- Zderzenie pojazdów przy Hali Targowej w Piotrkowie. Kierowca wymusił pierwszeństwo
- Ścieżka rowerowa Piotrków - Przygłów oficjalnie otwarta
- Policja apeluje o bezpieczną podróż podczas świątecznych wyjazdów
- ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł
- Pożar ciężarówki na A1
- Miejskie wigilie w regionie. Piotrków, Bełchatów, Opoczno, Tomaszów, Łódź
- Ponad 1,3 mln zł umorzonej pożyczki
- Wspólne działania policji i straży leśnej. Patrolują okoliczne lasy
- Wyłudzał pieniądze za pomocą BLIK-a
Piotrków: Dni kina Hawany policzone
Informacje te potwierdza prezes Centrum Filmowego Helios z Łodzi Tomasz Jagiełło. - Tak, to prawda, Helios otworzy multiplex w galerii rozrywkowo-handlowej sieci Focus Park. Będzie to pięć sal kinowych mogących łącznie pomieścić na widowniach 1066 osób.
Na pytanie o rentowność przedsięwzięcia, prezes Jagiełło odpowiada. - Nie zakładamy, że na każdym seansie w każdej z sal będzie komplet widzów, zresztą jeśli na sali jest komplet, to oznacza, że kino źle pracuje, bo właśnie brakło dla kogoś miejsca. Praca kina nie polega na tym, by mieć zawsze komplet widzów na Sali. Wystarczy, by sale były zapełnione określoną liczbą osób.
Multiplex dla piotrkowskich kinomaniaków oznacza, że wreszcie będą otrzymywać znacznie bogatszą ofertę filmową, z którą obecnie - z uwagi na warunki lokalowe "Hawany" - nie zawsze jest najlepiej. Na piotrkowski rynek trafi więc więcej filmów, wśród których znajdą największe produkcje z ogromnym budżetem, jak i te nieco mniej głośne tytuły. Niestety nie wiadomo jeszcze, czy i ewentualnie jak bardzo wzrosną ceny biletów.
Otworzenie galerii Focus Park planowane jest na drugie półrocze przyszłego roku. Oznacza to, że pod koniec 2009 roku zlokalizowane w centrum miasta kino “Hawana” przestanie istnieć. - Mamy podpisaną umowę z Sejmikiem Województwa Łódzkiego na dzierżawę kina na czas nieokreślony - mówi Tomasz Jagiełło. - Nie podjęliśmy jednak jeszcze rozmów z Sejmikiem co do jej rozwiązania.
Nie da się jednak nie zauważyć, że teren, na którym stoi kino “Hawana”, jest bardzo atrakcyjny - położony w samym sercu miasta, przy głównej ulicy. Można się jedynie domyślać, ile obecnie może być warta taka lokalizacja. Niestety o budynku kina, w odróżnieniu od działki, na której stoi, nie da się mówić już w samych superlatywach. Wybudowany w latach 60. nosi wszelkie znamiona budownictwa minionej epoki. Od lat też niemodernizowany, nie przedstawia się najlepiej. - Z uwagi na fakt, że niedługo czeka nas przeprowadzka, stary budynek nie jest remontowany - mówi prezes Heliosa. - Kilka lat temu zmodernizowaliśmy salę kinową, by odpowiadała współczesnym standardom technicznym, ale wtedy jeszcze nie mieliśmy w planach Focus Parku.
Co stanie się z budynkiem po opuszczeniu go przez Centrum Filmowe Helios? Czy dojdzie do jego przebudowy czy też zburzenia? Ze wspomnianej umowy na dzierżawę obiektu, którą posiada Helios, wynika, że rozporządzanie tym terenem leży w gestii Sejmiku Województwa Łódzkiego. O dalsze losy tej działki zapytaliśmy więc Marka Mazura, przewodniczącego Sejmiku. - Temat ten nie był jeszcze podejmowany na obradach – mówi. - Niemniej jednak postaram się wywołać dyskusję dotyczącą tej kwestii i poinformować państwa o jej wyniku. Rodzi się jednak jeszcze jedno pytanie - czy nie będzie problemu, pod jaką działalność przeznaczyć wspomniany teren, skoro w pobliżu budynku kina znajduje się pomnik papieża Jana Pawła II i są tacy, którzy uważają je z tego powodu za miejsce kultu? Jedno pozostaje pewne - już niedługo w mieście pojawi się do zagospodarowania bardzo, ale to bardzo atrakcyjna działka.
Pierwsza panorama nad Strawą
Piotrkowskie kino „Hawana”, pierwsze i jak dotąd jedyne kino panoramiczne w mieście, powstało w 1963 roku. Kosztowało ponad 12 mln ówczesnych złotych. Sala kinowa jednorazowo może pomieścić około 400 wielbicieli X Muzy. Nazwa kina - według oficjalnej wersji - jest wynikiem konkursu ogłoszonego przez Wojewódzki Zarząd Kin na łamach lokalnego tygodnika – „Gazety Ziemi Piotrkowskiej” w styczniu wspomnianego 1963 roku. Ze źródeł związanych z wymienioną gazetą wiadomo natomiast, że był to pomysł ówczesnych władz, mocno związany z istniejącą wtedy sytuacją polityczną (rewolucja na Kubie i wydarzenia w Zatoce Świń). Pierwszy seans odbył się 22 lipca 1963 roku, a filmem, który wówczas wyświetlono, był kryminał w reżyserii Jana Batorego „Ostatni kurs” ze Stanisławem Mikulskim w roli głównej. W latach osiemdziesiątych kino słynęło z organizowanych „Dni Filmu Radzieckiego” i niedzielnych poranków dla dzieci, a w latach dziewięćdziesiątych z kolei z festiwalu „Konfrontacje”, w ramach którego piotrkowianie zaznajamiali się z tzw. filmami ambitnymi niezależnych twórców. Obecnie, oprócz seansów i uroczystych premier, organizuje cieszące się sporym zainteresowaniem kinomanów nocne maratony filmowe.
Agawa