Piotrków jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w UE

Poniedziałek, 11 grudnia 2023105
Piotrków Trybunalski znalazł się na 3. miejscu miast najbardziej zanieczyszczonych drobnymi pyłami PM2.5 według raportu Europejskiej Agencji Środowiska za lata 2021-2022. W pierwszej dwudziestce rankingu znalazło się aż 12 polskich miast.
fot.: freepik.com / zdjęcie ilustracyjne fot.: freepik.com / zdjęcie ilustracyjne

Według sprawozdania Europejskiej Agencji Środowiska najbardziej zanieczyszczonymi miastami Unii Europejskiej były w badanych latach Slavonski Brod w Chorwacji przed Nowym Sączem oraz właśnie Piotrkowem Trybunalskim. 

 

źródło: https://smoglab.pl/najbardziej-zanieczyszczone-miasta-w-europie/

 

Pył drobny (PM2,5) jest jednym z najbardziej szkodliwych czynników zanieczyszczenia powietrza, co wciąż stanowi największe zagrożenie środowiskowe dla zdrowia Europejczyków (wyprzedzając takie czynniki, jak narażenie na hałas, chemikalia i fale upałów). To przyczynia się do zapadania na choroby przewlekłe i przedwczesne zgony związane ze złą jakością powietrza - zwłaszcza w miastach i obszarach zurbanizowanych.

 

Pył PM2.5 dociera do pęcherzyków płucnych a nawet penetruje do naczyń krwionośnych, a stamtąd do krwiobiegu, stąd jest równie szkodliwy dla układu oddechowego jak i układu krążenia. Większe ziarna pyłu mogą powodować stany zapalne spojówek oraz błony śluzowej nosa i gardła. Osoby cierpiące na choroby serca i płuc, osoby starsze i dzieci uważa się za bardziej podatne na szkodliwe działanie pyłu zawieszonego. Zagrożone są także osoby aktywne fizycznie. Wysiłek fizyczny powoduje, że oddychamy szybciej i głębiej wdychając jednocześnie więcej szkodliwych cząstek. W przypadku osób starszych badania dowodzą, iż wysoki poziom pyłu zawieszonego jest związany ze zwiększeniem ryzyka hospitalizacji, a nawet zgonu z powodu chorób płuc i chorób sercowo-naczyniowych - czytamy w komunikacie IMGW.

Poziom smogu w Polsce jest sprawdzany za pomocą ciągłych pomiarów. Ta codzienna analiza pozwala stwierdzić jakie w danym dniu mamy stężenie zanieczyszczenia powietrza. Pomiary prowadzone są na stacjach monitoringu jakości powietrza, których w Polsce mamy 286. 

Jeśli chodzi o pyły PM2.5, to są to cząstki o średnicy do 2,5 mikrometra. One są bardzo drobne. My zajmujemy się m.in. badaniem go pod względem zawartości. Sprawdzamy ile jest w nim metali ciężkich, takich jak arsen, kadm, nikiel czy ołów oraz węglowodorów 

aromatycznych, takich jak na przykład benzoafiren - mówi

- Barbara Toczko z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

  

Zgodnie z najnowszymi szacunkami EEA co najmniej 253,000 przedwczesnych zgonów w Europie w 2021 r. było związane z narażeniem ludzi na oddychanie powietrzem zanieczyszczonym pyłem drobnym (PM2,5) o stężeniu przekraczającym zalecaną przez WHO wartości 5 µg/m3.

 

Stężenie PM10 także zbyt wysokie

 

Przyzwyczailiśmy się, że powietrze jest złe w Małopolsce, czy na Śląsku. W województwie łódzkim także nie mamy jednak powodów do zadowolenia. Źle jest choćby w Piotrkowie. Tu analizę zanieczyszczenia pyłem PM10 prowadzi m.in. Polski Alarm Smogowy. 

Chociażby spoglądając na stację pomiarową, która znajduje się w Piotrkowie Trybunalskim przy ul. Krakowskie Przedmieście, mamy bardzo wysokie stężenia zawieszonych pyłów. 1 grudnia odnotowano stężenie sięgające 270 µg/m3. Przypomnę, że norma dobowa wynosi 50 µg/m3. Co ciekawe, stężenie pyłów zawsze rośnie mniej więcej o tej samej godzinie, czyli między 20 a 22. Jest to typowy zimowy szczyt zanieczyszczenia powietrza, kiedy ludzie palą w piecu, dorzucają węgla - mówi Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.


Zainteresował temat?

8

10


Zobacz również

Komentarze (105)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

go?ć_piotrkowianka ~go?ć_piotrkowianka (Gość)15.12.2023 11:19

No właśnie! Już dawno chciałam ten temat poruszyć na tym portalu u wreszcie doczekałam się tej możliwości. Otóż mam pytanie do rządzicieli Piotrkowa: dlaczego jedyna w tym mieście stacja pomiarowa nie bada tego najgroźniejszego zanieczyszczenia dla zdrowia pyłów PM 2,5? Czy dlatego, że nie chcecie Państwo straszyć mieszkańców Piotrkowa, bo wątpię, aby była inna przyczyna. Chciałabym tutaj otrzymać odpowiedź na to pytanie.

21


Mirmarmur ~Mirmarmur (Gość)14.12.2023 17:36

Brawo I piętro UM!

20


X-50 ~X-50 (Gość)13.12.2023 10:20

A wystarczy popatrzeć na kominy domów. Ludzie palą czym chcą, żadnej kontroli. Wychodzę rano z psem już powietrze zanieczyszczone, skąd? Z jednego tylko komina przy ul. Stodolnianej. Następny truciciel przy ul. Parkowej, dalej - przy ul. Próchnika, następny przy ul. Słowackiego na terenie PKP. Duże osiedla domów jednorodzinnych to samo. Po co nam taka władza, która pozwala truć swoich mieszkańców. Czy ktoś widział te osławione drony, które mierzą poziom zanieczyszczenia powietrza? Jakieś nagłośnienie o ilości ukaranych trucicieli? Cisza.
Pozdrawiam. Zdrowych świąt i czystego powietrza.

81


brag ~brag (Gość)11.12.2023 11:11

To nie tylko domy. Z każdej strony Piotrkowa powstają magazyny, przyjeżdża mnóstwo tirów. W Polsce są głównie zachodnie wiatry, popatrzcie jak wielka strefa przemysłowa powstaje w gminie Wola + autostrada od zachodniej strony to zrozumiecie skąd się biorą pyły. To nie tylko domy.

118


ja ~ja (Gość)11.12.2023 17:50

No i Piotrków stał się sławny w świecie! Dzięki paru manipulatorom i ich kilkudziesięciu klakierom. Powiedzcie, z czego ten syf w Piotrkowie się bierze. Z fabryk, które zniszczyliście? Z samochodów, który liczba i stan techniczny nie odbiega od średniej w całym kraju? A może z geszeftów prowadzonych przez waszych działaczy? Tylko czy sklepiki, rachityczne biura i salony też kopcą? A może wy sami coś dziwnego wydychacie???
Ruszcie głowami, a nie...

124


.... ~.... (Gość)12.12.2023 19:00

W Piotrkowie ciepłownie na gazie.Autobusy elektryczne.Blokowiska nie kopcą. Zakładów opalanych węglem nie ma czyli dziękować możemy Bełchatowowi. Chyba że ci co tak mocno szkalują Prezydenta a przy tym tak się mocno napinają że ich rury wydechowe tak zanieczyszczają to miasto

42


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)12.12.2023 03:40

A gdzie Bełchatów? Oj chyba coś z tym raportem nie tak .

80


jak ~jak (Gość)11.12.2023 14:32

rodzice na pompę ciepła wyłożyli 46 tys zł , na panele 36 tys zł kiedy to się zwróci ,czy wcześnie zostanie zutylizowane ? przecież za te pieniądze mam ekogroszku na 20 lat

92


śmieszek ~śmieszek (Gość)11.12.2023 11:23

Dziwne ,że największe miasta w Polsce i największe w Europie nie przekraczają norm. Jakoś tak pod koniec listopada byłem we Wrocławiu. Stałem w 30 -sto minutowym korku. Trzy pasy ruchu. Auto przy aucie ,każdy z włączonym silnikiem. Na zewnątrz minus pięć ,żadnego wiatru....gdzie nasze korki piotrowskie do wrocławskiego ...a w zestawieniu go nie ma. Podobnie Warszawy , Łodzi ,Poznania ....i Krakowa. Idąc tym tropem może i w Rozprzy. Kto to wie...

214


:( ~:( (Gość)12.12.2023 07:39

Ostatnio w radiu Pan Prezydent mówił, że takie badania są niemiarodajne bo w Polsce jest tylko 300 czujników. I w ogóle to Oan Prezydent nie mógł dotrzeć do takich badań.
Tak naprawdę problemu nie ma.

40


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat