Co można z tym zrobić i czy stowarzyszenia, koła gospodyń lub klub sportowy to dobre miejsce, aby promować zdrowie wśród mieszkańców powiatu?
Z najnowszych danych statystycznych wynika, że pod względem zachorowalności i umieralności, m.in. na choroby układu krążenia, powiat piotrkowski znajduje się w pierwszej dwudziestce powiatów w Polsce - informuje portalsamorzadowy.pl.
Starosta powiatu piotrkowskiego Stanisław Cubała wraz z Centrum OPUS w Łodzi zorganizował więc Forum Organizacji Pozarządowych na Rzecz Zdrowia, aby dowiedzieć się, jaki potencjał drzemie w powiatowych organizacjach społecznych. Problem zdrowotny w powiecie piotrkowskim to wielkie wyzwanie, gdyż w klasyfikacji powiatów jeśli chodzi o umieralność zajmujemy niechlubne miejsce. Dane te przedstawił Janusz Tamilla - pracownik Starostwa Powiatowego. Kierunek w profilaktyce zdrowotnej jest również istotny z punktu widzenia całego województwa, które również widzi w tym obszarze działalności możliwość współpracy z organizacjami. Świadczy choćby o tym informacja o planowanym konkursie na temat profilaktyki zdrowia, kierowanym do organizacji pozarządowych w roku 2015, przekazana przez Magdalenę Amrozik - dyrektor Departamentu Polityki Zdrowotnej Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Podczas spotkania organizacje miały okazję zainspirować się nowymi kierunkami działalności, skorzystać z przykładów dobrych praktyk, jakie przedstawiły Amatorska Szkoła Biegania z Bełchatowa oraz grupa Sanae Feminae z Tomaszowa Mazowieckiego.
Przedstawicielki Amatorskiej Szkoły Biegania z pasją omówiły działania na rzecz zaangażowania osób, które do tej pory nie podejmowały aktywności ruchowej. Zachęcały do rozpoczęcia regularnych treningów biegowych, pod okiem wykwalifikowanego trenera. W stosunkowo krótkim czasie grupa rozrosła się do 30 osób, w większości tych, którzy wcześniej nie biegali.
Druga grupa podzieliła się swoim doświadczeniem z zakresu podnoszenia świadomości na temat zdrowia. Zaplanowane i zrealizowane przez miłośniczki zdrowego życia prelekcje na temat zdrowego odżywiania, kondycji fizycznej i urody, okazały się niezbędną dawką wiedzy dla kobiet z Tomaszowa, które chętnie dopytywały o więcej.
Obie grupy rozwinęły swoją ofertę dzięki wsparciu w ramach “Grant na lepszy start”. W Forum uczestniczyli zarówno przedstawiciele klubów sportowych, jak i stowarzyszeń, fundacji, czy kół gospodyń wiejskich. Wiele z tych organizacji ma za sobą doświadczenia w animowaniu działań na rzecz powszechnej aktywności – przykładem może być Stowarzyszenie Nasza Ziemia Piotrkowska Grabica, które rozszerzyło ofertę siłowni o część dla kobiet (również w ramach “Grantu na lepszy start) czy Klub Rowerowy Tandem, który regularnie angażuje coraz większą grupę osób w rajdy rowerowe. Ważnym partnerem są także kluby sportowe, które już absorbują dużą grupę osób – choć na pewno wyzwaniem będzie stworzenie oferty dla sportu masowego. Natomiast koła gospodyń mogłyby być dobrym nośnikiem idei zdrowego żywienia.
Na koniec spotkania uczestnicy wypracowali katalog działań, jakie mogłyby być zrealizowane przez organizacje w powiecie piotrkowskim. Przedyskutowali również, co jest niezbędne, by organizacje podejmowały takie działania na swoim terenie. Wnioski te zostaną spisane i będą poddane dalszej analizie po to, aby organizacje z terenu powiatu jeszcze prężniej rozwijały swoją działalność w zakresie zdrowia.
(źródło: Starostwo Powiatowe w Piotrkowie Trybunalskim)