Nadchodzą ekstremalne upały. Lekarz radzi jak je przetrwać

Środa, 29 czerwca 20224
Od kilku dni temperatura na poziomie 30ºC i wyższym to w naszym regionie norma. Upały dają się we znaki wszystkim, bez wyjątku. Niektórzy są jednak bardziej narażeni na intensywne działanie ostrych promieni słonecznych niż pozostali. Dlaczego upały są niebezpieczne i jak się przed nimi chronić?
fot.: B. Kaźmierczak fot.: B. Kaźmierczak

Według synoptyków co najmniej do piątku (01.07.2022) będziemy się zmagać z tropikalnymi warunkami atmosferycznymi. Warto zadbać w tym czasie o swoje bezpieczeństwo.

Taka pogoda jest groźna szczególnie dla osób starszych oraz małych dzieci. Te osoby radzą sobie gorzej z odprowadzaniem nadmiaru ciepła z organizmu. Unikajmy wychodzenia z domu w największy upał, czyli między 10.00 a 17.00. Wbrew pozorom nie powinniśmy też chodzić roznegliżowanym, ale raczej zakładać na siebie cienkie, przewiewne ubrania, które zasłaniają więcej naszego ciała - mówi Olgierd Bąkowicz, lekarz z Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim. - Równie ważne jest właściwe nawadnianie się i odżywianie. Powinniśmy pić co najmniej 2 litry wody dziennie. Pamiętajmy, że np. piwo gasi pragnienie tylko na chwilę, a finalnie będzie nas odwadniać. Złym pomysłem jest też jedzenie słodyczy - dodaje Bąkowicz.

Jeśli już wyjdziemy z domu w czasie, gdy temperatura jest bardzo wysoka i poczujemy się źle, powinniśmy odpowiednio zareagować. Gdy dojdzie do przegrzania organizmu, w pierwszych chwilach możemy odczuwać ból głowy, a także mieć nudności. Schowajmy się wówczas do jakiegoś chłodnego pomieszczenia lub przynajmniej do cienia. Jeśli mimo odpoczynku, połączonego ze stałym piciem wody objawy nie ustąpią przez pół godziny, powinniśmy wezwać pomoc.

 

Podczas upałów chętnie korzystamy z szansy ochłodzenia się, jaką daje klimatyzacja samochodowa. I tu warto zachować zdrowy rozsądek.

Niech różnica temperatur nie będzie zbyt duża. Jeśli na zewnątrz mamy ponad 30 stopni, a klimatyzację ustawimy na 18, może dojść nawet do szoku termicznego. Jeśli zaś wracamy do domu z upalnej wyprawy i czujemy się nie najlepiej, możemy na przykład zastosować zimny okład z mokrego ręcznika. Przede wszystkim apeluję jednak niezmiennie o częste nawadnianie się. Pijmy nawet dwie trzy szklanki zimniej, niegazowanej wody na godzinę - podsumowuje lekarz.

POLECAMY


Zainteresował temat?

4

1


Komentarze (4)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Mandryl ~Mandryl (Gość)29.06.2022 18:57

Wcześniej czy później wszyscy umrzemy.
...Małpia ospa dociera do kolejnych krajów świata, w sumie już ponad 50...
Tylko nie wiem czy krajów, czy przypadków.

30


dzikun ~dzikun (Gość)29.06.2022 14:17

37-letnia mieszkanka powiatu kluczborskiego została znaleziona martwa w swoim mieszkaniu. Jak ustaliła policja, kobieta z grupą młodych mężczyzn wzięła wcześniej udział w "zawodach w piciu alkoholu", a całe zdarzenie zostało nagrane telefonami komórkowymi.
No nieźle nawet w tej "dyscyplinie" parytet.

30


Jogi ~Jogi (Gość)29.06.2022 11:12

Promienie społeczne cóż to takiego

Moderator: tresc informacji
Oczywiście błąd autora :) Dziękujemy za czujność :)

40


live ~live (Gość)29.06.2022 08:53

A jak stwierdzą u delikwenta covid to wtedy się zaczyna medyczny rollercoaster.

54


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat