Piotrków: Znak na Polnej nie wystarczył

Tydzień Trybunalski Poniedziałek, 30 sierpnia 201014
Fragment ulicy Polnej w Piotrkowie został tymczasowo wyłączony z ruchu. Wszystko za sprawą wyrwy w jezdni, spowodowanej pęknięciem podziemnego kanału przepływającej tamtędy rzeki Strawy. W sumie nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby problemu nie załatwiono za pomocą... trawnika.
Fot. J. MizeraFot. J. Mizera

Rzeka Strawa przepływająca przez Piotrków tworzy w niektórych punktach podziemny kanał. W miejscu, gdzie Polna łączy się z Wojska Polskiego, w kanale wystąpiło pęknięcie, które doprowadziło do powstania dziury w jezdni. Odcinek drogi należało zablokować. Miejsce zabezpieczono szlabanem z odpowiednim znakiem. Tak było przez kilka tygodni. Kiedy przy Polnej znów pojawili się robotnicy, wszyscy mieli nadzieję, że dziura zostanie załatana i wyjazd na ul. Wojska Polskiego będzie na powrót możliwy. Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji jednak posiał w tym miejscu trawę, a grunt otoczył ciężkim, ulicznym krawężnikiem.

 

- Co to za pomysł, żeby blokować wyjazd z ulicy pasem zieleni. Czy znak drogowy i zapory nie wystarczą? - pytają zaskoczeni piotrkowianie. Okazuje się, że to nowy sposób władz na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. - Wykonywane jest to w taki sposób, ponieważ miasto rozstrzygnęło właśnie przetarg na wyłonienie wykonawcy projektu budowlano-wykonawczego pn. “Regulacja, przebudowa i budowa przykrycia rzeki Strawy w Piotrkowie Trybunalskim”. Jeden z etapów tego projektowania obejmuje właśnie wspomniany fragment. Wyłączyliśmy go z ruchu pojazdów (poprzez posadzenie trawnika – przyp. red.), by nie doszło do nieszczęścia i jednocześnie nie ponosić dużych kosztów. Szacunkowy koszt naprawy tego fragmentu wyniósłby bowiem dodatkowo ponad 100 tys. zł. A budżetu miasta nie stać na to, by płacić dwa razy za tę samą robotę – wyjaśnia Jarosław Bąkowicz z Zespołu Rzecznika Prasowego Prezydenta Miasta.

 

- Jesteśmy jeszcze przed podpisaniem umowy na projektowanie ww. zadania, które będzie składało się z III etapów. Mianowicie: zakres projektowy: etap I - odcinek od ul. Polnej (rejon posesji nr 72) do Al. Armii Krajowej, etap II - odcinek od Al. Armii Krajowej poprzez ulicę Wojska Polskiego (tzw. Ryneczek) do ul. Mickiewicza, etap III - odcinek od Al. Kopernika do ulicy Wojska Polskiego wzdłuż ulicy Pereca. Dopiero po zaprojektowaniu będzie szczegółowo znany zakres prac - poinformował Jarosław Bąkowicz.

 

Skoro nie ma jeszcze projektu przebudowy kanałów Strawy, to murawa na tymczasowym trawniku zdąży się pewnie dobrze zakorzenić. Oby tylko ta prowizorka (jak to prowizorki lubią) nie stała się wieczna.


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (14)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Piotr Włostowic ~Piotr Włostowic (Gość)30.08.2010 14:52

"Wszystko po to, by podwójnie zadbać o bezpieczeństwo uczestników ruchu."
No, nie wiem, czy podwójne "zadbanie" o bezpieczeństwo uczestników ruchu wystarczy? A jeżeli nie?
Ja bym zastosował - mimo wszystko - potrójne "zadbanie" poprzez posadowienie na tym trawniku Pana Dyrektora MZDiK Jacka Marusińskiego (wraz ze służbowym fotelem obrotowym), może być - a co to szkodzi - z Panem Jarosławem Bąkowiczem z Zespołu Rzecznika Prasowego Prezydenta Miasta, tak, dla towarzystwa. Wespół zespół.

00


klet ~klet (Gość)30.08.2010 13:32

Zwiększenie bezpieczeństwa na tym odcinku drogi zwiększyło by się gdyby wymieniona została nawierzchnia od przynajmniej wiaduktu na Wojska Polskiego do skrzyżowania z Polną (do nowo wyremontowanej jezdni Wojska Polskiego). Hamowanie na tych wybojach to jak jazda w terenie polnym dla aut terenowych.

00


pytający ~pytający (Gość)30.08.2010 13:23

Ciekawe kiedy drogowcy zajmą się zlikwidowanie garbu jaki powstał na ulicy Rakowskiej zaraz za skrzyżowaniem z miast partnerskich. Tam trzeba bardzo uważać bo niżej zawieszonym autem można nieźle się uszkodzić...

00


Piotrkowianin Piotrkowianinranga30.08.2010 13:22

Czy możecie ustalić jakie były koszty tej budowli i kto odpowiada za wyrzucanie w błoto naszych pieniędzy? Czy nad bezsensownymi wydatkami MZDiK-u nie ma żadnej kontroli? Przecież zamiast budować tę "barykadę" można było postawić ładne i praktyczne bariery z tworzyw sztucznych U-14e, wypełnione piaskiem, takie jak te:
http://www.titan-eko.pl/pub/gallery/product_157/roadbarrier-2000system2.jpg .
Co ciekawe, MZDiK posiada takie bariery - jakieś 2 miesiące temu 3 z nich postawiono na ul. Próchnika na wysokości posesji nr 38, co w mojej ocenie jest wielkim nieporozumieniem:
http://img411.imageshack.us/img411/1778/prchnika3820100629.jpg
Nie wiem jaki cel przyświecał osobie decydującej o postawieniu tych barier, ale na pewno nie bezpieczeństwo ruchu drogowego. Takie ustawienie barier powoduje zagrożenie dla pojazdów, np. omijających pieszego, który wtargnął na jezdnię. Takiego zastosowania ww. barier nie przewiduje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dziennik Ustaw z 2003 r. Nr 220 poz. 2181) -
załącznik 4.7. "Aktywne urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego", czyli bariery te są ustawione nielegalnie!

Komentarz był edytowany przez autora: 30.08.2010 13:25

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat