Według sprawozdania Europejskiej Agencji Środowiska najbardziej zanieczyszczonymi miastami Unii Europejskiej były w badanych latach Slavonski Brod w Chorwacji przed Nowym Sączem oraz właśnie Piotrkowem Trybunalskim.
Pył drobny (PM2,5) jest jednym z najbardziej szkodliwych czynników zanieczyszczenia powietrza, co wciąż stanowi największe zagrożenie środowiskowe dla zdrowia Europejczyków (wyprzedzając takie czynniki, jak narażenie na hałas, chemikalia i fale upałów). To przyczynia się do zapadania na choroby przewlekłe i przedwczesne zgony związane ze złą jakością powietrza - zwłaszcza w miastach i obszarach zurbanizowanych.
Pył PM2.5 dociera do pęcherzyków płucnych a nawet penetruje do naczyń krwionośnych, a stamtąd do krwiobiegu, stąd jest równie szkodliwy dla układu oddechowego jak i układu krążenia. Większe ziarna pyłu mogą powodować stany zapalne spojówek oraz błony śluzowej nosa i gardła. Osoby cierpiące na choroby serca i płuc, osoby starsze i dzieci uważa się za bardziej podatne na szkodliwe działanie pyłu zawieszonego. Zagrożone są także osoby aktywne fizycznie. Wysiłek fizyczny powoduje, że oddychamy szybciej i głębiej wdychając jednocześnie więcej szkodliwych cząstek. W przypadku osób starszych badania dowodzą, iż wysoki poziom pyłu zawieszonego jest związany ze zwiększeniem ryzyka hospitalizacji, a nawet zgonu z powodu chorób płuc i chorób sercowo-naczyniowych - czytamy w komunikacie IMGW.
Poziom smogu w Polsce jest sprawdzany za pomocą ciągłych pomiarów. Ta codzienna analiza pozwala stwierdzić jakie w danym dniu mamy stężenie zanieczyszczenia powietrza. Pomiary prowadzone są na stacjach monitoringu jakości powietrza, których w Polsce mamy 286.
Jeśli chodzi o pyły PM2.5, to są to cząstki o średnicy do 2,5 mikrometra. One są bardzo drobne. My zajmujemy się m.in. badaniem go pod względem zawartości. Sprawdzamy ile jest w nim metali ciężkich, takich jak arsen, kadm, nikiel czy ołów oraz węglowodorów
aromatycznych, takich jak na przykład benzoafiren - mówi
- Barbara Toczko z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Zgodnie z najnowszymi szacunkami EEA co najmniej 253,000 przedwczesnych zgonów w Europie w 2021 r. było związane z narażeniem ludzi na oddychanie powietrzem zanieczyszczonym pyłem drobnym (PM2,5) o stężeniu przekraczającym zalecaną przez WHO wartości 5 µg/m3.
Stężenie PM10 także zbyt wysokie
Przyzwyczailiśmy się, że powietrze jest złe w Małopolsce, czy na Śląsku. W województwie łódzkim także nie mamy jednak powodów do zadowolenia. Źle jest choćby w Piotrkowie. Tu analizę zanieczyszczenia pyłem PM10 prowadzi m.in. Polski Alarm Smogowy.
Chociażby spoglądając na stację pomiarową, która znajduje się w Piotrkowie Trybunalskim przy ul. Krakowskie Przedmieście, mamy bardzo wysokie stężenia zawieszonych pyłów. 1 grudnia odnotowano stężenie sięgające 270 µg/m3. Przypomnę, że norma dobowa wynosi 50 µg/m3. Co ciekawe, stężenie pyłów zawsze rośnie mniej więcej o tej samej godzinie, czyli między 20 a 22. Jest to typowy zimowy szczyt zanieczyszczenia powietrza, kiedy ludzie palą w piecu, dorzucają węgla - mówi Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.