Policja zmienia zdanie w sprawie znieważenia pomnika Kopernika?

Strefa FM Wtorek, 08 września 2020135
Pomimo wcześniejszych zapewnień, piotrkowska policja wszczęła postępowanie w sprawie znieważenia pomnika Mikołaja Kopernika przed I LO w Piotrkowie. Jak tłumaczy oficer prasowy, zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa miał złożyć Urząd Miasta. Przedstawiciele magistratu dementują jednak te informacje. Policja przesłuchała we wtorek Małgorzatę Pingot, uczestniczkę sierpniowej akcji.

Ładuję galerię...

Przypomnijmy, happening został zorganizowany 12 sierpnia. Wówczas grupka mieszkańców ozdobiła stojący przed szkołą pomnik Mikołaja Kopernika kolorową flagą, która wisiała tam dosłownie przez chwilę. Nagle przed pomnikiem pojawił się mężczyzna, był bardzo agresywny, używając wulgaryzmów pod adresem organizatorów akcji, zerwał flagę, po czym uciekł, odjeżdżając czarnym mercedesem. Policjanci nie zareagowali, tylko obserwowali zdarzenie z pewnej odległości.

 

Kilka dni po zdarzeniu oficer prasowy piotrkowskiej komendy poinformowała nas, że policja nie zamierza wszczynać żadnego postępowania w tej sprawie, ponieważ kolorowa flaga ani nie znieważa, ani nie obraża. Tymczasem okazało się, że policja postępowanie takie prowadzi. W otrzymanej wiadomości czytamy:

W związku z zapytaniem w sprawie wydarzeń z 12 sierpnia 2020 roku, które miały miejsce przed budynkiem I Liceum Ogólnokształcącego w Piotrkowie Trybunalskim, informuję, że policja prowadzi postępowanie o czyn z art. 261 kk. W sprawie zostało złożone zawiadomienie o przestępstwie. Przeprowadzone czynności w sprawie pozwolą ustalić wszystkie okoliczności. Po wykonaniu czynności materiały zostaną przesłane do Prokuratury Rejonowej w Piotrkowie Trybunalskim.

Asp. Izabela Gajewska, rzecznik prasowy KMP w Piotrkowie potwierdziła, że zawiadomienie o przestępstwie złożył właściciel terenu, na którym znajduje się pomnik, czyli Urząd Miasta w Piotrkowie. Tę informację z kolei dementuje Jarosław Bąkowicz, kierownik biura prasowego piotrkowskiego magistratu. - Jesteśmy zaskoczeni takim stanowiskiem policji, ponieważ urząd jako właściciel pomnika nie składał doniesienia o popełnieniu przestępstwa znieważenia pomnika. Co więcej, z wypowiedzi komendanta miejskiego piotrkowskiej policji, które było opublikowane na łamach lokalnej prasy, wiemy, że postępowanie z urzędu policja wszczęła 25 sierpnia, a nasz pracownik merytoryczny został zaproszony 4 września na złożenie wyjaśnień. Urzędnik utrzymywał, że do magistratu nie wpłynął żaden wniosek od osób chcących zorganizować happening w pobliżu pomnika i umieszczeniu na nim przedmiotów. Poinformował, że w efekcie tego zdarzenia nasz pomnik nie został uszkodzony - mówi Jarosław Bąkowicz.

 

Kilka dni temu jedna z uczestniczek happeningu z sierpnia - piotrkowianka Małgorzata Pingot została wezwana do komendy w celu złożenia zeznań w charakterze świadka. We wtorek o godzinie 15. Małgorzata Pingot stawiła się w siedzibie Komendy Miejskiej Policji przy ul. Szkolnej - Policjanci pytali kto był ze mną i czy moją intencją było znieważenie pomnika Kopernika - powiedziała dziennikarzom kobieta. - Policja prowadzi dochodzenie w sprawie domniemanego znieważenia pomnika. Muszą wykonać zlecone czynności, a co z tego będzie? Nie wiem. Myślę, że nic z tego nie będzie, bo w całej Polsce te sprawy zostały umorzone. Mam nadzieję, że tak samo będzie w Piotrkowie. Nikt nie zrobił niczego złego ani nie chciał specjalnie znieważyć pomnik wybitnego polskiego astronoma. Kopernik był człowiekiem o dość postępowych poglądach. Mam nadzieję, że mądrość zwycięży i nie mamy do czynienia z ludźmi, którzy są ograniczeni i uważają, że tęcza znieważa. Ona nikogo nie obraża, jest symbolem pojednania i tolerancji. Przestańmy toczyć wojnę polsko-polską i robić afery o kompletnie nieistotne rzeczy - tłumaczy.


Podczas przesłuchania policjanci nie poruszyli sprawy kradzieży tęczowej flagi z pomnika Kopernika oraz agresywnego i wulgarnego zachowania wobec uczestników sierpniowego happeningu. - To nie chodzi o fakt, że flaga została skradziona, tylko o wulgaryzmy, które padły w naszą stronę. To nie Kopernik został obrażony, tylko ludzie. Nie można obrazić posągu, można znieważyć osoby, które pod nim stały - dodaje Małgorzata Pingot. Jak powiedziała dziennikarzom, piotrkowska policja może zająć się tą sprawą, pod warunkiem, że zostanie zgłoszone zawiadomienie.


Pod piotrkowską komendą policji zgromadziła się grupa osób, która chciała okazać wsparcie przesłuchiwanej Małgorzacie Pingot. Wśród nich była posłanka Lewicy, Anita Sowińska. - Jestem tutaj dla Małgosi. Uważam, że trzeba ją wesprzeć. Niezrozumiałe jest dla mnie to, dlaczego ona jest wezwana na komendę, a nie człowiek, który znieważył osoby zgromadzone wtedy pod pomnikiem i w pokojowy sposób upominali się o swoje prawa. Ja chciałabym doczekać takich czasów, aby osoby LGBT będą mogły się czuć jak u siebie w domu, żeby to była normalność. Każdy z nas ma prawo do szczęścia. Prawo i Sprawiedliwość cynicznie wykorzystuje ten konflikt - mówi Anita Sowińska.


Posłuchaj wypowiedzi piotrkowian, którzy byli dzisiaj pod Komendą Miejską Policji w Piotrkowie:


 

POLECAMY


Zainteresował temat?

2

24


Komentarze (135)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

a74 ~a74 (Gość)09.09.2020 09:26

Etatowa manifestantka jak zawsze na straży.

278


felicita ~felicita (Gość)11.09.2020 10:31

Nie było znieważenia, umorzone postępowanie. No i co Pingotka pokazała wam fucka, a tak się tutaj staraliście odwracając kota ogonem, delikatnie mówiąc.

31


gość ~gość (Gość)10.09.2020 23:05

Pani Pingot niech weźmie się w końcu za jakąś poważną robotę a nie bezcześci pomniki. Zaczynam już rzygać tymi tęczowymi flagami i całym LGBT. Niech sobie kochają inaczej, ale niech się tak z tym nie lansują bo przeginają.

34


eko ~eko (Gość)10.09.2020 23:04

Robią z siebie klaunów. Wszyscy się z nich śmieją. I po co wam to.

33


wolność_tolerancja ~wolność_tolerancja (Gość)09.09.2020 14:16

Piotrków to jednak stan umysłu! Czytając nawet tylko część tych komentarzy trudno się oprzeć wrażeniu, że pisiorska propaganda uczyniła swoje w głowach suwerena i to jest straszne, ale o to im chodzi w tym podziale społeczeństwa, łatwiej się wami rządzi, kiedy macie paluchem pokazanego WROGA, nawet jeśli to tylko flaga.
Otrząśnijcie się, bo za chwilę będziecie atakować ludzi, których uznacie za "niegodnych" bycia Polakiem, a kto wam dał takie prawo? Pis? katoprawica? czy ksiądz z ambony, który najczęściej sam jest spod tęczowej flagi? Rozum, tylko trzeźwy rozum może uratować to społeczeństwo, choć marna to nadzieja patrząc na poziom wyrażanych poglądów.

1911


LGBT ~LGBT (Gość)10.09.2020 11:31

Na przyszłość, niech ci uczestnicy robią happening na Folwarcznej u M.Pingot albo przed domem któregoś z jej obrońców. Chojniak zatrudnia M.Pingot w komisji Alkoholowej i jeszcze jej za to płacą z pieniędzy podatników. Taka biedna a co inni maja powiedzieć? Piotrków nie chce LGBT. Jakby taka każdy chciał wieszać na pomnikach co mu się podoba to byłoby bezprawie. Nie chcemy lesbijek i gejów. Niech wyjadą na zachód do Niemiec albo do Holandii. Tam nawet mogą wziąć ze sobą ślub i adoptować dzieci.

109


a74 ~a74 (Gość)10.09.2020 10:03

Kiedyś ktoś dla jaj założył Kopernikowi maseczkę i nie widziałem tam manifestantki.Przecież chodzenie w nich to dopiero jest zacofanie.Pewnie sama chodzisz.Sam były minister zdrowia Sz. mówił że w niczym nie pomagają.

43


obs. ~obs. (Gość)10.09.2020 17:19

zastanów się - skąd jesteś na tym świecie i dokąd zmierzasz, co chcesz osiagnąć, a co bezpowrotnie zniszczyć!

21


gość ~gość (Gość)10.09.2020 13:27

Mądrość zwycięży wtedy kiedy nie będzie takich akcji jak ta. Nic nie wnosząca propaganda. Skomlenie 5os. W 70 000 tys. Mieście. To jest fakt.

76


gość ~gość (Gość)10.09.2020 07:57

Wstyd mi to co robią z tęczową flaga, wstyd mi co robią ze środowiskiem LGBT. Rozumiem, że każdy człowiek ma prawo kochać kogo chce i każdy człowiek może urodzić się nie w stym ciele, które zostało mu przypisane podczas narodzin (nie jest to zmiana płci, a jej korekta - nie ma farmokologicznego leczenia psychiki by dopasować się do ciała). Jednak po co jest afiszowanie tego wszystkiego i robienie wielkiej afery z niczego? Ok, związki partnerkskie czy małżeństwa, bardzo proszę. W sumie księża też mogą się żenić i nikt z tym bólu doopy mieć nie powinien. Jednak sam jako osoba z tego środowiska zastanawiam się na jaką cholere te wszystkie postaci, które tak walecznie biegają z tęczową flagą, robią kupę g przy wszystkich tych, którzy nie chcą by z tego środowiska robiono cyrk. Można być gejem i nie latać z siusiakiem na wierzchu po ulicy. W każdym środowisku znajdziemy ludzi skrajnych, ale większość ludzi są normalni i prości.

94


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat