Wakacje to czas, kiedy można wypocząć nad terenami wodnymi znajdującymi się w rejonie naszego miasta oraz powiatu. Tereny bogate są w liczne campingi, porty jachtowe, liczne plaże, czy też pola namiotowe. Atrakcje przyciągają rodziny z dziećmi, obozowiczów czy też wędkarzy. Każdego dnia ładu i porządku nad wodami i obszarami przyległymi strzegą policjanci z Nieetatowego Zespołu ds. Prewencji na Wodzie i Terenach Przywodnych, którego siedziba mieści się w Barkowicach Mokrych. W ramach podpisanego porozumienie zdarzają się również służby łączone wraz z przedstawicielami Polskiego Związku Wędkarskiego. Za nami półmetek wakacji pora zatem na podsumowanie wyników codziennej służby funkcjonariuszy.
Od początku czerwca do końca lipca 2024 roku łącznie odbyto 114 służb na wskazanych wyżej terenach. Jeśli chodzi o współpracę z innymi podmiotami, to 29 służb zrealizowanych było wraz z Polskim Związkiem Wędkarskim, 3 z Państwową Strażą Rybacką oraz po jednej ze Strażą Leśną, Państwową Strażą Łowiecką, Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną. Dokonano kontroli: 4 obozowisk, 428 kąpielisk, 131 łodzi, 139 wędkarzy, 70 pojazdów, 45 miejsc zagrożonych kłusownictwem. Przeprowadzono dwie szczęśliwie zakończone akcję ratownicze. Policjanci dokonali 408 legitymowań. Wobec osób nie przestrzegających prawa sporządzono 6 wniosków o ukaranie do sądu, nałożono 65 mandatów karnych, zastosowano 153 środki oddziaływania wychowawczego w postaci pouczeń. Głównie popełnianymi wykroczeniami był wjazd skuterem wodnym w strefę I do ograniczonej normy do 4 kW, pływanie bez uprawnień oraz wjazd do lasu.
Ujawniono dwa przestępstwa. Pierwsza sytuacja miała miejsce w czerwcu, gdzie kierujący łodzią wyposażoną w silnik znajdował się w stanie nietrzeźwości, natomiast w lipcu kierujący skuterem wodnym prowadził go na potrójnym zakazie prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Ponadto funkcjonariusze przeprowadzili łącznie 272 interwencji, dokonali 113 sprawdzeń stanu trzeźwości, zatrzymali 2 poszukiwanych listami gończymi – relacjonuje st. sierż. Remigiusz Pacyna z piotrkowskiej policji.
Przed nami jeszcze cały miesiąc wakacji, wykorzystajmy go na dobrą zabawę połączoną z bezpieczeństwem. Oto kilka wskazówek:
- kąp się w miejscach do tego przeznaczonych, zawsze zwracaj uwagę na znaki i flagi umieszczane na kąpieliskach,
- nie skacz do wody, kiedy nie znasz danego miejsca,
- słuchaj i wykonuj polecenia ratownika, bądź innego funkcjonariusza dbającego o nasze bezpieczeństwo,
- nie wyruszaj w trasę oraz nie kąp się, kiedy widzisz, że nadchodzi burza, szukaj wtedy bezpiecznego schronienia,
- nie schodź ze szlaku podczas wycieczek,
- nie oddalaj się bez wiedzy swoich rodziców,
- nie baw się z dzikimi zwierzętami,
- pod żadnym pozorem nie rozpalaj ogniska w lesie,
- miej przy sobie telefon komórkowy i zapamiętaj numer alarmowy 112,
- przestrzegaj prawa,
- nie wsiadaj za kółko, na łódź bądź rower po spożyciu alkoholu. To samo tyczy się kajaka, pontonu czy też roweru wodnego,