Nie będzie przystanku przy wieży ciśnień

Tydzień Trybunalski Sobota, 31 maja 201440
Przystanek przy POW (po obydwu stronach ulicy) zostanie zlikwidowany dla komunikacji regionalnej. Powód? Po pierwsze POW po remoncie będzie zbyt wąska. Po drugie, tłok przy wieży ciśnień był za duży, a minibusy – wg urzędników – urządzały sobie w tym miejscu parking.
Nie będzie przystanku przy wieży ciśnień

Urzędnicy na najbliższą sesję Rady Miasta (28 maja) przygotowali projekt uchwały porządkujący wszystkie zmiany dotyczące lokalizacji przystanków w mieście. Najistotniejszą będzie ta dotycząca ul. POW.

- Ten projekt uchwały porządkuje wszystkie zmiany, które były do tej pory. Jedna jest bardzo istotna. Wykreślamy przystanek przy ul. POW przy wieży ciśnień i po drugiej stronie z katalogu przystanków dostępnych dla komunikacji regionalnej. Wszystkie przystanki na terenie miasta są dostępne dla komunikacji miejskiej, czyli autobusy komunikacji miejskiej czy pojazdy komunikacji prywatnej, wykonującej kursy w granicach administracyjnych miasta, mogą zatrzymywać się na każdym przystanku. Natomiast jeśli chodzi o przewoźników, którzy wykonują przewozy wykraczające poza granice miasta, czyli przewozy podmiejskie czy regionalne, mamy przez Radę Miasta zatwierdzony wykaz przystanków, na których mogą się zatrzymywać – tłumaczyła Agata Wypych, kierownik Działu Komunikacji w Zarządzie Dróg i Utrzymania Miasta w Piotrkowie podczas posiedzenia Komisji Polityki Gospodarczej i Spraw Mieszkaniowych.

Na czas remontu ulicy POW przystanek dla komunikacji regionalnej został przeniesiony na ulicę Grota Roweckiego. Urzędnicy chcą, aby tak już zostało. Komunikacja miejska zatrzymywałaby się na POW, a pasażerowie komunikacji podmiejskiej wsiadaliby i wysiadali na Grota Roweckiego. W tej chwili funkcjonują tam 2 przystanki, urzędnicy chcą dołożyć jeszcze jeden. - Zdaję sobie sprawę, że w tej chwili stan tej drogi czy chodników nie jest zadowalający. Widzimy to, trwają rozmowy w Urzędzie Miasta, prezydent podejmuje działania zmierzające do wprowadzenia do budżetu miasta inwestycji polegającej na przebudowie ul. Grota Roweckiego. Ulica ta wymaga kompleksowego remontu, łącznie z przebudową podziemną, bo samo załatanie dziur i położenie nakładki jest teraz niecelowe. Jedyną rzeczą, jaką chcemy zrobić doraźnie będzie ustawienie wiaty przystankowej, żeby osoby oczekujące miały jakiś komfort. W tej chwili minibusy zatrzymują się wzdłuż krawędzi jezdni.

O to, dlaczego nie może pozostać tak, jak jest pytał radny Paweł Banaszek. - Zanim rozpoczęła się przebudowa POW obserwowaliśmy duży tłok na tej zatoce autobusowej – odpowiadała Agata Wypych. - Ten tłok nie do końca spowodowany był tym, że było duże zagęszczenie autobusów, które podjeżdżały i odjeżdżały. Chodziło o to, że w centrum miasta nie ma miejsca, gdzie autobusy komunikacji prywatnej mogłyby się zatrzymać i poczekać na kolejny kurs. Chodzi o zajezdnię czy mini dworzec autobusowy. Zarówno przy POW, jak i przy Grota Roweckiego, są przystanki takie jak wszędzie - autobus powinien podjeżdżać na przystanek, pasażerowie wsiąść i wysiąść, po czym autobus powinien odjechać. Tymczasem przystanek przy POW jest również przystankiem końcowym, gdzie kończą i zaczynają się kursy. Rozkłady przewoźników są tak ułożone, że kierowcy przyjeżdżając z trasy, mają kilka minut do rozpoczęcia następnego kursu. Często są więc zmuszeni czekać na tym przystanku, chociaż cały czas wykonywane są kontrole, a przewoźnicy są uczulani na to, aby natychmiast po wysadzeniu pasażerów odjeżdżać. Oczywiście trudno to egzekwować. Nie dotyczy to wszystkich, bo spora grupa przewoźników jakoś sobie radzi i opłaca sobie prywatne parkingi w rejonie Grota Roweckiego, Dąbrowskiego czy Mickiewicza.

Tłok przy wieży ciśnień to pierwszy powód. Kolejny to zmiany, jakie zajdą w przestrzeni miejskiej po remoncie. Po przebudowie jezdnie na POW będą bowiem dużo węższe. Do tego znajdą się tam krawężniki rozdzielające pasy jezdni. To spowoduje, że swobodne wymijanie się nie będzie możliwe. Dlatego urzędnicy obawiają się, że jeśli przy POW nadal zatrzymywałaby się komunikacja miejska i regionalna, tworzyłyby się duże korki.

Była też inna opcja, jak pozbyć się minibusów kursujących na trasach regionalnych spod wieży ciśnień. Dwa lata temu urzędnicy prowadzili negocjacje z dworcem PKS w Piotrkowie. - Negocjowaliśmy stawki, za które autobusy prywatne mogłyby zatrzymywać się na dworcu i tam prowadzić całą obsługę pasażerów. Takie stawki zostały wynegocjowane. Dworzec sobie życzył, aby przewoźnik korzystający z dworca dokonywał całej odprawy właśnie na dworcu, czyli na danym stanowisku wisiałby rozkład jazdy danego przewoźnika, a jego odjazdy byłyby zapowiadane. To jednak są koszty, dlatego przewoźnicy nie do końca się do tego kwapili – wyjaśnia Agata Wypych ze ZDiUM.

Zarówno kierowcy, jak i pasażerowie będą musieli przyzwyczaić się do zmian. Na szczęście POW od Grota Roweckiego dzieli niewielka odległość.

as


Zainteresował temat?

14

0


Zobacz również

Komentarze (40)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

broda ~broda (Gość)31.05.2014 14:08

"ewczan" napisał(a):
Luudzie...na Grota jest straszne zamieszanie teraz.


Nie wiem czy zauważyłeś(łaś), ale POW jest zamknięte, a objazd jest właśnie przez Grota. Poczekajmy na otwarcie POW i wtedy podyskutujemy, które rozwiązanie jest (było) lepsze.

32


97-300 97-300ranga31.05.2014 14:00

Bardzo dobrze,gonić buraków z miasta.A swoją drogą to trochę szkoda że znieśli pańszczyznę.

68


ewczan ~ewczan (Gość)31.05.2014 13:29

Luudzie...na Grota jest straszne zamieszanie teraz. Nie mówie już o tym co się dzieje w godzinach szczytu (czyli od 13.00 do 16.00) kiedy ludzie wychodzą ze szkół i kończą prace. Wtedy jest masakra. Korek sięga od Sienkiewicza do POW. Busy nie mogą się minąć, bo niektóre czekają na przystankach, inne przyjeżdżają, inne odjeżdżają, dochodzą samochody osobowe i dochodzą wszyscy Ci z dworca PKS-u. I urzędasy chcą to wszystko tak zostawić ? Znam wielu, co w godzinach szczytu już po prostu na Grota nie wjeżdżają. Dobrze było, tak jak było z przystankiem na POW przy wieży ciśnień. Jak dla mnie mogli oni bardziej pogłębić wyspę na przystanku (a miejsca nie brakuje). Jedyne z czym mogli by Oni zrobić porządek, to z tymi busami koczującymi na wyspie i tyle.

33


tomasz+pow ~tomasz+pow (Gość)31.05.2014 13:09

https://www.facebook.com/MinibusyNaPOW
Zapraszam do polubienia fan page'a i wspierania akcji, ze przystanki komunikacji podmiejskiej powinny znajdować się na ulicy POW. Przedstawiliśmy alternatywne, prawdopodobnie i najbardziej logiczne rozwiązanie :)

42


Mała Małaranga31.05.2014 11:10

Nie podoba mi się nowe rozwiązanie na ulicy POW. Wcześniej było lepiej. Tam zdecydowanie bardziej przydałaby się dwupasmówka niż taki szeroki chodnik... zrobili tam deptak, jakby ludzie tam chodzili na spacer. A Ty wysepka po środku po co? Brakuje tych miejsc parkingowych. Nie wydaje mi się też, żeby wcześniej busy regionalne blokowały cokolwiek, przy szerszej ulicy busy w niczym nie przeszkadzały, a na Grota Roweckiego jest za mało miejsca.

173


józek ~józek (Gość)31.05.2014 10:57

"Fatal" napisał(a):
Dzięki tym zmianom właściciele sklepów(stacyjka, rossman, doner kebab)leżących po zachodniej stronie POW mogą zacząć zwijać interes.
Skrajna głupota urzędników...


Ciekawe dlaczego nie nakazano radnemu razem dla Piotrkowa Mariuszowi Staszkowi który był szefem komitetu wyborczego Chojniaka na prezydenta miasta w 2010 r a w nagrodę został wiceprzewodniczącym rady miasta wyburzenia jego sklepu spożywczego po wschodniej stronie POW w pobliżu szaletu miejskiego? Na tym skorzystały jeszcze 2 podmioty których sklepy przylegają szczytem do sklepu Staszka. Też nie zostały rozebrane. Jak to teraz wygląda to wstyd dla miasta i ludzie z zewnątrz. Pozostałe podmioty gospodarcze swoje sklepy i bary rozebrali i będą budować nowy duży pawilon. Sprawdza się ludowe przysłowie: "Jak masz księdza w rodzie to cię bieda nie ubodzie" W tłumaczeniu kogoś na wysokim fotelu we władzach miasta.

110


Robert Robertranga31.05.2014 10:39

Dzięki tym zmianom właściciele sklepów(stacyjka, rossman, doner kebab)leżących po zachodniej stronie POW mogą zacząć zwijać interes.
Skrajna głupota urzędników...

102


janusz ~janusz (Gość)31.05.2014 10:30

jak będzie tam gdzie terasz jest to bedzie dobrze :) ale czy zawsze wszystko trzeba zmieniać ??

11


miki ~miki (Gość)31.05.2014 10:03

Jakie to polskie. Niszczyć coś co dobrze funkcjonuje od lat.
Jak zwykle urzędasy robią popisy swojej głupoty.

84


MIX ~MIX (Gość)31.05.2014 09:50

I słusznie. Ludzi w Piotrkowie coraz mniej to i przystanki są niepotrzebne

75


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat