Ponad dwa tysiące dzieciaków podróżowało Kolorową Lokomotywą z ŁDK

Czwartek, 10 października 20132
Pomimo, iż pierwsza edycja „Kolorowej lokomotywy”, artystyczno-ekologicznego projektu Łódzkiego Domu Kultury dobiega końca, jak zapowiada Jacek Sokalski, dyrektor ŁDK, akcja ta będzie kontynuowana.
Ponad dwa tysiące dzieciaków podróżowało Kolorową Lokomotywą z ŁDK

– Kolejna odsłona jest już w przygotowaniu, a zacznie się z końcem bieżącego roku, ewentualnie w styczniu przyszłego roku. W tej drugiej edycji „Kolorowej lokomotywy” będziemy chcieli m.in. nawiązać współpracę z uczelniami artystycznymi, które mają swoją siedzibę w Łodzi.

 

Dobiega końca artystyczno-ekologiczny projekt edukacyjny Łódzkiego Domu Kultury – „Kolorowa lokomotywa”. Od lipca do września br. wzięło w nim udział ponad 2 tysiące dzieciaków w wieku od 5 do 12 lat z całego województwa łódzkiego. Ostatnie warsztaty plenerowe odbyły się w Zespole Nadpilickich Parków Krajobrazowych w Moszczenicy, gdzie 25 września gościli uczestnicy projektu z Pabianic.

2-3 tysiące małych uczestników
– „Kolorowa lokomotywa” miała duży zasięg, liczyliśmy że weźmie w niej udział około 1080 dzieciaków. Wzięło dwa a nawet i trzy razy tyle. Byliśmy w Piotrkowie, Tomaszowie i w oddalonym Wieluniu, w Opocznie, Sieradzu, Skierniewicach, Łowiczu…– mówił w Moszczenicy Jacek Sokalski, dyrektor Łódzkiego Domu Kultury. – Mam ogromną satysfakcję, że pomimo początkowych obaw czy damy sobie radę, wszystko ułożyło się dobrze. Dla moich pracowników projekt okazał się wyzwaniem, z którym ostatecznie świetnie sobie poradzili. Codziennie rano z ŁDK-u w region wyjeżdżały dwa lub trzy samochody z instruktorami, zapakowane materiałami plastycznymi, sztalugami i podobnymi rzeczami. Dzięki temu w tym projekcie jesteśmy już „dotarci”, dlatego możemy myśleć o kolejnych jego odsłonach.

12 miast z województwa zaangażowanych w projekt
 Rzeczywiście Projekt ŁDK zdołał zjednoczyć we wspólnym dziele wiele instytucji i ośrodków kultury w całym województwie. Partnerami Łódzkiego Domu Kultury był Zespół Parków Krajobrazowych Wzniesień Łódzkich oraz instytucje kultury z dwunastu miast województwa łódzkiego. Celem było umożliwienie dzieciom, bez względu na ich stan majątkowy, wypoczynku połączonego z dobrą zabawą i nauką w gronie rówieśników. – Patrząc na prace, czy to malarskie czy fotograficzne, jakie powstały chociażby tutaj w Moszczenicy to dzieci są bardzo zadowolone i to jest dla mnie ogromna satysfakcja, podobnie jak i dla nas wszystkich współpracujących przy projekcie. Sądząc z rozradowanych twarzy uczestników projektu nasz cel został osiągnięty  – mówił wspomniany Jacek Sokalski.


 Za sprawą „Kolorowej lokomotywy” dzieci, które nie miałyby możliwości wyruszyć w czasie wakacji poza miejsce swojego zamieszkania, buszowały pod opieką przewodników po urokliwych zakątkach Parków Krajobrazowych naszego województwa. – Dzięki wielu wycieczkom, uczestnicy  mogli poznać piękno regionu, w którym żyją i odwiedzić miejsca, w których wielu z nich nigdy jeszcze nie było – mówił w Moszczenicy Hieronim Andrzejewski, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.

Nauka, zabawa i wypoczynek
 Projekt ŁDK oferował dzieciakom nie tylko wycieczki. Podczas wyjazdów w plener, po części spacerowej odbywały się warsztaty. Choć nazwa sama w sobie kojarzy się z ciężką pracą, w rzeczywistości w przypadku „Kolorowej lokomotywy” była to zabawa połączona z nauką. To tutaj, niektóre dzieci mogły po raz pierwszy dotknąć prawdziwego aparatu fotograficznego, aparatu, w którym „trzeba to pokręcić, to nastawić i dopiero robić zdjęcie”, jak stwierdził z podziwem jeden z uczestników warsztatów fotograficznych. Dzieci, które zdecydowały się uczestniczyć w warsztatach plastycznych, miały za to do czynienia z prawdziwym płótnem, na którym przy pomocy farb akrylowych utrwalały swoje przeżycia, wrażenia i wiedzę wyniesioną z wycieczek. Sztalugi, które służyły pomocą w tej twórczej pracy, kwitły potem kolorami łąk i lasów, i na szczęście sprzyjającej pogody. Prawdziwe cudeńka powstawały też podczas warsztatów kolażu. Mali artyści czerpali tutaj pełną garścią i to nie tylko w przenośni, z bogactw, które zaoferowała im przyroda. Na kartkach papieru pojawiały się listki, źdźbła traw, gałązki, piasek, a nawet drobne szyszki czy kamyczki.


– To była przygoda i zabawa, nie tylko dla dzieci, ale również dla wszystkich opiekunów –wspomina Adam Gogacz, który wygłaszał prelekcje przed pokazami filmowymi. W sumie przez blisko trzy miesiące odbyły się 24 projekcje filmowe poprzedzone słowem wstępnym, koniecznym, bo film był o „obcych”.  O tym, że nie jest to film science fiction przekonywał właśnie dr Gogacz, który opowiadał o roślinach i zwierzętach, będących w Polsce gatunkami inwazyjnymi. Dzięki niemu dzieci mogły dowiedzieć się co to jest „Kolczurka Klapowana” oraz jak się chronić przed Barszczem Sosnowskiego.  
 – To był strzał w dziesiątkę – podsumowała projekt Agnieszka Mikulska, dyrektor Wieluńskiego Domu Kultury. – Do tej pory odebraliśmy wiele telefonów, zarówno od rodziców, jak i dyrektorów szkół z gratulacjami i pytaniami czy projekt będzie kontynuowany w przyszłym roku. Najciekawsze jest to, że teraz musieliśmy utworzyć dwie nowe sekcje plastyczne, bo tak wzrosło zainteresowanie tego typu zajęciami.

Kiedy kolejna lokomotywa?
Ogromny sukces tegorocznej, pilotażowej edycji projektu zachęcił jego pomysłodawców do kontynuowania akcji. – Tę edycję, która właśnie dobiega końca, możemy nazwać rzeczywiście pilotażową – przyznaje Jacek Sokalski. – Kolejna odsłona jest już w przygotowaniu, a zacznie się z końcem bieżącego roku, ewentualnie w styczniu przyszłego roku. W tej drugiej edycji „Kolorowej lokomotywy” będziemy chcieli m.in. nawiązać współpracę z uczelniami artystycznymi, które mają swoją siedzibę w Łodzi.

Instytucje i patronaty
– Jak wspomniałem partnerów mieliśmy dwunastu i to jest taki fajny test na współpracę. Jestem z nich bardzo zadowolony, tak bardzo zaangażowanych w całym województwie. Myślę, że za chwilę do tych partnerów wrócimy, choć w tym drugim etapie chcielibyśmy podpisać z kolejnymi powiatami porozumienia by sięgnąć w 2014 może w 2015 roku po środki unijne i zarazić „Kolorową lokomotywą” całe województwo – zapowiada dyrektor ŁDK, Jacek Sokalski.
 W tegorocznym projekcie „Kolorowej lokomotywy” wzięły udział takie instytucje z regionu jak: Łowicki Ośrodek Kultury, Wieluński Dom Kultury, Miejski Dom Kultury w Opocznie, Miejski Dom Kultury w Radomsku, Zespół Placówek Wychowania Pozaszkolnego w Sieradzu, Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie, Młodzieżowy Dom Kultury w Sieradzu, Miejski Ośrodek Kultury w Pabianicach, Ośrodek Kultury Tkacz w Tomaszowie Mazowieckim, Miejski Ośrodek Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, Dzielnicowy Ośrodek Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, Urząd Miasta oraz Dom Kultury w Zelowie, Gminna Biblioteka Publiczna w Mniszkowie, Miejski Ośrodek Kultury w Skierniewicach i Miejski Ośrodek Kultury w Piotrkowie Trybunalskim.
 Projekt otrzymał wsparcie finansowe z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, zaś honorowy patronat sprawował nad nim Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień.


 Wielki finał projektu zaplanowany jest na 19 października br, odbędzie się on w Łodzi w Sali kolumnowej Łódzkiego Domu Kultury.

POLECAMY


Zainteresował temat?

2

2


Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

g ~g (Gość)11.10.2013 09:49

Panie Sokalski....gratulacje....

00


arcy ~arcy (Gość)11.10.2013 02:13

Jaki dyrektor, taki projekt.

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat