- Najważniejszą zmianą w Wieloletniej Prognozie Finansowej jest przesunięcie w nakładach na modernizację i rozbudowę oczyszczalni ścieków poprzez zmniejszenie nakładów roku 2011 i umiejscowienie tych nakładów w roku przyszłym. Jest to tylko przesunięcie w czasie. Łączna wartość projektu nie ulega zmianie - informowała radnych kilka dni temu Wiesława Łuczak, skarbnik miasta.
Informacja ta wywołała spore zaniepokojenie. Radny Adam Gaik pytał, czy możemy sobie pozwolić na przesunięcia niektórych zadań związanych z modernizacją. - Ograniczenie czasowe oczywiście jest. Zakończenie prac związanych z rozbudową i modernizacją oczyszczalni ścieków to połowa roku 2014, a wykazanie się efektami - połowa roku 2015. Zakończenie prac związanych z budową infrastruktury - koniec roku 2012 - informował radnych wiceprezydent miasta Adam Karzewnik. - Na razie jesteśmy zgodnie z harmonogramem, tym wysłanym do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nasz wewnętrzny harmonogram (czyli dysponowanie środkami budżetowymi) jest może bardziej mobilizujący, ale ze względów obiektywnych niestety nie było można dotrzymywać tego zbyt optymistycznie założonego harmonogramu.
Przyczynę przesunięcia realizacji niektórych robót wyjaśnia koordynator Zespołu Rzecznika Prasowego Prezydenta Miasta, Elżbieta Jarszak. - W trakcie projektowania, na wniosek przyszłego użytkownika (Piotrkowskie Wodociągi i Kanalizacja) oraz projektantów, zostały naniesione uwagi i wiele poprawek w stosunku do pierwotnych założeń, w związku z czym wydłużyły się terminy. To jednak nie jest główny powód. O wiele poważniejszym są pertraktacje z właścicielami nieruchomości. Zaistniały przypadki, w których prywatni właściciele nie zgodzili się, aby przez teren ich działki przebiegała infrastruktura (np. rury sieci kanalizacyjnej czy wodociągu). Ponieważ miasto w żaden sposób nie mogło przekonać właściciela nieruchomości do zmiany zdania, musieliśmy wystąpić do ministra infrastruktury o odstępstwo od obecnie istniejących przepisów (dotyczących Prawa o drogach publicznych) i wyrażenie zgody na budowę sieci w pasach drogowych. To są procedury, które niestety trwają i nie są zależne od nas.
Magistrat informuje jednocześnie, że póki co nic nie wskazuje na to, że z modernizacją możemy nie zdążyć w terminie. - Wszystkie etapy prac są uzgadniane i idą zgodnie z harmonogramami. Trudno mi być jasnowidzem i wyrokować, jaki będzie przebieg prac przez kolejne dwa i pół roku. Zakładamy, że nie będzie problemów, jednak proszę wziąć pod uwagę, że jest to najpotężniejsza inwestycja w nowoczesnej historii tego miasta! Sam koszt - 270 milionów - to dla większości z nas pieniądze niewyobrażalne i świadczą o zakresie inwestycji. Dotrzymanie wszystkich terminów to żmudna, wieloletnia praca wielu osób. Przy realizacji takich prac, którymi de facto objęte jest niemal całe miasto, potrzebna jest rozwaga, spokój i współpraca wielu służb, także mediów, na które liczymy, że będą rzetelnie informowały mieszkańców o tym, ile poważnych robót już udało się ich miastu wykonać i ile problemów pokonać - dodaje E. Jarszak.
AS
* Już wykonano...
- wybudowano już WSZYSTKIE sieci wodociągowe, które zakładał projekt (5,7 km),
- zaawansowane są prace bud. sieci kanalizacyjnych (zakończono w ul. Podmiejskiej, Okulickiego, Przemysłowej, Topolowej, Świerczów i Zalesickiej; w trakcie: Roosevelta, Gęsia, Słowackiego, Kasztelańska),
- zaawansowane są prace przy renowacji kanalizacji w mieście (w tym roku zostanie wykonane 80% wszystkich prac),
- w trakcie jest modernizacja ujęcia wody Szczekanica.