Powiatowe Centrum Matki i Dziecka kończy swoją szpitalną działalność 31 stycznia. Wówczas z mapy świadczeń medycznych Piotrkowa mogą zniknąć oddziały: położniczy, ginekologiczny, neonatologiczny oraz pediatryczny. Łódzki oddział NFZ-u już szuka podmiotu, który będzie te świadczenia realizował od 1 lutego.
Otworzeniem tych oddziałów zainteresowany jest Samodzielny Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika. Potwierdzali to zarówno przedstawiciele szpitala, jak i Urzędu Marszałkowskiego, który jest podmiotem tworzącym dla tej placówki. Na razie jednak szpital nie złożył do NFZ-u oferty na prowadzenie tych oddziałów. 2 grudnia minął termin składania ofert. Anna Leder, rzecznik łódzkiego NFZ-u poinformowała nas, że nie wpłynęła żadna propozycja.
NFZ ogłosi kolejne postępowania, tak aby zapewnić mieszkańcom powiatu piotrkowskiego leczenie w tych zakresach o 1 lutego 2023 roku - zapewnia Anna Leder.
Do przedstawicieli SSW zwróciliśmy się z pytaniem czy szpital zrezygnował ze starań o otwarcie oddziałów: położniczego, ginekologicznego, neonatologicznego oraz pediatrycznego. Bartłomiej Kaźmierczak, rzecznik prasowy placówki podkreślił, że szpital niezmiennie jest zainteresowany realizacją tych świadczeń od 1 lutego. Problemem okazują się porozumienia z lekarzami.
Do 2 grudnia (czyli do dnia upływu terminu zgłaszania ofert - red.) nasza lecznica nie dysponowała wymaganym, niezbędnym potencjałem, o którym niejednokrotnie mówiliśmy. Mowa tu o niezbędnym do wykonywania świadczeń personelu, sprzęcie oraz miejscu, w którym te świadczenia miałyby być realizowane. Zwłaszcza mamy na myśli wymagany personel lekarski. Rozmowy z przedstawicielami personelu lekarskiego cały czas trwają - wyjaśnia Bartłomiej Kaźmierczak.
Okazuje się więc, że na mniej niż dwa miesiące przed zamknięciem oddziałów szpitalnych PCMD, dalszy los m.in. porodówki i oddziału dziecięcego w Piotrkowie, cały czas jest nieznany.