Konsultacje trwały blisko miesiąc, a udział wzięło w nich ponad 2 tys. 300 osób. Zdecydowana większość opowiedziała się za pomysłem starań o przywrócenie Rozprzy statusu miasta. Szczegółowe wyniki konsultacji przedstawiają się następująco:
- ZA - 1588 osób (68,4 procent)
- PRZZECIW - 568 osób (24,5 procent)
- WSTRZYMAŁO SIĘ - 166 osób (7,15 procent).
Był to pierwszy i najważniejszy krok w kierunku odzyskania przez Rozprzę praw miejskich. Już po zakończeniu konsultacji rozprzańscy radni przyjęli uchwałę w sprawie wystąpienia ze stosownym wnioskiem do Rady Ministrów.
Rozprza to nie tylko historia i bogate zabytki, ale także to, co mamy obecnie. Układ typowo miejski oraz organizacje i instytucje, które sprawiają że Rozprza ma cechy miasta. To jest pierwszy krok. Teraz musimy mieć pozytywną opinię wojewody łódzkiego, a następnie Rady Ministrów. Jeśli to wszystko potoczyłoby się po naszej myśli, to Rozprza stałaby się miastem 1 stycznia 2023 roku - tłumaczył podczas sesji Rady Gminy Michał Tokarski z Urzędu Gminy Rozprza.
Z przebiegu konsultacji zadowolony był także wójt Janusz Jędrzejczyk.
Sukcesem tych konsultacji jest także to, że tak wielu ludzi się podczas nich wypowiedziało - podkreślił Janusz Jędrzejczyk. - Dziękuję za zaangażowanie wszystkim współpracownikom, którzy musieli przygotować kompletny wniosek. Teraz sprawa jest już w rękach władz państwowych - podkreślił wójt Rozprzy.
Wniosek, za pośrednictwem wojewody łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego, urzędnicy złożyli już do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ostateczna decyzja będzie należała jednak do Rady Ministrów. Warto dodać, że Rozprza przez setki lat była miastem. Strata tego statusu była jedną z reperkusji dla ludności po powstaniu styczniowym.