Advertisement

Odkrywamy znane i nieznane - Dwór i park w Gościnnej.

ePiotrkow Niedziela, 29 stycznia 20230
Dziś zachęcamy do zgłębienia historii niestety nieistniejącego już dworu i parku w Gościnnej w gminie Gorzkowice. Zabudowania zachowały się już tylko na starych fotografiach i w pamięci części mieszkańców. Zabudowania, o których dziś mowa odeszły bowiem do historii w latach 60. XX wieku.
Fot. pochodzi z opracowania „Zabytki Sztuki w Polsce - Inwentarz Topograficzny IV - Powiat Piotrkowski - Województwo Łódzkie” Fot. pochodzi z opracowania „Zabytki Sztuki w Polsce - Inwentarz Topograficzny IV - Powiat Piotrkowski - Województwo Łódzkie”

Historyczny dziś drewniany dwór znajdował się na terenie XVIII-wiecznego parku w południowo-wschodniej części wsi. Front budynku był porośnięty roślinnością i dobrze doświetlony, bowiem wejście główne znajdowało się od południowej strony. Wybudowano go na planie prostokąta, a z czasem zyskał kolejne dobudówki.

 

W dawnych opracowaniach można znaleźć bogaty opis architektoniczny, a uwagę zwracają w nim piwnice:

„Dwie wielkie piwnice pod wsch. częścią dworu biegną obok siebie, równolegle do osi podłużnej budynku. Sklepienie każdej z nich składa się z trzech przęseł żaglastych przydzielonych szerokim łękiem; piwnica pd.-wsch. podzielona na mniejsze części” – czytamy w opracowaniu „Zabytki Sztuki w Polsce - Inwentarz Topograficzny IV - Powiat Piotrkowski - Województwo Łódzkie”, który powstał w 1948 roku, a był pracą zbiorową uczestników obozu naukowego w Sulejowie.

 

Zachowały się też informacje dotyczące dawnych właścicieli dworu, choć nie wszystkie. Na przełomie XIX i XX wieku właścicielem majątku był najprawdopodobniej Stanisław Nagórski. Był znanym w okolicy dobrodziejem, a dużo dobrego zrobił m.in. dla parafian i wiernych z Rozprzy, gdzie pomagał w budowie kościoła. Ufundował także kapliczkę stojącą przy głównej drodze w Gościnnej. Obecnie można podziwiać jedynie odnowioną kapliczkę, bo niewiele brakowało, a podzieliłaby losy dworu.

 

Co do dalszych jego losów to od początków XX wieku park i zabudowania dworskie stały się własnością Wiktora Sokołowskiego, który szczycił się swym szlacheckim pochodzeniem. Jednak w czasie okupacji niemieckiej rodzina Sokołowskich została pozbawiona majątku pod pretekstem niskiej rentowności prowadzonego przez nich gospodarstwa i pozbawiona swoich włości.

 

Na przestrzeni lat zmieniali się nie tylko właściciele, ale zmieniała się także nazwa wsi. Obecnie na mapie widoczna i urzędowo potwierdzona jest nazwa Gościnna, ale na mapach sprzed lat i w starych opracowaniach można spotkać się także z określeniami Goszczyno, Gosczyna,czy Gosczynna.

 

Dwór wraz z parkiem znajdował się raptem 18 km od Piotrkowa Trybunalskiego, co czyniłoby go idealnym miejscem na jednodniową wycieczkę. W miejscu dawnych budynków znajduje się obecnie jedynie szkoła, wybudowana w miejscu dworskiej obory. Zobaczyć można też stawy, a na jednym z nich niewielką wysepkę. Niestety budynek dworu możemy jedynie powspominać, a opowieść o nim zatrzymać w pamięci.

 

 

 

 


Zainteresował temat?

2

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat