- Firma z Radomska wywozi ścieki z piotrkowskiej oczyszczalni na dwie działki. Nikt ich nie kontroluje. Odbywa się to według mnie „na dziko”. Przyjeżdża ciężarówka, otwiera kipę i zrzuca 18 ton szlamu. Usypują warstwę grubości pół metra. To bardzo cuchnie, nie można wytrzymać. Działki oddalone są od zabudowań ok. 400 - 500 metrów. Te grunty leżą ugorem już ponad 20 lat. Wczoraj na przykład przyjechało ok. 24 wywrotek 18-tonowych. To był tylko jeden dzień, a przecież cały czas jeszcze wożą te odpady - twierdzi jeden z mieszkańców wsi w gminie Rozprza.
Czy rzeczywiście - jak twierdza mieszkańcy - wszystko odbywa się „na dziko”? Informacji postanowiliśmy zasięgnąć w piotrkowskiej Delegaturze Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi. Okazuje się, że osady ściekowe, zgodnie z ustawą o odpadach, mogą być rolniczo wykorzystywane i nie wymaga to zezwolenia w trybie przepisów o ochronie środowiska. - Przepisy nakładają jednak pewne obowiązki dotyczące przeprowadzenia badań osadów przed ich zastosowaniem oraz gleby, na której mają zostać zastosowane. Rolniczy sposób wykorzystania odpadów nie jest tożsamy z ich składowaniem. Osady ściekowe nie mogą być na polu magazynowane, muszą zostać rozprowadzone - informuje nas Marcin Wężyk, kierownik Delegatury w Piotrkowie.
Inspektorzy WIOŚ przeprowadzili wizję w terenie. Magazynowania osadów w postaci pryzm nie stwierdzili. Osady były rozprowadzone na polu i przeorane z glebą. Nie stwierdzono też składowania odpadów. WIOŚ informuje, że zamierza przeprowadzić dodatkowo działania wyjaśniające oraz w razie konieczności kontrolę podmiotu, który wykorzystuje osady na tym terenie.
Okazuje się, że proces rozprowadzania osadów na działkach w gminie Rozprza związany jest z trwająca właśnie modernizacją oczyszczalni w Piotrkowie. - Podobna sytuacja miała miejsce kilka tygodni temu w Sulejowie. Wówczas sprawdzane były wszystkie dokumenty, które dotyczą wywozu osadów – mówi Janusz Kapuściński, dyrektor kontraktu. - Osady te wywożone są zgodne z zapisami ustawowymi i zapisami naszego kontraktu. W celu ich wywiezienia postępujemy zgodne z procedurą, czyli następuje zgłoszenie do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi, następnie osady wywożone z terenu oczyszczalni aplikowane są do gruntów. Na początku koledzy wykonują badania gruntu, później aplikują osad, potem wykonują badania po aplikacji.
- “Całe to skrzyżowanie jest do du.. !”
- Sześciolatki w szkołach. Dla kogo zabraknie miejsca?
- Italiano, co dalej z tobą?
- Unikalne miejsce w piotrkowskim sądzie
- BHT Piotrkowianin JUKO Piotrków Trybunalski – plany na nowy rok
- HARC kręcił teledysk
- Pozytywnie nakręceni – Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży HARC
- Jak rozpoznać powiat
- Andrzej Poniedzielski – jestem poetą użytkowym