu w ciągu roku?

Lądowisko przy Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim im. Mikołaja Kopernika działa od listopada 2006 roku. Na przełomie 2018 i 2019 roku przeszło przebudowę, związaną ze zmianą przepisów dla śmigłowców ratunkowych Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Po tej modernizacji lądowisko funkcjonuje całodobowo. Może przyjmować śmigłowce o dopuszczalnej masie startowej do 6400 kg. Z lądowiska korzystają nie tylko śmigłowce LPR czy świadczące usługi transportu medycznego, bo zdarzają się tu też ćwiczenia śmigłowców wojskowych. - Nasze lądowisko jest jednym z kilku w województwie łódzkim, spełniających najwyższe standardy wskazane w ustawie prawa lotniczego - cieszą się przedstawiciele szpitala.


Najczęstszym powodem wezwań zespołów LPR, które następnie lądują w Piotrkowie, są nagłe stany zagrożenia życia. – Głównie to wypadki komunikacyjne, poparzenia, stany neurologiczne, jak tętniaki czy guzy mózgu i kardiologiczne - wyjaśnia Bartłomiej Kaźmierczak, rzecznik prasowy SSW im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim. Rocznie lądowisko obsługuje kilkadziesiąt zespołów. - Szpital nie prowadzi statystyk związanych z liczbą lądowań. Przyjmuje się jednak, że w ciągu roku jest ich około 20-30 - dodaje Kaźmierczak.


A jak wygląda sama procedura lądowania śmigłowca na przyszpitalnym lądowisku? Informację o przylocie śmigłowca z pacjentem, personel Szpitalnego Oddziału Ratunkowego otrzymuje drogą radiową lub telefoniczną (przez dyspozytora). Ekipa SOR zostaje również poinformowana o stanie osoby transportowanej, w celu przygotowania odpowiedniej kadry lekarskiej oraz oddziału na który potrzebujący ma trafić. To w ich gestii leży też zadysponowanie karetki transportowej oraz włączenie wymaganych świateł nawigacyjnych, które pomogą pilotowi bezpiecznie wylądować. Sytuacja dotyczy również transportu pacjentów z piotrkowskiej placówki, do innego ośrodka.

POLECAMY


Zainteresował temat?

4

2


Komentarze (12)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

nnn. ~nnn. (Gość)24.04.2021 08:31

cyt "Sytuacja dotyczy również transportu pacjentów z piotrkowskiej placówki, do innego ośrodka" Pewnie "statystyk" nie ma ,ale te sytuacje są pewnie najbardziej prawdopodobne....

101


Maślana ~Maślana (Gość)24.04.2021 22:24

Te próchna są warte 0 złotych.

04


kaja ~kaja (Gość)24.04.2021 20:11

Lądowisko wg najlepszych standardów! Tylko szpital bez zadnych standardów

70


Bunia ~Bunia (Gość)24.04.2021 19:37

Ja też chciała bym się przelecieć

30


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)24.04.2021 15:56

Czy chorych psychicznie też można zapisać na ten lot?

21


....... ~....... (Gość)24.04.2021 12:10

30 40 lądowań i nie ma statystyk, aż dziw bierze, ze nie ma jakiegoś rejestru...

41


!!! ~!!! (Gość)24.04.2021 07:55

Ja mieszkam na Broniewskiego i widzę te lądujące i startujące śmigłowce. Jak macie jakieś pytania, to się nie krępujcie.

40


Kazik ~Kazik (Gość)24.04.2021 10:25

Latające karetki nie uzdrowią szpitala na Rakowskiej puki mentalność personelu się nie zmieni

110


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat